Ochutnávka vín Vinařství Haman (Rakvice)

Ochutnávka Vinařství HAMAN (Rakvice) dne 11.06.2018

Veselá degustace mladého vinaře

Možná nejmladším vinařem, který ve Viničním altánu od října 2004 prezentoval svá vína, byl David Haman z Rakvic. Ze svého mladého a malého vinařství nám na velké premiéře v Gröbovce představil deset vín z ročníků 2016 a 2017. Sedm bílých, dvě růžová a závěrečné červené. Pravda, několik vín bylo ještě ve „stádiu pokusů” nicméně některá snesla i náročnější měřítko milovníků vín. Ale bylo i veselo...

Vstupní Muškát moravský byl někde uprostřed. Polosuché víno s nižším alkoholem (10 %) bylo ve vůni ovocně-minerální s lehkou kořenitou stopou. V chuti, kde jsem navíc zaznamenal lehký bylinný „štych”, bylo víno měkce pikantní. Ideální víno na delší pití by potřebovalo ještě nějaký měsíc ležet v láhvi, aby se srovnalo a zakulatilo.

Suché Hubertovo cuvée 2017 z odrůd Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Sylvánské zelené a Müller-Thurgau bylo ve vůni ovocně-minerální. V chuti ovocné, lehce kořenité s jemnou stopou bylin. V závěru na patře bylo měkce pikantní. Víno je ideální na delší pití. Ale také to víno potřebuje ještě nějaký měsíc ležet v láhvi.

Suchý Tramín červený 2017 s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,7 g/l a 5 g/l) nabídl v jemné, ovocně-květinové vůni lehký kořenitý závan. V lehounce kořenité ovocité chuti ukázal v poměrně pikantním závěru lehkou grepovou stopu.

Přibližně na stejné kvalitativní úrovni byl Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru, lehce polosladké víno s ovocně-minerální vůní. V nasládlé chuti převládalo světlé ovoce. Měkce pikantní víno, kterému by však slušel nižší zbytkový cukr. „Vlašák” není víno do cukráren...

Asi nejlepším vínem večera byl, možná překvapivě, sladký (50,8 g/l zbytkového cukru) Ryzlink rýnský 2017, zemské víno s velmi nízkým alkoholem (9,5 %). Styl sladších moselských vín nebyl sice doveden do ideálního konce, nicméně víno zaujalo příjemnou vůní kompotovaného ovoce s dotykem citrusů. Ve sladší a plnější chuti, bohaté na přezrálé citrusy s náznakem džemu, bylo víno lehce pikantní. Myslím, že bude ještě mazlivější po delším ležení v láhvi.

Naopak nejslabším a opravdu nevydařeným vínem bylo zemské Red rosé 2017, cuvée Svatovavřineckého a Modrého Portugalu. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) mělo potlačenou ovocnou vůni a zřetelnější mineralitu. V řidším, tenkém těle bylo jen lehce ovocné a málo pikantní. Víno z nepříliš vyzrálé suroviny nemělo šanci získat alespoň dotek kvality.

O malinko lepší byla polosladká Frankovka rosé 2017, kabinetní víno s nízkým alkoholem a s poměrně přijatelnou vůní (kombinace tmavých peckovin s náznakem jahod). V nasládlé, málo bohaté chuti bylo víno malinko ovocné a lehce pikantní. Zřejmě další produkt, na jehož počátku nebyla dostatečně kvalitní surovina.

Po sladší „růžovce” následovalo suché Hubertovo cuvée 2016, bílé zemské víno, o poznání lepší svého mladšího bratříčka. Ovocně-minerální víno ve vůni i chuti s lehounkou grepovou hořčinkou v měkce pikantním závěru. Víno vhodné pro delší pití „jen tak”.

Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru byl polosuchý a malinko zaostal za svým bratrem. Opět ovocně-minerální ve vůni i chuti s lehkou hořčinkou v koncovce. Mladší „vlašák” byl o něco mazlivější.

Závěrečné André 2016, suché kabinetní víno s nízkým alkoholem, nebylo v žádném případě vyvrcholením večera. Pěkná vůně (tmavé peckoviny), ale v chuti (třešně, višně) bylo tenké s výraznější kyselinkou a ještě zřetelnými tříslovinami. Typické André, ale z málo vyzrálých a nedostatečně redukovaných hroznů.

Početně oslabený „vrcholový tým“ hodnotil vína mladého vinaře takto: Ryzlink rýnský 2017 – 8,6 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2017 a Hubertovo cuvée 2016 – 8,5 b., Tramín červený 2017 a Ryzlink vlašský 2016 – 8,4 b., Hubertovo cuvée 2017 – 8,3 b., Muškát moravský 2017 – 8,2 b., André 2016 – 8,1 b., Frankovka rosé – 8 b. a Red Rosé 2017 – 7,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý