Ochutnávka vín Vinařství De Tarczal z Trentina, Itálie (Lupo Roberto – dovozce)

Ochutnávka Azienda Agricola de Tarczal (Trentino, Itálie) dne 25.03.2019

Krásný finiš z Trentina

Premiérově ve Viničním altánu představil náš pravidelný host Trentiňan Lupo Roberto, dovozce tamních vín, nové vinařství z této vinařské oblasti Itálie. A tím byla Azienda Agricola de Tarczal.

Ochutnali jsme čtyři bílá a šest červených vín z různých ročníků z posledních čtyř let. Vyzrálejší pochopitelně červená.

Pokud jde o charakteristiku vín, trochu mne překvapila vyšší kyselina nejen u bílých, ale i několika červených vín. Minimálně tři vína z deseti byla pro mne z tohoto důvodu opravdu obtížně pitelná.

Trend vyšších kyselin naznačil již vstupní Pinot Bianco 2017 s „čistou” vůní nazrálého světlého ovoce, lehce minerálního. Chuť opravdu ovocná, minerální, šťavnatá a výrazně pikantní v závěru na patře.

Nejvíc mne zklamal Müller-Thurgau 2017, technologicky „čisté” víno, ale pro mne bylo díky výrazně kyselině i zřetelným minerálním tónům minimálně vstřícné. Maximálně tak sklenku k jídlu. Vůně spíše ovocná, bez zřetelnějších květinových či muškátových tónů. Také chuť ovocná, spíše citrusová se vzdáleným závanem černého rybízu, velmi pikantní s ostřejší kyselinou v koncovce.

Mnohem vstřícnější byl Muškát žlutý (Moscato Giallo) 2017. Ve vůni lehce muškátový se stopou citrusů, malinko kořenitý. Chuť ovocně-muškátová s dotykem citrusové kůry a jemného grepu. A také měkce pikantní v závěru na patře.

Z bílých vín mi nejvíce chutnal Gewürztraminer 2018. Trošku vyšší alkohol (13,5 %) a muškátově-citrusová, jemně kořenitá vůně. Příjemná chuť muškátu se stopou růží, lehounce kořenitá, šťavnatá, a na mladé víno opravdu elegantní.

Prvním červeným bylo víno z místní odrůdy Marzemino, ročník 2016. Ve vůni tmavé ovoce s dotykem kůže. Tmavé ovoce převládalo také v jemně živočišné chuti. V těle šťavnaté a výrazně pikantní. Víno zrálo 6 až 12 měsíců ve velkém sudu.

Nechutnal mi Merlot 2015, který rozhodně nedosahoval kvality moravských merlotů z dobrého ročníku. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce včetně švestky se slabou čokoládovou stopou. V chuti ovocné, bohaté na jemnější třísloviny, ale opravdu výrazně pikantní. Opět jen k jídlu - jedna či dvě sklenky.

Bohatší i chuťově přitažlivější bylo Teroldego 2016. Příjemná vůně tmavých peckovin se stopou čokolády a jemné kůže. Chuť identická, plnější a měkce pikantní. Od této chvíle bylo každé další červené stále lepší.

Lagrain 2015 nabídl mnohovrstevnou vůni (tmavé ovoce, stopa čokolády, kávy i rukavičkové kůže). Stejně tak chuť, která přinesla uhlazenost a lehounce pikantní závěr. Víno zrálo 3 roky ve velkém sudu.

Velmi se mi líbilo víno Husar 2016, stoprocentně z odrůdy Marzemino, ale z vybraných a redukovaných hroznů. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce s jemným živočišným „štychem” (kůže). V chuti uhlazené tmavé ovoce, náznak čokolády, a nechyběl měkce pikantní závěr. Víno má před sebou pěknou perspektivu díky ležení v láhvi.

A na závěr krásné, ale také výrazně nejdražší víno - Cuvée Pragiara 2016 z odrůd Cabernet Sauvignon (25 %), Cabernet Franc (25 %) a Merlot (50 %). V atraktivní vůni bylo cítit bohatě vyzrálé tmavé ovoce. V chuti uhlazené tmavé ovoce, lehounce kořenité se špetkou kávy. Ještě mladé víno, které nás optimálně potěší až za několik let. Víno zrálo tři roky ve velkém sudu. Opravdu skvělá tečka za večerem s velmi krásnými, ale i překvapivě průměrnými (bílými i červenými) trentinskými víny v trošku vyšší cenové relaci.

Početně tentokrát třetinový „vrcholový tým” ocenil vína z Trentina takto: Cuvée Pragiara - 9 bodů (z 10 možných), Husar (Marzemino) - 8,9 b., Gewürztraminer a Lagrain - 8,8 b., Teroldego - 8,7 b., Moscato Giallo - 8,6 b., Marzemino - 8,4 b., Merlot - 8,3 b., Pinot Bianco - 8,2 b. a Müller-Thurgau - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý