Ochutnávka vín Vinařství Červinka (Vinohrady pod Pálavou, Horní Věstonice)

Ochutnávka Vinařství Červinka (Horní Věstonice) dne 26.07.2018

Krásná červená dvojtečka z Pálavy

Prezentaci vín z Vinařství Červinka v Horních Věstonicích zahájil Lukáš Červinka poněkud netradičně vínem z odrůdy Tramín, v tomto případě pozdním sběrem z ročníku 2017. Bylo to jedno ze čtyř vín z ročníku 2017. Dalších šest bylo o rok starších, a závěrečná dvě červená z ročníku 2015.

Suchý Tramín nabídl poměrně jemnou ovocně-květinovou vůni s minerálními tóny. V chuti byl suchý, měkce pikantní s lehkou hořčinkou.

Následující bílá vína byla míchána na jemných kalech, přičemž jen Aurelius a Solaris se vůní výrazněji odlišovali od ostatních. Veltlínské zelené 2017 v pozdním sběru bylo rovněž suché s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni ovocné, lehce kořenité s jemnou stopou mandlí. Chuť mělo téměř identickou, snad jen s lehkými přídavkem lučních květů. Víno bylo měkce pikantní, opět s náznakem hořčinky v koncovce.

Zajímavější a komplexnější bylo cuvée Charvel 2017 v pozdním sběru z odrůd Chardonnay (60 %) a Veltlínské zelené (40 %). Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem a zřetelnějším alkoholem (přes 13 %) vonělo po světlém ovoci s náznakem minerálů. Také chuť ovocně-minerální, poměrně šťavnatá s lehkým závanem karamelu. V závěru bylo cuvée měkce pikantní.

Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru byl na hranici suchého a polosuchého vína. Ve vůni ovocně-minerální, lehce kořenitý. V chuti ovocný s kombinací jemných minerálů a kořenitých tónů.

Další cuvée - Ryvel 2017 v pozdním sběru z odrůd Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené - bylo polosuché. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehce minerální. V chuti malinko nasládlé, ovocně-minerální, šťavnaté a pikantní s jemnou hořčinkou na patře.

Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru bylo lehce polosuché. Ve vůni světlé ovoce a stopa květního pylu. V chuti ovocné s lehounkým minerálním „štychem”, šťavnaté a pikantní. Mazlivé víno s delikátní minerální hořčinkou.

Rulandské bílé bylo již polosladké. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, v jemném minerálním závoji. Chuť nasládlá, zakulacená, šťavnatá a pikantní.

Více mi chutnal polosladký Aurelius 2016 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé, téměř kandované ovoce, lehounce kořenité. V chuti sladší, kořenité ovoce se stopou medu, bylin a karamelu. Na můj vkus mohl být více pikantní.

V tom byl o trochu výraznější sladký (48,7 g/l zbytkového cukru) Solaris 2016 ve výběru z hroznů. Příjemná ovocně-květinová vůně. V chuti sladší, nazrálé jižní ovoce, včetně sušeného, s dotykem medu.

Následovalo Svatovavřinecké rosé 2016 v pozdním sběru. Ve vůni kompotované až džemovité jahody s lehkou stopou lesní směsi. V chuti nasládlá, malinko džemovitá tmavá lesní směs. Potěšila by mne spíše maximálně polosuchá „růžovka”.

A největší radost na závěr. Bylo opravdu překvapivé, jam mi v tropickém počasí chutnala ve Viničním altánu obě červená vína. Frankovka 2015 v pozdním sběru se mi jeví jako velmi perspektivní víno. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s lehkou rybízovou stopou. Chuť bohatě ovocná, jemně kořenitá, již uhlazená s decentně pikantním ocáskem. Víno zrálo 13 měsíců v novém velkém dubovém sudu (3000 l), jemně vypáleném. Rozhodně bude ještě krásnější.

Trošku jiné, ale neméně pěkné, bylo závěrečné Cuvée Červinka 2015 v pozdním sběru ve stylu Bordeaux, z odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. Také v plnější chuti převládaly vyzrálé tmavé peckoviny s dotykem lesních plodů. Kromě decentní kořenitosti byly zřetelnější i lehké čokoládové tóny. I toto víno má před sebou krásnou perspektivu ležení v láhvi. Opravdu osvěžující tečka za sestavou vín z Pálavy.

Dovolenými početně ovlivněný „vrcholový tým” hodnotil vína od Červinků takto: Cuvée Červinka 2015 a Frankovka 2015 - 9 bodů (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2016, Ryvel 2017, Aurelius 2016 a Solaris 2016 - 8,7 b., Charvel 2017, Rulandské šedé 2016 a Rulandské bílé 2016 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2017 a Svatovavřinecké rosé 3016 - 8,3 b. a Tramín 2017 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý