Ochutnávka Rodinné vinařství Kadubcovi (Lipov)

Ochutnávka Rodinné vinařství Kadubcovi (Lipov) dne 28.11.2012

Tomu se říká premiéra!

Po delší době zase velké moravské překvapení ve Viničním altánu. Tentokrát mělo podobu Rodinného vinařství Kadubcovi z Lipova, přesněji výborných vín z vinic u jižních svahů Bílých Karpat. Ing. Martin Kadubec je vinař, který přesně víc, co chce, a tvrdě na tom pracuje. Vína poctivá, čistá a maximálně přírodní. K tomu ještě bohatá a velmi dobře pitelná. A to již nemluvím o jejich cenách!

Manželé Kadubcovi nám nabídli k ochutnání jedenáct vzorků vín, většinou z ročníku 2011, z toho tři (!) „roséčka”, sedm bílých a jedno červené.

Vstupním bylo mladé víno Svatovavřinecké rosé 2012, zemské a polosuché. Víno s bohatou ovocnou vůní (maliny, jahody), v chuti nasládlé, zakulacené s jemnou perličkou při prvním doušku, s bohatou a příjemně pikantní dochutí. Další do série výborných mladých růžových z letošní moravské sklizně!

Následujícím vínem bylo Sylvánské zelené 2011 v pozdním sběru. Suché, ve vůni i chuti ovocně-květinové s lehce bylinnými tóny. V těle středně plné, svěží s pikantním závěrem. Moc pěkný poměr cena výkon!

Rulandské šedé 20011 v pozdním sběru bylo polosuché. Ve vůni ovocně-minerální, stopa citrusů a špetka medu. Obdobě i v poměrně plném těle, kterému vládlo nazrálé světlé ovoce. Chuť pikantní s delším závěrem.

Skvělý byl Merlot rosé 2011 v pozdním sběru, polosuché víno s bohatou vůní jemně vyzrálých peckovin. V chuti bohatě ovocné, lehounce minerální, pikantní s výraznou dochutí.

Obdobně velmi pěkné bylo i následující Zweigeltrebe rosé 2011 v pozdním sběru, v tomto případě již polosladké s vůní tmavé lesní směsi a s delikátní stopou kořenitosti. V chuti nasládlé, hodně ovocné, šťavnaté a pikantní.

Hibernal 2011 v pozdním sběru byl jediným vínem večera, která zcela nesplnilo mé očekávaní. Vůně i chuť čistá, jen méně aromatická, než obvykle u této odrůdy bývá. Suché víno s jemnou ovocnou vůní, a jen se vzdáleným náznakem citrusů a černého rybízu. To platí i o chuti - lehce minerální, pikantní, a jen neutrálně ovocná.

A další výborné víno - Tramín červený 2011 v pozdním sběru. Suché víno s velmi pěknou vůní (růže, bergamot, citrusy). Chuť ovocná (jemné citrusy, hlavně grep), svěží, s velmi pěknou kyselinkou v závěru.

Chardonnay 2011 v pozdním sběru bylo polosuché s ovocnou, jemně máslovou vůní. V chuti lehounce nasládlé, baculaté a plné světlého ovoce. V dochuti nazrálé, velmi pikantní světlé peckoviny s ovocnou, jemně máslovou vůní. V chuti lehounce nasládlé a baculaté. V dochuti nazrálé, velmi pikantní světlé peckoviny.

Následoval výborný Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru. Polosuchý, ve vůní nazrálé světlé ovoce a zřetelná mineralita. V chuti identický, zakulacený a jemně nasládlý. Pikantní závěr s lehkým minerálním „štychem”.

Jediným červeným vínem byl Merlot 2010 v pozdním sběru. Víno z ročníku, který pro červená nebyl zrovna ideální. Vůně ovocná (tmavé peckoviny), jemně kořenitá. Chuť ovocná, výrazně pikantní, ale ještě musí ležet. Potenciál na to má. Zatím není jeho tělo dostatečně uhlazené.

Závěr byl ve znamení sladké tečky. Sylvánské zelené 2009 ve výběru z hroznů mělo kolem 45 g/l zbytkového cukru. Vůně jemná, ovocně-minerální, postupně se otevírá. Chuť sladká, tělo zakulacené, ovocně-květinové. Lahodné s pikantním závěrem.

Definitivní puntík za výborným večerem s příjemným a znalým vinařem udělal originální hroznový mošt z letošní sklizně. Slaďoučký, hutný a tmavý nektar z ukrajinské resistentní odrůdy Golubok. Kudy teče, tudy čistí. Troška minerálky na zředění neuškodí, především diabetikům!

A jak hodnotil vína „vrcholový tým”? Myslím, že příznivě: Sylvánské zelené 2009 - 9,1 bodu (z 10 možných), Tramín červený - 9 b., Chardonnay a Ryzlink rýnský - 8,9 b., Merlot rosé - 8,8 b., Rulandské šedé - 8,7 b., Hibernal - 8,6 b., Sylvánské zelené 2011 a Merlot - 8,5 b., Zweigeltrebe rosé - 8,4 b. a Svatovavřinecké rosé - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý