Ochutnávka Vinařství Kosek (Mikulov)

Ochutnávka Vinařství Kosek (Mikulov) dne 5.12.2012

Vína od Kosků s červeným finišem

Vína z mikulovského Vinařství Kosek mají pro mnohé konzumenty velkou přednost - výhodný poměr ceny a kvality. A mne opět, tak jako na předchozích prezentacích tohoto vinařství ve Viničním altánu, překvapilo, že více mi chutnala vína červená. Nicméně minimálně tři bílá bych všem vřele doporučil.

Pan Rostislav Kosek starší nám představil deset vín z ročníků 2008 až 2011 - sedm bílých a tři červená, zemská, jakostní, pozdní sběry i výběry z hroznů.

Zavíňovací kole mělo pro mne v tomto případě podobu dvou vín. Nejprve zemský Müller Thurgau 2011, suché víno s menším zbytkovým cukrem (4 g/l), nepříliš výraznou vůni (světlé ovoce, jablko, náznak květin). Chuť obdobná, pomalu se otevírá, opět jablkové tóny, lehce zakulacené, nepříliš plné tělo s náznakem pikantnosti v závěru. Tady je zajímavá především cena.

Svým způsobem to platí i o následujícím jakostním Veltlínském zeleném 2011. Opět suché, ve vůni ovocně-minerální (jablko), stejně tak v chuti. Zpočátku náznak zelené papriky, špetka pepře, ale tělo tenčí s dochutí zelených tónů. A jako u milerky zaujme hlavně cenou.

To však již neplatí u zemského Muškátu moravského 2011. Suché, příjemně aromatické víno (muškátové a ovocné tóny, především citrusy a náznak meruňky). V chuti identické, příjemně pikantní s lehkou kořenitostí v dochuti. Příjemně pitelné víno za skvělou cenu!

Potěšil i jakostní Ryzlink rýnský 2011, formálně ještě suché víno (7,g/l zbytkového cukru a 6,4 g/l kyselin) s vůní jemného ovoce, medu a lipového květu. Chuť ovocně-minerální s lehkou stopou lipoviny a náznakem medu. Víno klidně na delší trať, cena výborná!

Chardonnay 2010 v pozdním sběru vyskočilo výrazně výš! Víno na hranici suchého a polosuchého (8 g/l zbytkový cukr, 6,5 g kyselin). Ve vůni ovoce, jemné tóny sladké kukuřice a decentní mineralita. V chuti nazrálé jižní ovoce, tělo zakulacené s lehce nasládlou stopou. V závěru měkce pikantní.

Špičkou mezi bílými víny bylo rozhodně Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů. Polosladké víno s ovocně-minerální, téměř medovou vůní. V plné chuti prakticky identické, s výraznější medovostí a zřetelnou mineralitou. Jistým problémem byl dost vysoký alkohol (14,5 %), který byl sice rozpoznatelný, ale při správné teplotě nepřekážel.

Zřejmě nejlepším, alespoň pro mne, byl Tramín červený 2010 v pozdním sběru. Polosuché víno s ovocně-květinovou vůní (růže, grep, bergamot). V chuti velmi lahodný, opět ovocný (citrusy, hlavně grep) svěží a pikantní. V delším závěru byly zřetelné grepové tóny. Opravdu příjemně pitelné a osvěžující víno z viniční trati Pod Sv. kopečkem.

Všechna tři červená vína měla vysoký standard. Mnohým velmi chutnalo Zweigeltrebe 2009 v pozdním sběru z viniční trati Brněnská. Velmi příjemná vůně lehce kořenitých tmavých peckovin. V chuti vyzrálé tmavé třešně a višně, jemně okořeněné. Plné, lehounce pikantní tělo s delší, měkce ovocnou dochutí.

Cabernet Moravia 2009 v pozdním sběru nabídl ve vůni nazrálé tmavé ovoce, tóny povidel a tabáku. Chuť plná, opět tmavé ovoce, zřetelná kořenitost a sládnoucí třísloviny.

Závěrečné víno mne opravdu potěšilo. Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce (kombinace peckovin a lesní směsi). V chuti bohatě nazrálá tmavá lesní směs, malinko čokolády a jemného koření. Uhlazené, laskající víno s příjemně dlouhou ovocnou dochutí. Výborný červený finiš - stejně jako loni.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Rulandské modré - 9,1 bodu (z 10 možných), Zweigeltrebe a Tramín červený - 8,9 b., Rulandské šedé, Chardonnay a Cabernet Moravia - 8,7 b., Muškát moravský a Ryzlink rýnský - 8,4 b., Müller Thurgau - 7,6 b. a Veltlínské zelené -7,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý