Ochutnávka vín Vinařství Velkobílovická vína & Rakouská vína (Josef Uhlík - prodejce, dovozce)

Ochutnávka Vinařství V.B.V. (Velké Bílovice) a Weingut Setzer, Weinviertel (Rakousko) dne 30.10.2018

Lehké moravsko-rakouské porovnávání

Lehce srovnávací ochutnávku pro nás ve Viničním altánu připravil Josef Uhlík z dovozní firmy Chilská vína.cz. Neochutnávali jsme však vína z Jižní Ameriky, ale moravská z Velkých Bílovic a rakouská z nedaleké vinařské oblasti Weinviertel, konkrétně z Weingut Setzer.

Vína z Velkobílovického vinařství (V.B.V.) byla ve výrazné převaze, bylo jich sedm - pět bílých jedno růžové a jedno červené. Vinařství Setzer se představilo dvěma typickými bílými a jedním červeným.

Nejprve jsme ochutnali kabinetní Müller-Thurgau 2017 z Velkých Bílovic. Příjemná ovocně-květinová vůně. V chuti kulaté, lehounce nasládlé (6,5 g/l zbytkového cukru) měkce pikantní ovocité víno na delší pití (alkohol jen 10 %).

Polosuchá Pálava 2017, rovněž zemské víno, na mne nezapůsobila tak výrazně jako na další členy „vrcholového týmu”. Ve vůni lehce kořenité květinové tóny. V chuti ovocně květinová, šťavnatá a malinko pikantní se zřetelnými bylinnými (až lékárna) tóny, které u Pálavy nemusím.

Výborné bylo první rakouské víno - Selzer Grünrr Veltliner „Vesper” 2017. Suché, ale krásně kulaté až mazlivé víno jen s lehounkou kyselinou. V ovocité vůni máslové a malinko medové tóny. V uhlazené chuti bylo vyzrálé ovoce v jemném kořenitém závoji.

A následovala stejná odrůda z VBV, polosuché zemské víno z ročníku 2016. Víno s nízkým alkoholem (10 %). Ve vůni lehce kompotovaná jablka, ale spíše křížaly. Chuť ovocná, šťavnatá a pikantní s jemným mandlovým „štychem” Opět příjemné víno na delší pití.

Setzer Riesling 2017 byl suchý s vůní citrusů, kůry plodů i pecičky. V chuti šťavnaté a pikantní citrusové plody včetně kůry. Svěží, ještě mladý ryzlink, který ležením v láhvi určitě ještě zkrásní.

Minimálně stejně mi chutnal V.B.V. Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,3 g/l a 6,5 g/l). Ve vůni ovocně-minerální s jemným náznakem petrolejových tónů. Také v chuti ovocně-minerální, zakulacený, trošku medově nasládlý v kompotovém stylu.

Příznivým poměrem cena/výkon se mohl pochlubit Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru z Velkých Bílovic. Polosuché víno (9,2 g/l zbytkového cukru) vonělo po lehce kořenitém světlém ovoci. V chuti identické, šťavnaté a pikantní s příjemně pepřovitým ocáskem.

Odrůdu Zweigeltrebe představilo jako první velkobílovické vinařství v podobě zemského růžového vína z ročníku 2017 v polosuchém provedení. Ve vůni lehce džemovité jahody v lehkém smetanovém závoji. V chuti lehce smetanová tmavá lesní směs. Tělo šťavnaté, jen malinko nasládlé a pikantní v závěru na patře.

Pro mne nejlepším vínem moravsko-rakouského vinného večera bylo víno Setzer Zweigelt 2016. Příjemná plná vůně tmavých peckovin se závanem čokolády a kůže. V plnější chuti uhlazené tmavé ovoce, „čisté” ovocité víno, elegantní s delším závěrem.

Posledním vínem večera byl velkobílovický Dornfelder 2015 v pozdním sběru. Ve vůni tmavé ovoce, jemně marmeládové, stejně jako v chuti. Uhlazené bez zřetelnějších tříslovin s pikantním závěrem. Příjemné víno na delší pití.

Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil moravská a rakouská vína takto: VBV Ryzlink rýnský a Setzer Zweigelt - 9 bodů (z 10 možných), Setzer Riesling - 8,9 b., Setzer Grüner Veltliner a VBV Dornfelder - 8,8 b., VBV Pálava a VBV Zweigeltrebe rosé - 8,7 b., VBV Veltlínské zelené a VBV Ryzlink vlašský - 8,6 b. a VBV Müller-Zhurgau - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý