Ochutnávka Petr Svoboda - Vinařství Žarošice

Ochutnávka Petr Svoboda - Vinařství Žarošice dne 24.9.2012

Žarošické chuťovky nás polaskaly

Sklepmistr Vinařství Žarošice Tomáš Hajduch jen znovu potvrdil, jak pěkná a příjemná mohou být moravská vína (a to i červená), když se pečlivě sleduje kvalita suroviny a její zpracování ve sklepě. Bylo tomu loni, a ještě výrazněji to platilo o žarošických vínech tentokrát.

Ochutnali jsme jich dvanáct, všechna přívlastková z ročníku 2011. Vstup byl poněkud netradiční, ale pro mne rozhodně příjemný - Zweigeltrebe rosé v pozdním sběru, suché víno se zbytkovým cukrem (6,1 g/l) a velmi vyrovnanou kyselinou (6,3 g/l). Ve vůni i chuti tmavé peckoviny s lehkými tóny pecičky. V těle pikantní a šťavnaté s náznakem uhlazenosti.

Následující Kerner v pozdním sběru byl rovněž suchý s menším zbytkovým cukrem (4 g/l). Nebyl sice tak výrazný a šťavnatý, jako tomu bývá u špičkových domácích kernerů (například ze Školního statku Mělník, nebo od Františka Zezuly z Krumvíře), nicméně i on potěšil moje chuťové buňky. Ve vůni ovoce, minerální a květinové tóny. V chuti identický, výrazně pikantní s lehkou šťavnatostí.

Rulandské šedé ve výběru z hroznů bylo suché s poněkud vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni výrazné jižní ovoce (banán, ananas). V chuti plné, zakulacené a ovocné s lehkou pikantností a náznakem chlebovinky v závěru na patře. Alkohol dramaticky nevyčuhoval.

Suchý Sauvignon v pozdním sběru s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,1 a 6,2 g/l) nabídl ve vůni i chuti zelené tóny (paprika a list černého bezu). Na ovocném základu byly v chuti zřetelné tóny černého bezu a černého rybízu.

Polosuchý Ryzlink vlašský v pozdním sběru mne poněkud překvapil výraznou aromatikou po jižním ovoci. V chuti nasládlý, plný a zakulacený. V dochuti, která není příliš dlouhá, je cítit pikantní ovoce.

Zajímavější bylo pro mne známkové Cuvée Julie v pozdním sběru, polosuché víno z odrůd Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský. Ve vůni ovocně-minerální, v chuti identické, zakulacené a hezky pikantní. V závěru je na patře cítit decentní nasládlost. Příjemně pitelné víno na delší trať.

Polosladký Tramín červený ve výběru z hroznů měl pěknou vůni (citrusy, květiny včetně čajových růží). V nasládlé chuti převládaly delikátní tóny sušené citrusové kůry. Plný a překvapivě pikantní tramín, který působil velmi živě.

Z bílých vín mi nejvíce chutnalo Rulandské bílé v pozdním sběru, polosladké, ale dostatečně pikantní víno. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce s jemnými tóny chlebovinky. Chuť nasládlá, plná a opravdu bohatá na světlé ovoce. V dochuti pěkně pikantní s lehounkým závěrem po chlebovince. Víno kvasilo 10 dní v novém barikovém sudu, což mu dodalo nesnadno popsatelný delikátní „štych”.

Posledním bílým vínem bylo Chardonnay ve výběru z hroznů, polosladké víno s vyšším zbytkovým cukrem (32 g/l) a nepřehlédnutelnou kyselinou (6,7 g/l). Ve vůni jižní ovoce, především zralý grep. V chuti sladké jižní ovoce, tělo plné a hutné, možná mohlo být o něco pikantnější. Rozhodně ideální „přípitkové” víno pro slavnostnější příležitosti.

Závěrečná trojka z modrých odrůd mimořádně potěšila. Nejprve klaret z Rulandského modrého ve výběru z hroznů. Výrazný zbytkový cukr (36 g/l), ale také bohatá kyselina (7 g/l), ve vůni tmavé peckoviny, chuť sladká, mocně ovocná a měkce zakulacená s dlouhým závěrem. Delikatesa pro ty, kteří ocení nejen sladkou, ale především koncentrovanou ovocnou chuť tohoto vína.

Opravdu jsem si vychutnal Cabernet Sauvignon v pozdním sběru, velmi pěkné moravské červené z tradiční odrůdy v Bordeaux. Lákavá vůně vyzrálých višní a třešní, v chuti opět tmavé peckoviny s delikátní pecičkou. V příjemně, jemně pikantní dochuti byly zřetelné lehounké vanilkové tóny.

Někoho možná více oslovil závěrečný Neronet v pozdním sběru. Vůně této původní moravské barvířky byla v tradičním stylu - tedy borůvky a ostružiny. A týká se to i chuti, bohatě ovocné a lehce pikantní s decentní stopou vanilky a sládnoucích tříslovin po zrání v použitých dubových sudech. I toto víno náležitě ocenil spokojený „vrcholový tým”. Tady je jeho verdikt: Rulandské bílé a Rulandské modré klaret - 9,1 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon - 8,9 b., Tramín, Chardonnay a Neronet - 8,8 b., Sauvignon a cuvée Julie - 8,6 b., Rulandské šedé a Ryzlink vlašský - 8,5 b., Kerner - 8,4 b. a Zweigeltrebe rosé - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý