Ochutnávka vín Vinařství Starý vrch (Hustopeče)

Ochutnávka Vinařství Starý vrch (Hustopeče) dne 21.03.2019

Starý vrch okouzlil

Hustopečské Vinařství Starý vrch bylo pro mne velmi příjemným překvapením. Kvalitativně bych ho zařadil mezi několik nejlepších, jejichž vína jsme letos ochutnali ve Viničním altánu. A bylo to i díky výborným viničním tratím, z nichž pocházely hrozny ochutnávaných vín, zvláště z Valtické a Pod Mušlovem v Mikulově.

Vína z dílny sklepmistra vinařství Ondřeje Lukeše nám představil manažer prodeje Karel Osička. Bylo jich devět - jedno bílé perlivé, sedm tichých bílých a závěrečné červené.

Zavínili jsme se Sauvignonem 2018, frizzante, polosuchým perlivým (tedy dosyceným) vínem s ovocnou, především broskvovou a jemně meruňkovou vůní. Také chuť byla ovocná, lehce zakulacená a měkce pikantní. Perlení bylo odpovídající typu vína.

Potěšilo mne kabinetní Veltlínské zelené 2017, zřetelně suché víno z viniční trati U Studánky v obci Přítluky. Ve vůni lehce nazrálé světlé ovoce, jemně kořenité s lehounkou stopou mandlí. V zakulacené a šťavnaté chuti bylo víno téměř identické, ukázalo i lehkou máslovou stopu a měkce pikantní, kořenitý ocásek.

Kabinetní Ryzlink rýnský 2017 (U Majáku, Přítluky) byl o trošku hubenější. Ve vůni lehce ovocný se zřetelnou minerální stopou. V ovocné chuti byl tenčí a výrazně pikantní. V tomto stavu je pro mne jen omezeně pitelný. Víno především pro gastro musí ještě hodně měsíců ležet na láhvi, aby více potěšilo.

Nejlepším vínem večera byl pro mne Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru ze známé viniční trati Valtická. Vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina (7,3 g/l a 6,8 g/l). Vůně ovocná, lehce kořenitá s pepřovou stopou. V chuti nazrálé ovoce, lehký dotyk citrusů, plnější, šťavnaté a pikantní s delším závěrem.

Příjemný byl také Sauvignon 2017 v pozdním sběru (U Majáku, Přítluky). Suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5g/l) a vůní po světlých peckovinách a angreštu v jemném minerálním závoji. Chuť ovocná s lehkou stopou černého bezu, lehounce nasládlá, šťavnatá a měkce pikantní. Vstřícné, trošku mazlivé víno i na delší pití.

Opravdu zajímavé bylo Rulandské šedé 2015, barrique v pozdním sběru (U Studánky, Přítluky). Víno s vyšším alkoholem (14 %) bohatě vonělo po vyzrálém jižním ovoci, špetce medu, jemných minerálech, květním pylu a vzdálených tónech vanilky. V plné chuti nechybělo nic z uvedené aromatiky. Jen vanilkové tóny byly o něco výraznější, a v koncovce bylo víno hezky pikantní.

Ještě o chloupek víc mne potěšilo Chardonnay 2015 barrique ve výběru z hroznů (Pod Mušlovem, Mikulov). Formálně ještě suché víno (7,9 g/l zbytkového cukru) s vyšším alkoholem (14 %) mělo opět bohatou a mnohovrstevnou vůni. Převládalo vyzrálé světlé ovoce, jemná vanilka a minerální „”štych". Chuť výrazně ovocná, lehounce nasládlá se stopou vanilky v plném těle.

Pálava 2017 ve výběru z hroznů (Valtická, Mikulov) byla na mne již moc sladká (30 g/l zbytkového cukru). Vůně pěkná, ovocně-květinová, lehce kořenitá. Chuť identická, šťavnatá a pikantní, v koncovce výrazně sladké citrusy.

O závěr se postaralo jediné červené - Cabernet Sauvignon 2016 v pozdním sběru (Šusfeldy, Strachotín). Výrazně suché červené s dost pikantním ocáskem. Ve vůni kořenité tmavé ovoce se zřetelnou stopou zelené papriky. Chuť ovocná, trošku tenčí tělo, pikantní s jemnou vanilkou. Víno by potřebovalo tak rok či dva ležet v láhvi. Červený trumf tentokrát nepřebil krásnou bílou smršť.

Početně oslabený „”vrcholový tým" hodnotil vína z hustopečského vinařství takto: Ryzlink vlašský 2017 - 9 bodů (z 10 možných), Sauvignon 2017, Rulandské šedé 2015 a Chardonnay 2015 - 8,9 b., Pálava 2017 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2017 - 8,7 b., Sauvignon 2018 Frizzante - 8,6 b., Ryzlink rýnský 2017 a Cabernet Sauvignon 2016 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý