Ochutnávka "Apulie, Veneto, Toskánsko & Piemont"

Ochutnávka "Apulie, Veneto, Toskánsko & Piemont" dne 7.12.2012

Atraktivní Itálie s piemontskou hvězdou

Opravdu krásný zážitek s italskými víny nám připravil Arno Sameš z dovozní společnosti Arnovino. Tenuta Mosole z Veneta, Vigne e Vini Varvaglione z Pulie, Castelo di Monterinaldi v Toskánsku a především Vigneti Massa v Piemontu.

Prvotřídní vinařství ve svých oblastech, v případě posledně jmenovaného to je skutečná, opravdu nezaměnitelná ikona. A třebaže nešlo (snad s výjimkou piemontské hvězdy) o vína z těch vyšších řad, kvalita zde byla nepřehlédnutelná. Ve spojení s prvotřídní prezentací dovozce těchto vín, to byl rozhodně krásný vinný zážitek. Kdo nepřišel, ten může jen litovat!

Již samotný start byl výborný - Pinot Grigio IGT Mosole 2011, mistrně zpracovaná „šedivka” s bohatou vůní nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. V chuti bohaté, vyzrálé ovoce, dochuť pikantní s lehounkou nasládlostí. Bohaté chuti pomohlo i šestiměsíční ležení na kvasnicích.

Ještě krásnější byl následující Sauvignon DOC 2009 ze stejného vinařství. Takový sauvignon by nesmírně slušel většině moravských vinařství, která se touto odrůdou pyšní. Ve vůni výrazně ovocný základ (zralá broskev) s bohatými tóny černého rybízu a černého bezu. Suché víno, opravdu výrazně ovocné, bohaté a svěží s pěkným, pikantním závěrem.

Neméně „vyladěné” bylo další víno z Tenute Mosole - Hora Sexta Chardonnay DOC 2009. Vůně ovocná s tóny máslové kukuřice a jemné vanilky. V těle plné, samozřejmě nazrálé světlé ovoce, jemně nasládlé se špetkou jemné vanilky a s delikátní stopou dubu.

Jednoznačným vrcholem večera bylo víno z produkce Waltera Massy, kouzelníka se starou piemontskou odrůdou Timorasso, kterou pro vinařský svět vlastně znovu objevil. Víno Sterpi Derthona 2009 v mnohém připomínalo krásné ryzlinky od Rýna, Mosely či z Wachau. Ve vůni bohatě nazrálé světlé ovoce a výrazná mineralita, která se blížila petrolejovým tónům. Tomu odpovídala i nádherná, velmi bohatá chuť plná citrusů, především kůry, delikátních petrolejových tónů v opravdu dlouhém závěru. Pro mne to bylo snad nejlepší bílé víno prezentované letos ve Viničním altánu. Musím konstatovat, že této vysoké kvalitě odpovídá i náležitě vysoká cena, byť proti absolutním špičkám z Rheingau či Wachau je rozhodně vstřícná.

Následující dvě vína z jihoitalské Pulie patří zase k těm s pěkným poměrem cena/výkon. Velmi vstřícné a nekomplikované víno 888 Otto Vigneti IGP 2010 z vinařství Vigne e Vini Varvaglione. Cuvée odrůd Primitivo, Negroamaro, Montepulciano a Sangiovese s vůní vyzrálého, až džemovitého tmavého ovoce. Chuť bohatě ovocná, lehce zakulacená a přímá s poměrně svěžím závěrem.

O poznání sofistikovanější bylo 12 e mezzo, tedy volně přeloženo 12 a půl (procent alkoholu), Negroamaro de Salento IGP 2010 ze stejného vinařství. Vůně ovocná (lesní směs), bohatá a čistá. Stoprocentní Negroamaro s bohatou a čistou ovocnou vůní, především lesní směsi. V chuti velmi ovocné, poměrně bohaté a jemně nasládlé, zakulacené a uhlazené. Na červené možná trošku více zbytkového cukru, ale dochuť je příjemně pikantní.

A konečně třetí víno z Pulie, které mi opravdu chutnalo - Papale Primitivo di Manduria DOC 2008. Ve vůni sušené tmavé ovoce s jemným náznakem středomořských bylin. Také v chuti tmavé sušené plody (například fíky), plné tělo s bohatší a delší dochutí.

Následovala dvě vína z oblasti Veneta a vinařství Mosole. Nejprve Merlot DOC 2011 s vůní tmavého ovoce a jemných tónů černého rybízu a papriky. Chuť ovocná, jemnější a svěží s lehounce pikantním závěrem.

Po něm pak Cabernet Franc DOC Mosole 2011 s bohatou vůní tmavého ovoce. Stejně tak v chuti, která je poměrně uhlazená s jemnými tříslovinami, ale s bohatšími tóny zelené papriky. Toto víno má ještě dobrou perspektivu zrání v láhvi.

Na závěr jsme zavítali do Toskánska. A to díky limitované edici vína Sestante Syrah IGT Toscana 2009 z vinařství Castello di Monterinaldi. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesní směsi s tóny jemné pecičky. Chuť zřetelně ovocná s lehkým závojem čokolády, sládnoucích tříslovin s decentně pikantním závěrem. Velmi kvalitní, i když poněkud nenápadný závěr ochutnávky italských vín, která polaskala naše chuťové buňky. A také členy „vrcholového týmu”. Takové bylo jeho hodnocení: Sterpi Derthona 2009 - 9,4 bodu (z 10 možných), Sestante Syrah IGT - 9,1 b., Sauvignon DOC Mosole - 9 b., Hora Sexta Chardonnay DOC a Papale Primitivo di Manduria - 8,9 b., Merlot DOC - 8,8 b., Cabernet Franc DOC a 12 e mezzo Negroamaro del Salento - 8,7 b., Pinot Grigio IGT - 8,6 b. a 888 Otto Vigneti - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý