Ochutnávka Vinařství Bettiny Lobkowicz (Mělník)

Ochutnávka Vinařství Bettiny Lobkowicz (Mělník) dne 12.12.2012

V tradičním stylu paní Bettiny

Paní Bettina Lobkowicz se od počátku degustace svých vín ve Viničním altánu omlouvala, že některá vína zařadila jen proto, aby „naplnila” počet vzorků. Některá původně plánovaná vína jsou totiž již vyprodána. A tak její již tradiční kritika některých „neoblíbených” vlastních vín byla někdy až zbytečně tvrdá. My jsme si to pochopitelně přechutnali po svém.

Celkem nám paní Bettina představila devět vzorků vín, a na závěr (opět již tradičně) - vinný destilát.

Vstupním vínem byl mladý Muškát moravský 2012, suchý s lehce kořenitou vůní (majoránka, bergamot) a se stopou grepu. Chuť bohatě muškátová, opět s tóny majoránky a grepu. Lehčí víno s pikantní dochutí.

Dalším suchým vínem byla známá Lady Lobkowicz bílá, neročníkové cuvée (Müller Thurgau a Muškát moravský). Zřetelně ovocné víno s lehce živočišnými tóny zpočátku ve vůni, která byla poněkud utlumená. Po chvíli se však objevila jemná muškátová stopa. V chuti světlé peckoviny, tělo poměrně šťavnaté, ale ne zcela srovnané, s decentní grepovou dochutí. Víno by potřebovalo trochu ležet, protože bylo čerstvě nalahvované.

Pinot Gris 2011 v pozdním sběru byl prezentující již předem kritizován, nicméně si myslím, že zas tak špatně nedopadl. Vůně ovocná, lehce kořenitá se vzdálenou tramínovou stopou. Také chuť ovocná, s náznakem kořenitosti, suchá, ale trošku kratší.

Tradičně jsem se těšil na sekty z mělnického vinařství. Sekt Bettina Lobkowicz Brut, vyrobený tradiční metodou zrání v láhvi z Ryzlinku rýnského, byl ve vůni ovocný s jemnými tóny chlebovinky. Jemné, trvalé perlení, chuť po světlých peckovinách, závěr pikantní, bohatě ovocný.

Mnohem více se mi však líbil sekt Bettina Lobkowicz cuvée Brut z odrůd Chardonnay, Pinot Blanc, Pinot Gris a Pinot Noir. Bohatá ovocná vůně (světlé peckoviny) s jemnými máslovými tóny. Chuť měkce ovocná, šťavnatá a zakulacená, perlení jemné, dostatečně bohaté, závěr pikantní se špetičkou zbytkového cukru.

Červená Lady Lobkowicz (Modrý Portugal a troška Zweigeltrebe) působila ve vůni i chuti mnohem harmoničtěji v porovnání se svojí ještě nedospělou bílou sestřičkou. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, jemně kořenité. V chuti ovocné (stopa kompotových jahod), náznak kůže, vzdálená stopa dřeva. Hladké, ale tenčí tělo.

Zweigetrebe 2008, barrique (s pověstí André) vonělo příjemně po tmavých peckovinách, jemné kůži a náznaku vanilky. V chuti nazrálé, lehce džemovité tmavé ovoce. Tělo uhlazené s decentní pikantností v závěru.

Svatovavřinecké 2006, barrique jsem si opět vychutnal. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, jemně džemovité s lehkou stopou koření. Tělo ovocné, jemné, ale také bohaté se špetkou kořenitosti v závěru.

Nejlepším vínem z červené čtyřky byl rozhodně Pinot Noir 2009 v pozdním sběru, barrique. Ve vůni tmavé ovoce, jemné koření a lehounké tóny kůže a čokolády (mléčné). V chuti identické, jemné až delikátní s náznakem minerálních tónů v závěru.

A co říci o definitivní tečce v podobě vinného destilátu z odrůdy Tramín (surovinou víno, nikoliv matoliny)? Tramínový, jemně nasládlý a uhlazený. Příjemný konec v tradičně uvolněné atmosféře s charismatickou vinařkou. Už se těším na nová vína z loňské a letošní sklizně.

A ještě hodnocení početně poněkud oslabeného „vrcholového týmu”: Sekt Bettina Lobkowicz cuvée Brut - 9,1 bodu, Pinot Noir 2009 - 9 b., Svatovavřinecké a Sekt Bettina Lobkowicz Brut (Ryzlink rýnský) - 8,7 b., Zweigeltrebe 2008 - 8,6 b., Lady Lobkowicz červená - 8,4 b., Muškát moravský 2012 - 8,3 b., Lady Lobkowicz bílá a Pinot Gris - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý