Ochutnávka "Krásná vína z Tokaje (Maďarsko, Slovensko)"

Ochutnávka "Krásná vína z Tokaje (Maďarsko, Slovensko)" dne 17.12.2012

Předvánoční tokajské potěšení

Po vínech z italského Piemontu nám tentokrát manželé Chvátalovi ze zbraslavské Vinotéky na náměstí nabídli k ochutnání tokajská vína, na která se specializují. Osmičku vín z maďarského i slovenského Tokaje (suchá, polosladká i sladká) představila MUDr. Dana Chvátalová.

Začali jsme samozřejmě suchým vínem - Tokaji Furmint János-áldás 2011 z vinařství Tokajbor - Bene. Jen 2,3 g/l zbytkového cukru, ve vůni ovocné s tóny oříšků. Chuť bohatě ovocná s náznakem sušených plodů a špetkou ořechů a mandlí. V závěru na patře příjemně pikantní.

A po něm další tokajský furmint - Szentkereszt 2006 z vinařství Andrássy. Opět suché víno, jen s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l) i kyselinou (7,1 g/l). Bohatší, opravdu vyvážené a srovnané víno s vůní nazrálého světlého ovoce a citrusů, jemným minerálů a botrytických tónů. V chuti identické, vyzrálé a elegantní s příjemným pikantním závěrem, kterému vévodila jemná grepová hořčinka. Můj velký favorit!

A ještě jedno suché víno - Tokajské samorodné 1999 z vinařství Tokaj & CO, s.r.o. v jihoslovenské Malé Trni. Tokajské „starého stylu”, tedy lehce naoxidované především ve vůni (jinak ovoce a jemná mineralita). V chuti suché ve stylu sušeného ovoce, trošku kořenité se stopou minerální hořčinky v závěru na patře. Můj styl to není!

A potom skok do sladších sfér - Tokaji Sárgamuskotály (Žlutý muškát) 2011 z vinařství Sajgo. Téměř sladké víno (32 g/l zbytkového cukru), muškátové ve vůni i chuti. V aroma nechyběly citrusy, květiny i zralý hrozen. Stejně tak v bohatě ovocném těle (hrozen, grep, mandarinka), v něm byly na závěr cítit jemné tóny citrusové hořčinky (kůra). Díky téměř 8 g/l kyselin bylo víno příjemně pikantní.

Prvním opravdu sladkým tokajským bylo pro mne asi nejlepší víno večera (i když jen těsně) - Tokaji La Croisette cuvée 2011 z vinařství Tokajbor Bene. Sladké, ale nádherně elegantní cuvée odrůd Furmint, Kövérszóló a Sárgamuskotály s výraznou vůní sušeného ovoce (včetně datlí a fíků). V chuti sladké (109 g/l zbytkového cukru), plné a extraktivní s velmi pikantním závěrem (9,9 g/ kyselin). Krásné víno pro slavnostní příležitosti, které zrálo 5 měsíců v dubovém sudu.

Jen o fous níž bych na žebříčku kvality zařadil Tokaji Kövérszóló 2009 z vinařství Tokajbor - Bene. Téměř stejný zbytkový cukr (107 g/l), vůně ovocná se stopou medu, sušených plodů a jemné ušlechtilé plísně. V chuti sladké, jemné, opět plné sušených plodů s lehce botrytickou stopou v jemně pikantním závěru (8,2 g/l kyselin).

Jedním z velkých favoritů byl Tokaji Fordítás 2006 z vinařství Sajgó. Trochu míň zbytkového cukru (77,5 g/l) a pěkná kyselina (7,5 g/l). Ve vůni výrazné sušené ovoce se stopou botrytidy. V chuti jemné, elegantní a nasládlé. Opět sušené ovoce a med, ale zároveň velmi příjemná pikantní dochuť s tóny ušlechtilé plísně. Za zmínku stoji vysoký bezcukerný extrakt - 39,8 g/l.

Na závěr klasika v podobě třiputňového Tokaji Aszú 200 z vinařství Daniel Szabó. Hutná zlatá barva, relativně méně zbytkového cukru (92,6 g/l), ale i nižší kyselina (5,9 g/l). Ve vůni hrozinky a med. V jemné a uhlazené chuti obdobné. Zakulacené tělo s jemně pikantní dochutí po sušených plodech, medu a oříšcích. Méně výrazné, ale vysoce extraktivní tokajské víno (41,8 g/l.). V hodnocení početně trošku oslabeného „vrcholového týmu” patřilo k nejlepším. Takové jsou výsledné body: Tokaji La Croisette a Tokaji Fordítás - 9,1 bodu (z 10 možných), Tokaji Kövérszóló 9 b., Tokaju Furmint Szentkereszt 2006 a Tokaji Aszú - 8,9 b., Tokaji Sárgamuskotály - 8,7 b., Tokaji Furmint 2011 a Tokajské samorodné 1999 - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý