Ochutnávka "Viňa Teillery & Vino Campero (Chile)"

Ochutnávka "Viňa Teillery & Vino Campero (Chile)" dne 20.8.2012

Jednodušší vstup, atraktivní závěr

Po pěti měsících jsme měli možnost v rozžhaveném Viničním altánu znovu ochutnat vína z chilských vinařství Casa Millaman a Viňa Teillery, která k nám dováží společnost Productos Latinos. Josef Uhlík nám tentokrát vybral jedenáct vín, z nichž mnohá jsme již ochutnali letos na jaře. Představil je nám Daniel Kroft ze společnosti Weinort, jenž nám mimochodem o týden dříve nabídl k ochutnání vína z Rheinhessenu a Pfalze, která dováží. Zajímavá shoda okolností, nicméně vína z naprosto odlišných „soudků”.

Vysoká teplota (venku kolem 33 °C, uvnitř jen o něco méně) a poněkud hlučnější atmosféra možná trochu rozostřila pozornost hostů na ochutnávaná vína. Nicméně kdo chtěl, ten si to žádoucí rozhodně vybral.

Pro mne to ještě nebylo víno z „gastro řady” Campero z vinařství Millaman, třebaže jak Chardonnay, tak především dvě červená předčila srovnatelnou (i cenově) produkci mnoha moravských vinařství. Nicméně ve „vrcholovém týmu” byly na tato vína velmi rozdílné názory.

Vstupní Chardonnay Campero 2011 představovalo solidní produkt pro běžné pití s ovocně-minerální vůní a s velmi pikantní(!!!) chutí, v níž v závěru byla zřetelná jemná minerální hořčinka. Každopádně pořádně nachladit a zalévat s ním krmi ze světlejších mas a zeleniny.

O něco příjemnější a výraznější bylo růžové Campero rosé 2011, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon a Syrah. Tradičně bohatší barva, ale překvapivě i výraznější kyselina. Ve vůni i chuti kombinace jahod a peckovin, v závěru na patře opět zřetelná mineralita. Ještě více nachladit, pak by víno mohlo potěšit i jen tak samotné.

Největší rozpory uvnitř „vrcholového týmu” byly kolem biodynamického vína Sauvignon Blanc 2011 z Viňa Teillery v oblasti Casablanca Valley, bílým vínům zaslíbené. Pro mne nesmírně zajímavá ukázka chilského sauvignonu, ovocného, lehce minerálního se stopou černého rybízu. A to ve vůni i chuti. Víno k jídlu, nebo jen samotné „po česku”, ale každopádně nic plochého nebo nevstřícného.

Což ovšem neplatí o ukázce z desetilitrového Bag-in-Boxu s názvem Cabernet Sauvignon. Ve vůni ještě slibný náznak lehce kořenitých tmavých peckovin a hořké čokolády. V těle pak hubené s poněkud nepříjemnými, trpkými tříslovinami. Pokus o prezentaci vína na party se, alespoň u mne, nesetkal s přízní.

Jen o málo lepší byl Campero Merlot 2011. Ovocný, lehce kořenitý, možná uhlazený, ale také plochý s bohatstvím nepříliš vstřícných tříslovin.

O tři roky starší Campero Carmenére mělo tu výhodu, že bylo vyzrálejší a uhlazenější. Něco džemu, špetka čokolády a závan černého rybízu. Tento typ carmenére mne netěší, k vypití tak maximálně jedna sklenka.

Něco zcela jiného byl Teillery Merlot 2010. V příjemné vůni nabídl kořeněné tmavé ovoce, v měkce uhlazeném těla pak ovoce, čokoládu a tóny dřeva. Taniny začínají sládnout, dal bych jim ještě nějaký čas.

A ještě krásnější byl Teillery Cabernet Sauvignon 2010, víno večera s rozhodně nejlepším poměrem cena/výkon. Příjemná vůně tmavého ovoce, kůže a čokolády. V těle vyzrálé, lehce uhlazené se sládnoucími tříslovinami a jemně džemovitým tmavým ovocem. V závěru na patře stopa kůže a čokolády.

Teillery Carmenére 2010 bylo o něco vydatnější ve vůni i chuti, zřetelnější byla i stopa černého rybízu. Ideální víno pro ty, kteří milují odrůdu Carmenére a nechtějí za víno z ní utratit větší peníz. Tady se kvalita hezky snoubí s cenou, nicméně pro mne je chilské Carmenére potěšením jen ve výjimečných případech, především pro někdy až protivnou vydatnost. V tomto případě bych si však dvě tři sklenky s potěšením dal.

A vystoupili jsme na vyšší stupníky. Nejprve Teillery Reserva Blend 2006, cuvée odrůd Syrah (40 %), Merlot (20 %) a Cabernet Sauvignon (40 %). Příjemně harmonické víno, již dostatečně nazrálé a v optimální kondici. Ve vůni kompotované tmavé ovoce. V chuti uhlazené a bohaté na vyzrálé, lehce džemovité tmavé peckoviny. Víno zrálo 12 měsíců v bariku, a v jemně pikantním závěru nabídlo sladké třísloviny.

A to nejlepší na konec: Teillery Grand Reserve Syrah 2008. Vyzrálosti hroznů asi odpovídající vyšší alkohol (14,8 %), ve vůni převaha tmavých lesních plodů (ostružiny, borůvky) a špetka čokolády. V chuti identické, uhlazené, ale zároveň stále ještě měkce pikantní víno. V dochuti pak lehká vanilka. Syrah zrál 18 měsíců v nových barikových sudech, a toto školení se rozhodně povedlo. Ocenil to také „vrcholový tým”, tentokrát ještě početně poněkud oslabený. Tady je jeho hodnocení: Teillery Grand Reserva Syrah - 9,2 bodu (z 10 možných), Teillery Reserva Blend - 9 b., Teillery Cabernet Sauvignon - 8,7 b., Teillery Carmenére - 8,6 b., Teillery Merlot - 8,5 b., Teillery Sauvignon Blanc - 8,4 b. (moje hodnocení - 8,8 b.), Campero Carmenére - 8 b., Campero Rosé - 7,9 b., Campero Merlot 7,8 b., Chardonnay Campero - 7,6 b., Bag-in-Box Cabernet Sauvignon - 7,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý