Ochutnávka vín Vinařství Lahofer (Dobšice) & Vinařství Hanzel (Miroslav)

Ochutnávka Vinařství Lahofer, a.s. (Dobšice) & Vinařství Hanzel (Miroslav) dne 09.04.2019

„Sesterské” vinné porovnávání

Petr Eller, obchodní zástupce dvou sesterských vinařství Lahofer a Hanzel nám po roce opět připravil lehce srovnávací degustací dvanácti vín z obou vinařství - spravedlivě po šesti od každého.

Bylo to spíše obecné srovnání stylů než jednotlivých odrůd, protože stejné dvojice odrůdových vín byly jen dvě. Nicméně i tak to stálo za to.

Zahájili jsme tradičně v „obráceném gardu”, tedy červeným vínem. Tím byl Dornfelder 2015, pozdní sběr (Lahofer). Víno s vůní lesních plodů a tmavých peckovin v jemně džemovitém provedení. Chuť bohatě ovocná, stopa džemu, jemná a uhlazená s lehounce pikantním ocáskem.

Následoval kabinetní Müller-Thurgau 2018 (Lahofer), víno s trošku nižším alkoholem (11 %) a vyváženým zbytkovým cukrem a kyselinou (6,7 g/l a 6,4 g/l). Ovocná vůně po jemných citrusech a květinách. Rovněž chuť ovocně-květinová, šťavnatá a pikantní se sladkým „grepíkem” v závěru.

Na řadu přišla dvě vína VOC Znojmo. Nejprve Veltlínské zelené VOC 2017 z Vinařství Hanzel. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (/6 g/l a 6,5 g/l). Vůně ovocně-kořenitá s jemnou stopou květního pylu. V chuti vyzrálé světlé ovoce, jemně minerální, šťavnaté a pikantní se zvláštními tóny připomínající kapky proti kašli.

O malinko víc mi chutnalo lahoferské Veltlínské zelené VOC 2017, formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,2 g/l) i alkoholem (13 %). Ve vůni jemně medové světlé ovoce, lehounce kořenité. V chuti vyzrálé ovoce, stopa medu, květinového pylu, šťavnaté a pikantní. O něco živější víno v porovnání s přechozím.

Nejlepším vínem večera byl pro mne Ryzlink rýnský VOC 2017 (Lahofer) ze známé viniční trati U Hájku. Formálně ještě suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem (7,8 g/l) a kyselinou (7,3 g/l). Trošku vyšší alkohol (13 %), ve vůni světlé ovoce, květní pyl a stopa medu. Chuť ovocná se zřetelnými tóny lipoviny, elegantní, šťavnatá a pikantní.

Pěkný byl také Kerner 2017 v pozdním sběru (Hanzel) ze známé viniční trati Šác. Také toto víno bylo formálně ještě suché (8,8 g/l zbytkového cukru a 6,8 g/l kyselin). Vůně ovocná s jemnými vanilkovými tóny. Chuť ovocně-květinová s lehkými akátovými tóny, decentně nasládlá a malinko džemovitá s měkce pikantním ocáskem. Víno zrálo 3 měsíce v akátovém sudu.

Z Vinařství Hanzel bylo víno z u nás málo známé staré moštové odrůdy Rotgipfler (Červenošpičák). Polosuché víno výrazněji vonělo po vyzrálých rynglích a jižním ovoci. Chuť ovocná, lehounce nasládlá, šťavnatá a pikantní. Vstřícné, ale málo elegantní víno s kratším závěrem.

Pro „vrcholový tým” nejlepším vínem večera bylo Rulandské bílé 2017 v pozdním sběru (Hanzel), polosuché víno s vůní nazrálých světlých peckovin v lehounkém máslovém závoji. Chuť ovocná, vyzrálá, nasládlá a jemně zakulacená. V koncovce bylo víno měkce pikantní.

Mladé, ale již příjemně pitelné bylo Rulandské šedé 2018 v pozdním sběru (Lahofer). Polosuché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, lehce kompotovaného s jemným minerálním „štychem”. V chuti nasládlé, bohaté na vyzrálé světlé ovoce, zakulacené a měkce pikantní.

Líbil se mi Muškát žlutý 2018 v pozdním sběru (Hanzel), polosuché víno s delikátní muškátově-ovocnou (mandarinka) vůní. Jemné citrusy (mandarinka, pomeranč a citron) a květiny byly cítit také v nasládlé, poměrně šťavnaté a přiměřeně pikantní chuti.

A jedno „roséčko” - kabinetní Svatovavřinecké 2018 (Lahofer), polosladké víno s výrazně nízkým alkoholem (10 %). Ve vůni jahody, maliny a trocha smetany. Ve sladší chuti ovocné a jen malinko pikantní. Víno potřebuje více nachladit, a také pěkné počasí.

Na závěr sladší tečka - polosladké Rulandské šedé 2018 ve výběru z hroznů z Vinařství Hanzel. Výrazný zbytkový cukr (29,8 g/l) a excelentní bezcukerný extrakt (35,4 g/l). Ve vůni vyzrálé jižní ovoce, a to i v kandovaném provedení. V chuti výrazně sladší, opět sušené a kandované ovoce, džem a měkce pikantní ocásek. Velmi extraktivní víno.

Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z Dobšic (Lahofer) a Miroslavi (Hanzel) takto: Rulandské bílé 2017 (Hanzel) - 9 bodů (z 10 možných, Ryzlink rýnský VOC 2017 (Lahofer) a Rulandské šedé 2018 (Hanzel) - 8,9 b., Veltlínské zelené VOC 2017 (Lahofer), Kerner 2017 (Hanzel) a Muškát žlutý 2018 (Hanzel) - 8,8 b., Veltlínské zelené VOC 2017 (Hanzel) - 8,7 b., Dornfelder 2015 (Lahofer) a Rulandské šedé 2018 (Lahofer) 8,6 b., Müller-Thurgau 2018 (Lahofer) a Svatovavřinecké rosé 2018 (Lahofer) - 8,5 b. a Rotgipfler 2018 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý