Ochutnávka "Krása „horských” vín Südsteiermark & Alto Adige"

Ochutnávka "Krása „horských” vín Südsteiermark & Alto Adige" dne 26.11.2012

„Rakousko-uherská” vinná symfonie

Rakouské Jižní Štýrsko (Südsteienmark) a nepříliš vzdálené Südtirol (Alto Adige) v severní Itálii patří k velmi originálním vinařským oblastem někdejšího Rakousko-Uherska, jejichž vína znalcům nepochybně lahodí. Především bílá, ale oceňují se také modré odrůdy, především Lagrein z Alto Adige.

Daniel Kort z dovozní společnosti Weinort, s.r.o. a sommelier Tomáš Zíma nám představili deset vín z velmi prestižních vinařství, včetně krále rakouských sauvignonů Waltra Tementa (Südsteienmark) a unikátního projektu tří rakouských vinařských ikon - TFXT.

Vstupním vínem byl Pinot Grigio „Mont Més” IGT 2011 z vinařství Castelfeder v Alto Adige. Polosuché, ovocně-minerální víno ve vůni i chuti. V těle jemně nasládlé a decentně zakulacené. Jak bylo prezentujícím řečeno, „neklade při pití žádný odpor”. Příjemné zavínění.

Druhým vínem bylo cuvée Temento Green 2001 z Weingut Tement v Südsteiermark. Velmi osvěžující kombinace Ryzlinku vlašského (60 %) a Sauvignonu blanc (40 %). Suché víno s vůní nazrálého ovoce (především citrusy), jemných minerálů, špetky oříšků a máslových tónů. V chuti identické, zakulacené a pikantní. Z ovocného základu vykukují v závěru na patře decentní tóny černého rybízu a černého bezu.

A další zajímavost z tohoto špičkového vinařství - Gelber Muskateller 2011, Steirische Klassik STK. Žlutý muškát v příjemném suchém provedení (2,5 g/l zbytkového cukru). Delikátní muškátová vůně s bohatým přídavkem vyzrálého hroznu. V jemné chuti navíc citrusové tóny a velmi pikantní závěr na patře. Muškát také „pro pány”!

Představení Mistra Tementa pokračovalo. Tentokrát v podobě Chardonnay (v místním názvosloví Morillon) Muschelkalk 2011 STK. Víno s vůní nazrálého světlého ovoce a minerálů. Také v bohaté chuti vyzrálé ovoce, jemná mineralita, delikátní vanilkové tóny a velmi pikantní dochuť. Potěšující!

A konečně vrchol bílých vín - Sauvignon blanc 2011 Steirische Klassik STK, suché, velmi svěží víno. Ve vůni světlé peckoviny, lehká mineralita a vzdálený závan černého rybízu a černého bezu. Chuť uhlazená, ovocná a pikantní v měkce zakulaceném závěru. A nechyběly ani delikátnítóny černého rybízu a černého bezu. Opravdová lahůdka.

Změna barvy přišla z Alto Adige. Cuvée rosso „Mont Més” IGT 2010 z vinařství Castelfeder. Legrain (60 %), Cabernet Sauvignon, Pinot Noir (po 15 %) a Merlot (10 %). Výrazná vůně tmavé lesní směsi. Také v chuti. Tělo bohaté a plné sladkých taninů. V dochuti uhlazené a jemně pikantní. Pěkně pitelné víno s výborným poměrem cena/výkon!

Velmi zajímavý byl Lagrein „Rieder” DOC 2011 z vinařství Castelfelder. Ve vůni tmavé ovoce a zřetelné živočišné tóny. V chuti rovněž tmavé ovoce, sládnoucí taniny, stopa čokolády a jemná kořenitost.

Zweigelt Selektion RT 2010 z Weingut Tement nabídlo ve vůni výrazné tmavé ovoce, především višně) a jemný vanilkový „štych”. V chuti opět velmi ovocné, pikantní, možná malinko tenčí. Víno zrálo 9 měsíců ve větším sudu.

Vrchol mezi červenými měl název A'Kira 2009 a pocházel z poměrně nového vinařství, které jako jakýsi „joint venture” založily tři hvězdy rakouského vinařství - Tibor Szemes, slavný negociant z Burgenlandu, F.X. Pichler, veltlínová a ryzlinková legenda z Wachau, a již zmíněný Manfred Tement, rakouský „král sauvignonů”. Stoprocentní Blaufrankisch z Burgenlandu s vůní tmavých peckovin a jemné vanilky. Tělo uhlazené, bohatě ovocné a elegantní. V plné chuti byly ještě zřetelné jemné třísloviny i dostatečná kyselinka. Víno zrálo 12 měsíců v použitém bariku (po ještě slavnějším cuvée Arachon), a má před sebou krásnou budoucnost.

Krásná byla již nyní sladká tečka, cuvée BA.T. Jahrgangscuvée se zbytkovým cukrem kolem 130 g/l. Použity byly odrůdy Sauvignon Blanc, Gelber Muskateller a Welchriesling z mnoha ročníků minulého desetiletí. Ve vůni přezrálé citrusy, sušená kůra, med a jemné tóny ušlechtilé plísně. V chuti plné, sladké, ale zároveň s krásně pikantní, velmi elegantní dochutí. Opět citrusy, med, minerální tóny. Nádherná, delikátní tečka za večerem s nesmírně pěknými víny.

A takto je hodnotil „vrcholový tým”: BA.T Jahrngangscuvée Beerenauslese - 9,3 bodu (z 10 možných), Sauvignon Blanc - 9,2 b., A'Kira 2009 - 9,1 b., Morillon Muschelkalk - 9 b., Lagrein, Gelber Muskateler a Cuvée rosso - 8,7 b., Zweigelt a Temento Green - 8,5 b. a Pinot Grigio - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý