Ochutnávka vín Itálie: paleta oceněných vín (Víno pro Vás - dovozce)

Ochutnávka Italská medailová vína dne 02.04.2019

Odložené přechutnávání medailových vín

Únorové přechutnávání medailových italských vín ve Viničním altánu, která k nám dováží František Šamla prostřednictvím své firmy Víno pro Vás, muselo být zrušeno kvůli nemoci dovozce, ale počátkem dubna se podařilo uskutečnit.

A tak jsme ochutnali dvanáct vín z několika italských vinařských oblastí, především pak Piemontu. V nabídce byla dvě bílá a deset červených vín.

Prvním bylo Sogno do Volpe Bianco 2017, Puglia IGT z odrůdy Bombino Bianco (vinařství Cantina Ariano). Ve vůni bohatě ovocné (jižní plody) s postupným zvyšováním minerálních tónů. V chuti nazrálé světlé ovoce, lehounce kořenité a měkce pikantní.

Druhým bílým vínem bylo I Classici Falanghina 2017, Puglia IGT Falanghina ze stejného vinařství. Víno s vysokým alkoholem (14 %), ve vůni náznak světlého ovoce (peckoviny), jemná máslovost a stopa něčeho, co připomínalo dřevité tóny. V chuti nazrálé světlé ovoce, tělo zakulacené, jen lehce pikantní.

Prvním červeným bylo Dolcetto d'Alba DOC 2017 z vinařství La Ca Nova (Piemont). Opět vyšší alkohol (14 %), ve vůni tmavé ovoce, především peckoviny a jemná kořenitost. V trošku lehčí a uhlazené chuti bylo cítit tmavé ovoce, jemné třísloviny s decentně kořenitým ocáskem.

Příjemným kvalitativním posunem bylo víno Barbera d'Asti DOCG 2016 z piemontského vinařství Boeri Alfonso. O malinko nižší alkohol (13,5 %), ve vůni kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. V chuti lehounce nasládlé tmavé ovoce, jemné třísloviny, v uhlazeném těle bylo víno malinko pikantní. Pěkný poměr cena/výkon.

Následovalo I Classici Primitivo 2016, Puglia IGT Primitivo z Cantina Ariano. Vyšší alkohol (14 %), ve vůni tmavé ovoce a hořká čokoláda. V chuti uhlazené tmavé ovoce (opět čokoláda), jemně džemovité se stopou koření. Pro mne bylo víno chuťově příliš intenzívní.

O něco vstřícnější bylo další víno z Cantina Ariano - Il Nero 2015, Puglia IGT Nero di Troia. Ve vůni tmavé peckoviny s přídavkem lesní směsi a jemné kůže. V chuti velmi uhlazené tmavé ovoce, jemná čokoláda a kůže. Zřetelné byly sládnoucí třísloviny.

Neuspokojilo mne víno Valdiba 2015, Dogliani DOCG z odrůdy Dolcetto (vinařství Osvaldo Barberis). Velmi vysoký alkohol (14,5 %), ve vůni vyzrálé tmavé ovoce se stopou hořké čokolády. V chuti tmavé ovoce, zřetelné třísloviny, hořká čokoláda, v závěru bylo víno lehce pikantní. Zrálo ve velkém sudu.

Potěšilo mne moje oblíbené víno z vinařství Boeri Alfonso - Martinette 2014, Barbera d'Asti DOCG Superiore. Víno s vysokým, nicméně dobře zakomponovaným alkoholem (14,5 %). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemnými živočišnými tóny. V chuti nazrálé tmavé ovoce, jemné čokoládové tóny a náznak rukavičkové kůže. V těle elegantní a měkce pikantní. Víno zrálo 12 měsíců v použitém barikovém sudu. Další člen „vrcholového týmu” hodnotil víno mnohem nižšími známkami, nicméně bylo to víno z druhé láhve, které jsem neochutnal.

Chutnalo mi také Petaso 2014, Rosso di Montepulciano DOC z vinařství Montemercurio, cuvée odrůd Sangiovese a Merlot. Opět vyšší alkohol (14,5 %). Ve vůni Lehce kořenité tmavé ovoce se stopou čokolády a kůže. V malinko lehčí chuti bylo víno téměř identické, zřetelně ovocité.

Závěr večera byl ve znamení velmi pěkných červených vín. Nejprve Sogno di Volpe Rosso 2010, San Severo Rossso (Cantina Ariano) z odrůdy Montepulciano. Trochu nižší alkohol (13 %), vůně ovocná s jemnými tóny čokolády a kůže. Chuť uhlazená, vyzrálá a uhlazenější se vzdáleným dotykem čokolády s měkce pikantním závěrem. Víno zrálo ve velkém sudu.

Následovalo mé oblíbené víno Valpolicella Ripasso DOC Superiore Classico 2013 z vinařství Antonio Sasa. Příjemná vůně po tmavém lesním ovoci s tóny sušených plodů. V uhlazené chuti delikátní stopa sušeného ovoce. Svěží víno s měkce pikantním ocáskem.

Asi nejlepším vínem večera bylo závěrečné Langhe DOC Nebbiolo 2016 z vinařství La Ca Nova. Vysoký alkohol (14,5 %), bohatá vůně tmavého ovoce s jemnými tóny středomořského koření. V chuti plnější, výrazně ovocné, měkce pikantní s ještě zřetelnými tříslovinami. Rozhodně potěšil delší závěr. Víno má před sebou ještě pěknou perspektivu.

Z „vrcholového týmu” byli tentokrát přítomni jenom dva členové, kteří navíc ochutnávali každý jinou láhev. Proto uvádím hodnocení obou degustujících členů. Moje je druhé v pořadí.

Lange - 9 bodů/9 b. (z 10 možných), Sogno di Volpe Rosso - 9 b./8,8 b., Petaso - 8,8 b./8,8 b., Martinette - 7,5 b./9 b., Valpolicella Ripasso - 8,6 b./8,9 b., Barbera d'Asti - 8,7 b.,/8,7 b., Il Nero - 8,4/8,7 b., Dolcetto d'Alba - 8,3 b./8,5 b., I Clasici Falanghina - 8,4 b./8,4 b., Valdiba - 8,2/8,5 b., Sogno di Volpe Bianco - 8,2/8,4 b. a I Classici Primitivo - 7,9 bodu/ 8,2 b.

Text a fotografie Libor Chlupatý