Ochutnávka vín Vinařství Petrény - prémiová vína z Maďarska (Sommelierský Servis s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka Petrény Winery (Eger, Maďarsko) dne 29.08.2018

Petrény – laskající kvalita z Egeru

Po delší době jsme měli ve Viničním altánu příležitost ochutnat kvalitní maďarská vína. Jakub Pernica ze společnosti vinovnici.cz, která vína dováží, propaguje a prodává (včetně moravských) nám představil prvotřídní vinařství z maďarského Egeru - Petrény Winery.

Ochutnali jsme deset vín, především červených, z ročníků 2009 až 2015. A to ze tří kvalitativních řad - Silver, Gold a Superior. A byl to skutečně krásný vinný zážitek.

Vstupním vínem bylo Petrény Silver Cabernet Sauvignon 2015. Suché víno s vůní kořenitého tmavého ovoce s lehkou stopou čokolády. V poněkud lehčí chuti bylo víno téměř identické, lehce pikantní s náznakem anýzových tónů. Nekomplikované víno na běžné pití.

O poznání vstřícnější a bohatší byl Petrény Silver Egri Bikavér 2014, proslulé známková víno z Egeru. V tomto případě to bylo cuvée z odrůd Frankovka, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Ve vůni tmavé ovoce s náznakem bylin a jemného koření. V chuti tmavé ovoce, tělo středně plné a uhlazené se stopou koření. V koncovce bylo víno měkce pikantní.

Prvním vínem z řady Petrény Gold bylo bílé cuvée Astra 2014 z odrůd Chardonnay, Lipovina, Sauvignon Blanc a Ryzlink vlašský. Velmi zajímavé víno s pěknou vůní citrusů, medu a lipového květu. V suché chuti téměř identické, navíc se stopou květin v měkce pikantním závěru. Víno zrálo 9 měsíců v novém bariku, část pak ve velkém sudu.

Následovalo Petrény Gold Pinot Noir 2015. Ve vůni jemně kořenitá kombinace tmavých peckovin a lesní směsi s jemnou stopou bylin. Chuť ovocná, uhlazená, jemně kořenitá a lehounce pikantní.

O poznání atraktivnější i bohatší byl Petrény Gold Cabernet Franc 2012. Ve vůni tmavé ovoce, lehce džemovité s griotkovými tóny a vzdáleným závanem čokolády. Chuť ovocná, uhlazená až nasládlá. Zřetelná byla lehounká stopa čokolády.

Minimálně stejně mi chutnal Petrény Gold Syrah 2009 s vůní tmavé lesní směsi v jemném živočišném závoji. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené až jemně nasládlé se vzdálenou stopou kůže a čokolády. Nechybí ani měkce pikantní koncovka.

Vrcholem večera bylo pro mne víno Petrény Gold Big Band 2011, což byl krásný Egri Bikavér z odrůd Frankovka, Cabernet Sauvignon a Merlot.

Bohatá a elegantní vůně vyzrálého tmavého ovoce. V plnější chuti výrazně ovocný (kombinace tmavých peckovin a lesních plodů), jemně kořenitý s ještě zřetelnými tříslovinami a delším závěrem. Lahůdka z Egeru.

Následující víno bylo předurčeno stát se absolutní špičkou, což naznačila i jeho výrazně vyšší cena. Petrény Superior Merlot 2011 měl vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (4,2 g/l a 4,5 g/l) a vysoký alkohol (15 %). Ve vůni džemovitá směs tmavých peckovin a lesních plodů se vzdálenými tóny dubového dřeva. Chuť téměř identická, navíc jsem cítil hořkou čokoládu a jemné koření. Nechyběly ani sládnoucí třísloviny. Elegantní, ale na mne málo živé víno.

O závěr se postarala sladká bílá dvojtečka. Nejprve Petrény Silver Egri Fehér Cuvée DC 2014 z odrůd Lipovina, Ryzlink vlašský a Zengö. Sladké víno (44 g/l zbytkového cukru) s pěknou kyselinou (8,1 g/l). Příjemná vůně citrusů, ořechů, medu se špetkou minerálů. V chuti sladší, ale pikantní, malinko lehčí s kombinací citrusů, medu a jemných minerálů. Vinné potěšení trochu v tokajském stylu.

A na úplný závěr bonbonek - Petrény Superior December 2014, sladké (64 g/l zbytkového cukru) cuvée z odrůd Hárslevelü (Lipovina) Late Harvest (spíše bobulový výběr) a Rizling jako ledové víno (Icewine). V krásné vůni převládalo sušené ovoce (citrusy) s medem. Chuť bohatě ovocná s převahou citrusů, zřetelné medové tóny a jemné minerály, nebo spíše botrytická stopa. Potěšila zřetelná pikantnost v závěru na patře. Opravdu krásná tečka za utěšeným večerem s výbornými maďarskými víny.

Konečně již téměř plně obsazený „vrcholový tým“ ocenil vína z maďarského Egeru takto: Petrény Gold Big Band – 9,2 bodu (z 10 možných), Petrény Merlot Superior – 9,1 b., Petrény Gold December – 9 b., Petrény Gold Astra, Petrény Gold Cabernet Franc a Petrény Gold Syrah – 8,9 b., Petrény Gold Pinot Noir – 8,8 b., Petrény Silver Egri Fehér Cuvée – 8,7 b., Petrény Silver Egri Bikavér – 8,5 b. a Petrény Silver Cabernet Sauvignon – 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý