Ochutnávka vín Rodinné vinařství Staškovi - Naturvini (Bavory)

Ochutnávka Vinařství rodiny Staškových - Naturvini (Bavory) dne 19.06.2018

Vinné potěšení z Bavor

Manželé Staškovi z rodinného vinařství Naturvini v Bavorech na Pálavě přijeli do Viničního altánu po roce, aby nám představili jedenáct vín z ročníků 2015 až 2017, v drtivé většině novinek, alespoň na Gröbovce. Moc jsem se těšil především na Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský - a moje chuťové pohárky byly dostatečně uspokojeny.

Jako první víno večera zvolil Patrik Staško, tradiční a pravidelný host Viničního altánu, Ryzlink rýnský 2016 z řady Selection. Suché víno z viniční trati Slunečná v Bavorech bylo ve vůni ovocně-minerální. Také v chuti vyzrálé světlé ovoce, tělo šťavnaté a pikantní s pěknou perspektivou dalšího pozitivního výboje.

Následoval pro mne velmi příjemný Ryzlink vlašský 2016 (Selection), opět suché víno s poměrně mnohovrstevnou vůní (světlé ovoce, citrusy s převahou grepu, květní pyl a náznak medu). V plnější a šťavnaté chuti bylo ovocně-minerální (převaha citrusů) a zřetelněji pikantní. Opět nechyběl v koncovce jemný grep.

A další, tentokrát poněkud sofistikovanější Ryzlink vlašský. V tomto případě zřetelně suché víno z řady Selection, ročník 2017. Nefiltrované víno bez přidaných kvasinek nabídlo ve vůni zpočátku lehké živočišné tóny, jemný závan kvasnic a především delikátní ovocně-minerální závoj. Chuť jemnější, ovocně-květinové s lehkým minerálním „štychem”. Tělo plnější a šťavnaté s lehkou hořčinkou v závěru na patře. Mimořádně zajímavé víno, jehož hvězdná hodina teprve přijde.

Netradiční a dobře pitelná (alespoň pro mne) byla suchá Pálava 2017 (Selection), víno, které zrálo ve třech typech sudů (akát, maďarský a francouzský dub). Ve vůni jemnější kombinace světlého ovoce a květin. Ve šťavnaté chuti jsem cítil květiny (růže) i citrusy. V koncovce bylo víno výrazně pikantní. Taková „pánská” Pálava, klidně i na delší pití.

Sérii suchých bílých vín přerušila Frankovka 2015 (1. sběr), rovněž suché víno s příjemnou vůní kompotovaného až džemovitého tmavého ovoce. V chuti kombinace lesních plodů a peckovin, tělo poměrně uhlazené s lehce nasládlými, jemnými tříslovinami. Vstřícné víno, ideální na delší pití, a nejen za chladných večerů.

Rulandské šedé 2017 (1. sběr), bylo sice nejsladší z prvních šesti ochutnávaných vín, nicméně formálně bylo ještě suché (8 g/l zbytkového cukru a 6,8 g/l kyselin). Pro mne trošku obtížně popsatelná vůně (snad kombinace jižního ovoce a jemných minerálů). Bohatě ovocné tělo, šťavnaté a pikantní. Nejdříve se mi však zdálo trošku tenčí, ale po lehkém zahřátí, to již nebylo tak zřetelné. Spíše očekávám, že po ležení v láhvi určitě ještě zkrásní.

Chutnal mi polosuchý Sauvignon 2017 (Selection) s výrazně ovocnou vůní (angrešt) s velmi vzdáleným náznakem černého bezu. V chuti plnější a šťavnatý, jemně nasládlý s lehounkou stopou černého bezu s poměrně pikantním závěru.

Ze dvou růžových vín mi více chutnalo Zweigeltrebe 2017, lehce polosuché víno s pěknou vůní po lesní směsi. Ve šťavnaté a pikantní chuti jsem cítil vyzrálé lesní plody.

Růžová Frankovka 2016 byla již polosladká, nikoliv však přeslazená. Ve vůni kombinace tmavého ovoce, jemně kořenité s decentním minerálním „štychem”. Chuť ovocná, lehce zakulacená a nasládlá, zároveň šťavnatá i poměrně pikantní. Nicméně více mi chutnalo živější Zweigeltrebe.

Tramín 2017 (1. sběr) byl na hranici polosuchého a polosladkého vína. Ve vůni jemně kořenité ovocné tóny. Stejně tak ve šťavnaté a poměrně pikantní chuti.

O sladší, nikoliv sladkou tečku se postarala Pálava 2017 (Selection), polosladké víno s ovocně-květinovou vůní s tóny mandarinky. V chuti nasládlé, opět kombinace světlého ovoce a květin, pěkně šťavnaté a dostatečně pikantní víno. Prostě zdařilá, malinko sladší Pálava z Pálavy. Příjemné zakončení utěšeného vinného večera se sympatickými přáteli Viničního altánu z Pálavy.

Početně velmi oslabený „vrcholový tým“ hodnotil vína z Bavor takto: Ryzlink rýnský 2016 – 9 bodů (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2017, Ryzlink vlašský 2016 a Pálava 2017 (polosladká) – 8,8 b., Sauvignon 2017 – 8,7 b., Pálava 2017 (suchá), Rulandské šedé 2017, Zweigeltrebe rosé 2017, Frankovka rosé 2017 a Tramín červený 2017 – 8,6 b. a Frankovka 2015 – 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý