Ochutnávka vín Vinařství Tokaj & Co. s.r.o., Malá Trňa (Gastro Fajn s.r.o. - dovozce a distributor)

Ochutnávka Vinařství Tokaj & CO. (Malá Trňa) Bóna Winery (Bátorove Kosihy) dne 14.05.2019

Krásný pozdrav ze slovenské Tokaje

Vína ze slovenské části Tokaje ochutnáváme ve Viničním altánu jen zřídka, proto jsme byli ve velkém očekávání. A nezklamali jsme se.

Paní Anabela Třísková ze společnosti Gastro Fajn, s.r.o., která se stará o prodej a prezentaci produktů vinařství Tokaj & CO. z Malé Trně, nám představila šest tokajských vín. Ale nejen to. Přidala k tomu čtyři vína malého, takříkajíc butikového vinaře (Bóny Winery, Bátorove Kosihy). Vinař se zaměřuje (je to jeho koníček) především na výrobu naturálnych (u nás autentických vín) v malých šaržích. Také tato vína nás příjemně oslovila.

A právě těmito víny jsme prezentaci začali. Prvním, takříkajíc zavíňovacím, byl klasický (nikoliv naturálny) Rizling rýnsky 2018, mladé víno ovocně-minerální ve vůni i chuti. Poněkud tenčí a výrazně pikantní.

Něco jiného bylo první naturálne víno (bez filtrace a přidané síry, s ležením na kvasnicích) - Rizling vlašský 2017. V mnohovrstevné vůni jsem cítil květiny, med, nazrálé světlé ovoce, sušené plody i pyl. V plnější chuti vyzrálé světlé ovoce se stopou medu, lehounce nasládlé, pikantní a šťavnaté s jemnou „oxidativní” stopou. Velmi příjemné víno na delší pití.

Merlot 2017, naturálne víno, měl příjemnou vůni po višních v čokoládě s jemnými oxidativními tóny. V chuti kompotované tmavé peckoviny, ještě málo zakulacené a dost pikantní. Mladé víno, které musí ještě mnoho měsíců ležet. Když ne v sudu, tak alespoň v láhvi.

Rozhodně nejlepším vínem z vinařství Bóna Winery byl Cabernet Franc 2017, naturálne víno. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, kompotované s jemnými oxidativními tóny. Také v chuti bohaté tmavé ovoce, uhlazené se stopou čokolády, jemně kořenité a malinko pikantní. Zřetelné byly ještě jemné a sládnoucí třísloviny.

Druhá část ochutnávky byla rozhodně sladší. Degustovali jsme sedm slovenských tokajských vín z obce Malá Trňa - jedno suché, tři polosladká a tři sladká.

Hned vstupní víno mne velmi potěšilo. Tokajské samorodné suché 2015 nabídlo ve vůni sušené světlé ovoce, jemně minerální s lehounkou živočišnou stopou. V chuti sušené ovoce, medové se stopou květin. Malinko nasládlé s delší pikantní koncovkou a s jemným bylinným „štychem”.

Následoval Furmint Premium 2017, akostné víno. Polosladké víno s citrusově-medovou vůní se vzdálenými minerálními a botrytickými tóny. V chuti nasládlé kompotované ovoce a měkce pikantní v trošku lehčím těle.

Velmi pěkná byl Lipovina Premium 2017, akostné polosladké víno (25 g/l zbytkového cukru). Ve vůni bylo ovocně-medové se stopou lipoviny, a s náznakem citrusů. V lehce nasládlé chuti bylo víno identické, jemně citrusové a krásně pikantní.

O něco méně mi chutnal Muškát žltý 2018, akostné víno. Opět polosladké s nízkou kyselinou (pouze 4,45 g/l). Vůně ovocně-muškátová s lehounkým oxidativním závojem. V chuti jsem cítil nazrálé jádroviny se stopou sušeného ovoce. Jemná medovost v lehce džemovitém a v poměrně šťavnatém a pikantním těle.

Následoval vrchol večera v podobě tří sladkých tokajských vín. Tím prvním byl Muškát žltý 2017, cibébový výber. Vysoký zbytkový cukr (107 g/l) a nižší alkohol (10 %). Ve vůni lehce kandované citrusy a stopa minerálů s delikátní botrytickou stopou. Ve výrazně nasládlé chuti bylo víno medově-citrusové včetně sušené kůry, v koncovce pak pěkně pikantní.

Druhým sladkým vínem, a možná i nejlepším, byl Tokajský výběr 4-putňový 2006. Ve vůni sušené ovoce, med a jemná citrusová kůra. Ve zřetelně sladké chuti opět sušené ovoce, jemně kořenité a krásně pikantní.

Tokajský výber 5-putňový 2007 byl nejsladší (148 g/l zbytkového cukru). Voněl po sušeném ovoci (sladké citrusy) s medovými tóny. Ve sladké a hodně vyzrálé chuti bylo cítit sušené ovoce (citrusy) včetně stopy po datlích. V závěru na patře bylo víno měkce pikantní.

Byl to vskutku krásný závěr utěšeného vinného večera s výbornými tokajskými, ale také naturálními víny z jihu Slovenska. Opravdové potěšení. A dík patří také paní Anabele za velmi milou prezentaci.

Kompletnímu „vrcholovému týmu” vína z jihovýchodního Slovenska velmi chutnala. Takové je jeho bodové hodnocení: Tokajský výber 4-putňový a Tokajský výber 5-putňový - 9,3 bodu (z 10 možných), Muškát žltý, cibébový výber - 9 b., Tokajské samorodné suché , Lipovina Premium a Cabernet Franc, naturálne víno (Bóna Winery) - 8,9 b., Furmint Premium a Rizling vlašský, naturálne víno (Bóna Winery) - 8,7 b., Muškát žltý, akostné víno a Merlot, naturálne víno (Bóna Winery) - 8,6 b., Ryzling rýnsky (Bóna Winery) - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý