Ochutnávka vín Vinařství ELWINE (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství ELWINE (Velké Bílovice) dne 26.02.2019

Příjemné překvapení - ELWINE

Příjemným překvapením byla ve Viničním altánu degustace vín rodinného Vinařství ELWINE z Velkých Bílovic. Šéf vinařství, sklepmistr Lubomír Skoupil nám představil jedenáct vín z ročníků 2015 až 2018 - pět bílých, po jednom oranžovém a růžovém, a na závěr pak čtyři červená.

Zavínili jsme se Muškátem moravským 2017, suchým zemským vínem s jemnou muškátovou, lehce kořenitou vůni se stopou citrusů. V chuti bylo víno poměrně plné, zakulacené s náznakem džemovitého světlého ovoce. Víno by potřebovalo trošku vyšší kyselinou, než jen pouhé 4 g/l.

Spíše již polosuchý Sauvignon 2016 v pozdním sběru měl charakter vyzrálých světlých peckovin s lehkým dotykem angreštu, a to ve vůni i chuti. V plnějším a šťavnatém těle převládalo vyzrálé ovoce. V závěru na patře bylo víno měkce pikantní.

Ač tradičně nevyhledávám odrůdu Hibernal, tentokrát bych udělal výjimku. Formálně ještě suché víno z ročníku 2016 v pozdním sběru mělo příjemnou, spíše jemnější aromatiku. Převládaly vyzrálejší citrusy (hlavně grep) a zřetelné byly i delikátní tóny černého rybízu. To platí i o lehce nasládlé, šťavnaté a měkce pikantní chuti. Hibernal tohoto typu, pro mne nejlepší bílé víno večera, je vhodný i na delší pití. Což je většinou dost náročné.

Překvapil mne Děvín, moje oblíbená slovenská odrůda. Víno z ročníku 2016 totiž zrálo v novém barikovém sudu, což ho připravilo o to, co mne na něm přitahuje - jemně nasládlou, ovocně-květinovou vůni a chuť. Nemohu říct, že by bylo špatné, ale klidně bych ho zaměnil za chardonnay či některou další barikovanou bílou odrůdu. Ve zřetelně suché chuti totiž převládaly vanilkové a karamelové tóny, které vše ostatní potlačily. Škoda.

Velmi se mi líbil Pinot Gris Orange 2017, suché zemské víno. „Oranžáda” voněla po vyzrálém, kořenitém ovoci s lehkou minerální stopou, která vzdáleně připomínala petrolejové tóny. V lehce džemovité a jemně kořenité chuti bylo plnější a lehce pikantní v delším závěru. Víno zrálo 7 měsíců v novém bariku, přičemž tři měsíce kvasily celé bobule. Další zajímavá ukázka stylu „oranžových” vín.

Polosuchý Solaris 2018 ve výběru z hroznů musel být dokyselen (na 7,5 g /l). Voněl po jemných citrusech a medu s lehounkým minerálním „štychem”. V lehce kompotové chuti byl citrusově-medový, lehce nasládlý, šťavnatý a výrazně pikantní. Celkem extraktivní víno (26,9 g/l bezcukerného extraktu).

Potěšilo mne zemské Zweigeltrtebe rosé 2015, což bych od více než tři roky staré „růžovky” rozhodně neočekával. Tento typ vyzrálého růžového vína na delší pití, a to po celý rok, mám velmi rád. Je to styl, který oceňuji u mnoha růžových vín z Provence, ale znám i moravské ukázky. V jemnější vůni kombinace vyzrálých tmavých peckovin a lesní směsi. V ovocné, plné a šťavnaté chuti bylo víno decentně pikantní s delším, fajnově kořenitým závěrem.

Prvním červeným byl Cabernet Cortis 2018, zemské víno z u nás ještě málo známé interspecifické odrůdy vyšlechtěné v Německu před více než pětatřiceti léty. Velmi mladé víno z první sklizně vonělo po tmavém ovoci, jemně kořenitém s lehounkou ořechovou stopou. Také v chuti tmavé ovoce, ale s jemnou paprikou. Tělo uhlazené, trošku kratší, měkce pikantní.

O poznání vstřícnější a bohatší bylo EL cuvée 2015 z odrůd Rulandské modré (30 %) a Zweigeltrebe (70 %). Zemské víno vonělo po kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. V uhlazenější chuti bylo víno ovocné, lehce kořenité a měkce pikantní. Příjemné, nekomplikované víno na delší pití.

Opravdu nejvíce jsem si pochutnal na posledních dvou modrých pinotech. Rulandské modré 2016 v pozdním sběru zrálo ve starém barikovém sudu. Ve vůni byla cítit kombinace lesní směsi a tmavých peckovin, lehounce kořenitá. Stejně tak v plnější, poměrně uhlazené ovocné chuti s malinko pikantním ocáskem. Ideální víno k tmavším masům i na delší pití.

Rozhodně nejlepším vínem večera bylo Rulandské modré 2015 ve výběru z hroznů, barrique. Víno zrálo dva roky v novém bariku a ve vůni nabídlo krásně vyzrálé tmavé peckoviny (především višně) s jemným náznakem čokolády. V uhlazené chuti bylo identické, lehounce kořenité s jemnými, nasládlými tříslovinami.

Opravdu pěkná tečka za velmi příjemným vinným večerem se vstřícným vinařem z Velkých Bílovic.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” ocenil vína Lubomíra Skoupila takto: Rulandské modré 2015 - 9,1 bodu (z 10 možných), Solaris 2018 a Rulandské modré 2016 - 8,8 b., Pinot Gris Orange, Zweigeltrebe rosé 2015, Cabernet Cortis 2018 a El cuvée 2015 - 8,7 b., Sauvignon 2016, Hibernal 2016 a Děvín 2016 - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý