Ochutnávka vín Vinařství Obelisk (Valtice)

Ochutnávka Vinařství OBELISK (Valtice) dne 05.03.2019

Oprávněné ambice valtického Obelisku

Majitel valtického Vinařství Obelisk František Fabičovic, Podnikatel roku 2018 (společně s manželkou Radkou Prokopovou), si vybral velmi šikovného technologa. A tak nám vína z tohoto mladého a velmi moderního vinařství premiérově představil ve Viničním altánu jejich „otec”, Ing. Filip Lutzký.

Bylo jich celkem jedenáct, a až na jeden mladý bonus, všechna z ročníku 2017. I to naznačuje, že vína z Obelisk dostávají tolik potřebný čas na kvalitní dozrávání.

Přesvědčovali jsme se o tom od prvního doušku. A o ten se postaral Pinot noir rosé 2017 v pozdním sběru. Ve vůni jemné tmavé peckoviny. V ovocné chuti bylo víno šťavnaté, lehounce nasládlé a pikantní.

Příjemný byl Sauvignon 2017 v pozdním sběru s ovocně-květinovou vůní a s delikátní stopou pylu. Ve šťavnaté, ovocné chuti převládaly jemné citrusy. V závěru bylo víno, jehož hrozny se urodily na viniční trati Sonberk, hezky pikantní.

Ze známé valtické viniční trati Pod Reistnou by kabinetní Müller-Thurgau 2017, suché víno s nižším alkoholem (10,5 %) a ovocně-květinovou vůní s jemnou stopou minerálů. V chuti bylo téměř identické, svěží, šťavnaté a pikantní. Použity byly vlastní kvasinky.

O poznání bohatší a plnější byl Müller-Thurgau 2017 v pozdním sběru. Rovněž ovocně-květinová vůně s decentním minerálním „štychem”. V chuti nazrálé ovoce s lehounkou karamelovou stopou. V těle hutnější, šťavnatý a pikantní. Víno poznalo krátce dubový sud. Hrozny pocházely z valtické viniční trati Hintertály.

Velmi zajímavé bylo Chardonnay 2017 v pozdním sběru, víno, které leželo přibližně 12 měsíců na kalech. Ve vůni světlé ovoce, květiny, stopa medu a jemné minerální tóny. Chuť bohatě ovocná, lehounce nasládlá, pikantní s jemným karamelovým ocáskem.

Bonusem večera bylo další Chardonnay, v tomto případě mladé z ročníku 2018. Ve vůni ovocné s velmi vzdáleným závanem medu. V identické chuti velmi ovocné, šťavnaté a pikantní. Osvěžující, pochopitelně ještě mladé víno z nerezu (viniční trať Hintertály).

Jedním ze dvou vín, která mi nejvíce chutnala, byl Pinot Blanc 2017 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny s jemně vanilkově-karamelovou stopou. V chuti ovocný, plnější, šťavnatý a pikantní s lehkou stopou dřeva a vanilky. Víno leželo na hrubých kalech (viniční trať Hintertály).

A ze stejné viniční trati ve Valticích bylo pro mne nejlepší víno večera - Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. vstřícná vůně světlého ovoce se zřetelnou minerální stopou v podobě vzdálených petrolejových tónů („pucvol”). Také v chuti vyzrálé světlé ovoce, lehký dotyk medu, malinko nasládlý, šťavnatý a pikantní. Vínu však prospěje ještě delší ležení v láhvi.

Pálava 2017 ve výběru z hroznů voněla po vyzrálém světlém ovoci, především hroznu. V chuti ovocná, lehce kořenitá, malinko nasládlá s jemným „štychem” citrusové kůry. Dávám přednost Pálavě s jemně květinovými, téměř muškátovými tóny.

Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru byl polosladký. Ve vůni jsem cítil světlé ovoce, malinko medové, s lehkou kořenitou stopou. V chuti převládalo vyzrálé světlé ovoce s jemným dotykem ušlechtilé plísně Botrytis cinerea. Trochu mi vadilo, že v koncovce bylo toto sladší víno málo pikantní.

Závěrečná Frankovka 2017 v pozdním sběru byla klasickou ukázkou solidního moravského vína z této odrůdy k jídlu i na delší pití. Ve vůni jemnější tmavé ovoce. V ovocné chuti (náznak lesní směsi) bylo toto „čisté” víno trošku lehčí, šťavnaté a velmi pikantní.

Ochutnávaná vína potvrdila mimořádný potenciál velmi dynamického vinařství a jeho cílevědomého a erudovaného enologa. Myslím, že se z Obelisku brzy dočkáme dalších, opravdu mimořádných vín.

„Vrcholový tým”, tentokrát početně poněkud oslabený, ocenil ochutnávaná vína takto: Pinot Blanc 2017, Chardonnay 2017 a Ryzlink rýnský 2017 - 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2017, Müller-Thurgau 2017 a Ryzlink vlašský 2017 - 8,8 b., Pálava 2017 a Chardonnay 2018 - 8,7 b., Pinot noir rosé 2017, Müller-Thurgau 2017 (kabinet) a Frankovka 2017 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý