Ochutnávka "Cramele Recas - To nejlepší z Rumunska"

Ochutnávka "Cramele Recas - To nejlepší z Rumunska" dne 5.11.2012

Skvělá chuť Rumunska!

Kdo nenavštívil ochutnávku rumunských vín z prestižního vinařství Cramele Recas z jihozápadní části země, může opravdu jen litovat. Třináct vín ze tří řad vysoké kvality se skvělým poměrem cena/výkon, která byla rozhodně největším příjemným překvapením ve Viničním altánu v uplynulém roce.

Majitel dovozní společnosti Kassimex, s.r.o., rodilý Rumun Ing. Casian Suciu-Šubert, nám nejen představil vína z tohoto vinařství s anglickým vedením, ale přinesl také mnoho zajímavých informací o rumunských vínech obecně. V kombinaci s kvalitou ochutnávaných vín to byl nepochybně výborný zážitek.

Zahájili jsme podle očekávání bílými víny, kterých bylo celkem šest. Prvním byl Riesling 2011 z řady Castel Huniade. Vlašský ryzlink s ovocně-minerální vůní (téměř petrolejové tóny), v chuti identický, pikantní a příjemně šťavnatý. Hezký vstup!

A následoval Sauvignon Blanc 2011 z vyšší řady Cocosul dintre vii. Ve vůni světlé peckoviny (hlavně meruňky a broskve), v nazrálé a pikantní ovocné chuti byly cítit jemné tóny vanilky.

Rovněž suchý Muscat Ottonel 2011 ze stejné řady nabídl příjemně kořenitou vůni i chuť. Převládala v nich sušená citrusová kůra. V lehce pikantní chuti opět kořenité tóny s dominujícím grepem.

Následovala dvě vína z odrůdy Chardonnay, nejprve ročník 2011 z řady Castel Huniade. Polosladské víno (23,6 g/l zbytkový cukr) s vůní nazrálého světlého ovoce a sladké máslové kukuřice. V chuti identické, nasládlé a pikantní (5,8 g/l kyselin) s máslovými tóny.

Osobně bych dal přednost suchému Chardonnay 2011 z řady Cocosul dintre vii. Vůně obdobná jako u přechozího z vyšší řady, tedy i s kukuřicí. V chuti zakulacené, ovocné a pikantní (jen 4,5 g/l zbytkového cukru) a šťavnaté s lehce vanilkovou dochutí.

Velkým (a příjemným) překvapením bylo víno z místní odrůdy Feteasca Regala 2011 z řady Castel Huniade. Polosuché víno (7,7 g/l zbytkový cukr) s vůní nazrálého ovoce a jemných medových tónů. V chuti výrazně ovocné, zakulacené, s pikantní dochutí světlých peckovin (meruňka, broskev) a jemných minerálních tónů.

Posledním bílým vínem bylo cuvée Solo Quinta 2011 z nejvyšší řady Überland. Suché víno z pěti odrůd (Feteasca Regale, Muscat Ottonel, Sauvignon Blanc, Chardonnay a Syrah) nabídlo ve vůni vyzrálý ovocný základ, a k němu výrazné minerální a lehké vanilkové tóny. V chuti nazrálé ovoce, minerály, vanilka a bohatá pikantní dochuť. Velmi elegantní víno za vyšší cenu oproti předchozím vzorkům.

Prvním červeným byl Syrah 2011 (Cocosul dintre vii), bohatě ovocné víno s vůní nazrálé, lehce džemovité lesní směsi. V chuti identické, se středně dlouhou dochutí s jemnými vanilkovými tóny.

Následoval velmi pěkně pitelný Pinot Noir 2011 z řady Cocosul dintre vii. Tmavší barva díky delšímu zrání na slupkách. Bohatá vůně (kombinace tmavých peckovin a lesních plodů), v chuti výrazně ovocné, jemné, měkce uhlazené a delikátně pikantní. Opravdu velmi příjemný pinot na delší pití!

Pro mne ještě lepší byl Cabernet Sauvignon 2011, tentokrát z nižší řady Castel Huniade. Zřetelně vyšší alkohol (14,2 %), výrazná vůně nazrálého tmavého ovoce, jemně džemovitá. Chuť bohatě ovocná (tmavá lesní směs, peckoviny), jemné, hezky sládnoucí třísloviny, ale také lehounká stopa kůže.

A ještě lepší - Feteasca Neagra 2011 (řada Cocosul dintre vii). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce a výrazné živočišné tóny. V chuti opět tmavá lesní směs, měkce uhlazená s jemným tříslem a delikátními tóny čokolády. Nechyběl ani lehký živočišný „štych” v dochuti.

Na závěr dvě červená vína evropské úrovně z nejvyšší řady Überland. Nejprve velmi elegantní cuvée Medvetanc 2009 z odrůd Feteasca, Merlot a Cabernet Sauvignon. Ve vůni bohatá tmavá lesní směs, v chuti rovněž, hodně nazrálé, uhlazené a plné s delším, delikátním závěrem.

Medvetanc jen o fous překonalo závěrečné Cuvée Überland 2009 v ušlechtilém stylu Bordeaux (Cabernet Sauvignon, Merlot). Příjemná vůně (tmavé ovoce, čokoláda, kůže). Chuť mocně ovocná, krásně uhlazená a plná s dlouhou dochutí. Opravdová delikatesa za vyšší cenu, nicméně nižší než vína stejné kategorie v Bordeaux. Mocná tečka za mimořádně příjemným večerem s rumunskými víny. Už se těším na reprízu počátkem příštího roku. Bude co ochutnávat!

A takové je hodnocení „vrcholového týmu”: Cuvée Überland - 9,3 bodu (z 10 možných), Medvetanc - 9,2 b., Feteasca Neagra - 9 b., Solo Quinta a Cabernet Sauvignon - 8,9 b., Feteasca Regala a Syrah - 8,8 b., Chardonnay Cocosul dintre vii - 8,7 b., Sauvignon Blanc, Pinot Noir a Chardonnay Castel Huniade - 8,6 b., Muscat Ottonel - 8,5 b. a Riesling - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý