Ochutnávka Vinařství Jan Plaček (Moravské Bránice)

Ochutnávka Vinařství Jan Plaček (Moravské Bránice) dne 30.11.2012

Vyrovnaná kvalita z Moravských Bránic

S více než roční přestávkou jsme ve Viničním altánu ochutnali vína z rodinného Vinařství Jan Plaček v Moravských Bránicích. A byl to rozhodně příjemný večer s pěknými moravskými víny s velmi vyrovnanou kvalitou.

Manželé Plačkovi nám představili jedenáct vín, převážně z ročníku 2011, včetně vstupního sektu Lampeé Brut, vyrobeného klasickou metodou zráním v láhvi z Veltlínského zeleného. Velmi příjemné „bublinky”, suché a svěží s jemným, trvalým perlením v lehounce zakulaceném těle. Kvalitní osvěžení i zavínění.

Následovalo tiché Veltlínské zelené 2011 v kabinetním provedení. Neméně zdařilé, suché víno s pěkným poměrem cena/výkon. Inspirující vůně (citrusy, jemná stopa pepře a vzdálený závan černého rybízu a černého bezu.

Líbilo se mi také Rulandské bílé 2011 v pozdním sběru, rovněž suché víno s vůni po světlém ovoci a jemné chlebovince. V chuti svěží, ovocné i jemné květinové tóny s náznakem chlebovinky v závěru.

Přibližně na stejné úrovni byl pro mne Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru, suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5,1 g/l). Ovocná vůně se postupně otevírá, a s ní i náznak minerality. Chuť ovocná s jemnou stopou lipoviny, svěží a dostatečně pikantní. Víno potřebuje ještě minimálně půl roku ležet. Dostane trošku uhlazenější tělo.

Pálava 2011 ve výběru z hroznů (z biohroznů) byla polosladká (24,7 g/l zbytkového cukru), ve vůni jemně ovocná s náznakem bylinných tónů. Také chuť spíše ovocná, lehce nasládlá s decentními kořenitými tóny.

Jednou z hvězd večera byl mladý Sauvignon 2012 ve výběru z hroznů (rovněž biohrozen), polosladké víno s vyšším zbytkovým cukrem (37,6 g/l). Krásně aromatické víno (základ nazrálé ovoce, a k tomu krásné tóny černého rybízu). V těle sladší, šťavnaté s jemně pikantní dochutí plnou bohatých tónů černého rybízu.

Prvním růžovým bylo Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru. Víno na hranici polosuchého a polosladkého s bohatě ovocnou vůní (tmavá lesní směs). V chuti rovněž výrazně ovocné (ostružiny, maliny) s jemně nasládlou a zároveň měkce pikantní dochutí.

Ještě lepší byl polosladký Cabernet Sauvignon 2011 v pozdním sběru. Vůně ovocná, spíše nazrálé peckoviny s jemným pecičkovým závanem. Tělo samozřejmě ovocné, pěkně uhlazené a lehce pikantní v dochuti z tmavého ovoce.

Prvním červeným byl jakostní Dornfelder 2011 s cukernatostí moštu kolem 19 °NM (doslazen na 21°). Výrazná vůně po tmavém ovoci (peckoviny + lesní směs). Bohatá ovocnost i v lehčí, pikantní, ale poměrně uhlazené chuti. K exkluzivitě mu chybělo korpulentnější, extraktivní tělo.

Následovala zemská Frankovka 2011 s vůní po tmavých peckovinách (sušených), lehce kořenitých. Chuť ovocná, opět s jemnou kořenitostí a stopou sušeného ovoce. Tělo pikantní, v dochuti však trochu tenčí.

Závěrečným vzorkem bylo Zweigeltrebe barrique 2009, zemské víno. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny, především švestky, a jemné živočišné tóny. V chuti nazrálé tmavé ovoce, sladké třísloviny a jemné vanilkové tóny. Od barikového vína bych očekával poněkud vyzrálejší surovinu, která v tomto případě nedosáhla na přívlastek. Pak bych tento moravský „cvajgl” ocenil mnohem více, než jako pěkné, dobře pitelné, ale přece jen trošku kratší víno bez výraznější perspektivy.

A takto vína hodnotil početně trochu oslabený „vrcholový tým”: Sauvignon 2012 - 9 bodů (z 10 možných), Veltlínské zelené - 8,8 b., Lampeé sekt, Pálava, Dornfelder a Cabernet Sauvignon rosé - 8,6 b., Rulandské bílé, Muškát moravský a Frankovka - 8,5 b., Zweigeltrebe barrique a Zweigeltrebe rosé - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý