Ochutnávka "Spousta novinek ze Španělska"

Ochutnávka "Spousta novinek ze Španělska" dne 20.6.2012

Španělské novinky rozhodně potěšily

Po šesti měsících nám ing. Vladimír Hrbek opět představil ve Viničním altánu španělská vína z nabídky dovozní společnosti BMC Brno. Vybral opravdu pěkné kousky, a to převážně absolutní novinky nejen na degustacích ve Viničním altánu, ale také v bohatém portfoliu BMC.

A jednou z nich jsme zahájili. Nuviana Chardonnay 2011 z oblasti Aragón (Vino de la Tierra Valle del Cinca) nám předvedlo pěknou ukázku „zemského” vína pro běžné pití. Ovocné (broskev), lehčí víno s jemně máslovou i toustovou složkou ve vůni i chuti. Skvělý poměr cena/výkon!

A další pěkná novinka - Legalis Verdejo 2011 z oblasti Rueda (Verdejo - 95 %, Sauvignon Blanc - 5 %). Suché víno (3,1 g/l zbytkového cukru) s bohatou vůní světlého ovoce (především citrusů) a černého rybízu. V chuti plné, šťavnaté, hodně ovocné víno s výrazným zastoupením černého rybízu a s grepovým závěrem. Pro mne příjemné překvapení.

Standardně pěkné bylo Viňa Vilano Verdejo 2011, pravidelný vzorek na degustacích ve Viničním altánu. Proti předchozímu vínu mělo o něco méně výraznou vůni, ale zase pikantnější chuť. Opět kombinace citrusů a černého rybízu s výrazným závěrem (grepová hořčinka a náznak minerality).

A tím skončila menší bílá série. Prvním z osmi klasických červených bylo opět novinka - Evole Mazuela 2011 z vinařství Evohe Bodegas v oblasti Aragón. Pěkná ukázka odrůdy známé též jako Cariněna s bohatou vůní tmavých lesních plodů (hlavně ostružiny). V chuti nazrálá lesní směs, stopa sušených plodů v pikantním a velmi ovocném závěru.

O něco sofistikovanější bylo Tempranillo Evohe 2011. Tady byly ve vůni spíše vyzrálé tmavé peckoviny a jako prémie kousek hořké čokolády. V těle vyzrálé, uhlazené s dochutí sušených plodů. Extraktivní víno s pěkným pikantním závěrem. A opět skvělý poměr cena/výkon!

A novinky pokračovaly. Dostali jsme se do slavné oblasti Rioja. Konkrétně vínem Valdepalacio 2009 z Leza García. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V chuti tmavé ovoce, uhlazené s jemnou tříslovinou a s decentními tóny dubu.

Další nováčkem bylo víno Monasterio de Tentudia Roble 2008 z oblasti Extramadura. Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda a náznak živočišných tónů. V chuti vyzrálé, lehce džemovité tmavé peckoviny, v závěru pak tóny sušeného ovoce a čokolády. Víno zrálo 18 měsíců v bariku z amerického dubu.

Absolutní novinkou nebylo Murviedro Crianza 2007 z Bodegas Murviedro (denominace Utiel-Requena D.O.), cuvée odrůd Tempranillo (50 %), Monastrel (30 %) a Syrah (20 %). Ochutnávali jsme totiž toto víno poprvé loni v prosinci - a již tehdy zazářilo. Krásná vůně vyzrálého ovoce a čokolády. V chuti uhlazené tmavé ovoce, se špetkou čokolády a s elegantními tóny dubového dřeva.

Azagador nikdy nezklame! A to platí i o novém ročníku 2007 této Reservy z vinařství Pago de la Jaraba (La Mancha D.O.). Opět krásné víno s vůní vyzrálého tmavého ovoce, čokolády a lehce živočišných tónů. V chuti měkce ovocné víno (tmavé peckoviny), uhlazené, malinko džemovité a opravdu elegantní v závěru.

Novinkou, ale pouze v ročníku, bylo následující červené - Finca la Estacada 2007 12 Meses in Barrica (Tierra de Castilla). Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, lehce kořenité v jemném vanilkovém závoji. V chuti identické, bohaté a elegantní se stopou vanilky, sladkých tříslovin a čokolády v dochuti. Extraktivní víno stoprocentně z odrůdy Tempranillo.

Velmi potěšila i nová „imázka”, tedy El Coto Imaz 2005 ze slavného vinařství El Coto v neméně slavné denominaci Rioja DOCa., víno, které zrálo 12 měsíců v barikovém sudu. Velmi jemné a elegantní víno s vůní tmavého ovoce, jemně kořenitého s lehounkou živočišnou stopou (kůže). V příjemně pikantní vůni bylo uhlazené a plné delikátního tmavého ovoce a sládnoucích jemných tříslovin. Suché víno s tóny peckovin a čokolády v závěru na patře.

Na závěr tradiční sladká tečka, pro Viniční altán již téměř kultovní víno - Barbadillo Sherry Cream. Sušené plody (datle, fíky), a oříšky ve vůni i sladké chuti. Tentokrát se mi zdálo, že oxidativní tóny byly ve vůni o něco výraznější, než bylo u tohoto sherry zvykem. Nevím, možná si to špatně pamatuji, ale takový byl nyní můj první dojem.

Bylo to rozhodně potěšení z velmi vyrovnané řady vysoce kvalitních, samozřejmě především červených vín. Myslím, že každý si mezi nimi našel své vyvolené. A tak jen uvádím celkové hodnocení tentokrát kompletního „vrcholového týmu”: El Coto Imaz 2005 - 9,2 bodu (z 10 možných), Finca la Estacada a Azagador Reserva - 9,1 b., Murviedro Crianza - 8,9 b., Evohe Tempranillo a Barbadillo Sherry Cream - 8,7 b., Monasterio de Tentudia Roble - 8,6 b., Viňa Vilano Verdejo a Valdepalacio 2009 - 8,5 b., Evole Mazuela a Legalis Verdejo - 8,4 b. a Nuviana Chardonnay - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý