Ochutnávka vín Rodinné vinařství Kadrnka (Březí)

Ochutnávka Rodinné vinařství Jindřich Kadrnka (Březí) dne 30.05.2018

Pod taktovkou Jindřicha III.

Jindřich Kadrnka v pořadí III. z rodinného vinařství v Březí navštívil v květnu Viniční altán během osmi dnů dvakrát. Nejprve s dalšími čtyřmi vinaři představil Ryzlinky vlašské 14 vinařství ze Spolku Dunajovské kopce, a poté svá vlastní vína. A opět to by krásný zážitek, a nejen díky vínům.

Tentokrát nabídl k přechutnání jedenáct vín, až na jedno všechna z ročníku 2017, a to ze špičkových viničních tratí na Mikulovsku.

Vstupním vínem by Müller-Thurgau 2017, zemské víno z vyhlášené viniční trati Liščí vrch v Březí. Ve vůni kombinace světlého ovoce a květin s lehounkým minerálním „štychem”. V ovocné chuti šťavnatá a příjemně pikantní „milerka”.

Na řadu přišel nám již dobrý známý z předchozí prezentace 14 „vlašáků”, Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru (Březí, Ořechová hora). Příjemná ovocně-minerální vůně s lehounkým, máslově-medovým závojem. V plnější, šťavnaté a poměrně pikantní chuti bylo víno vlastně identické s vůní. Pohodové pití i na delší trať.

Ještě o fous víc mi chutnal Ryzlink vlašský 2017 v pozdním sběru z viniční trati Liščí vrch v Březí. Ve vůni o trošku více ovocný, lehce minerální a také malinko kořenitý. Chuť o něco plnější a bohatší, lehounce nasládlá s jemnou karamelovou a medovou stopou. Šťavnaté a dostatečně pikantní víno z čelní linie moravských vlašáků z loňské sklizně, které jsme letos ve Viničním altánu ochutnali.

Opravdu ideálním vínem na delší pití „jen tak” bylo Veltlínské zelené 2017 v pozdním sběru (Březí, Liščí vrch). Ve vůni ovocně-minerální, lehce kořenité s náznakem citrusů. V chuti světlé peckoviny, šťavnaté a pikantní s jemnou stopou mandlí v závěru na patře. Více než polovina vína zrála v akátovém sudu, zbytek v nerezu a pětiletým dubovým sudu.

Relativní novinkou byl Johanniter 2017 v pozdním sběru (Březí, Liščí vrch). U nás malinko módní interspecifická odrůda „ryzlinkového typu” stará 50 let, původem z Porýní. Ve vůni vyzrálé, lehounce máslové ovoce. V chuti spíše ovocně-minerální, kořenité se stopou grepu. Šťavnaté, a v závěru pikantní víno, které odhalilo jemný meruňkový ocásek. Víno zrálo v nerezu, přičemž asi 30 % hroznů bylo botrytických.

Prvním ze dvou „rýňáků” byl Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. Hrozny byly z mikulovské viniční trati Valtická, konkrétně z vinohradu Vinařství Reisten. Vůně meruňkově-broskvová. Stejně tak chuť s lehounkou minerální stopou. Na tak mladý „rýňák” bylo víno v těle poměrně bohaté. Aby se ještě zakulatilo musí ještě nespočet měsíců ležet v láhvi.

Jedničkou večera byl pro mne Jindřich IV. 2016 v pozdním sběru (Mikulov, Valtická). Suchý (stejně jako všechna předchozí vína) Ryzlink rýnský ve vyzrálejším provedení, který zrál 12 měsíců ve velkém dubovém sudu. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, závan medu a stopa po citrusech. Chuť ovocná, vyzrálá s náznakem medovosti a výrazně pikantní. Víno s velkou perspektivou ležení v láhvi.

A další výborné víno - Sauvignon 2017 v pozdním sběru (hrozny z produkce Vinařství Tanzberg na viniční trati Turold v Mikulově). Vůně bohatě ovocná s delikátní stopou černého rybízu a černého bezu. Ve šťavnaté a pikantní chuti bylo víno výrazně ovocné s příjemným dotykem černého rybízu.

Chardonnay 2017 ve výběru z hroznů (Březí, Liščí vrch) bylo sice o poznání sladší, ale díky zcela vyrovnanému zbytkovému cukru a kyselině (7,4 g/l), bylo formálně ještě suché, a pociťově jen malinko nasládlejší i díky vyššímu alkoholu (14 %). V medově-ovocné vůni jsem cítil i náznak karamelu a jižních plodů. Ve šťavnaté, lehounce nasládlé a pikantní chuti bylo především ovocně-medové. V plnějším těle se v závěru objevily lehké kvasnicové tóny.

Na závěr dvě nejsladší vína večera. Nejprve Pálava 2017 v pozdním sběru z Ořechové hory. Víno ještě spíše polosuché (12,5 g/l zbytkového cukru), neboť díky solidní kyselině (7,1 g/l) to také pociťově i odpovídalo. Víno s krásnou vůní po mandarinkách, pomerančích a květním pylu. V chuti lehce nasládlé, opět pomerančově-mandarinkové (jemně), šťavnaté a měkce pikantní. Příjemné, mazlivé pohlazení pro vybrané příležitosti.

Výrazně sladší byla závěrečná Barborka 2017 ve výběru z bobulí (Březí, Ořechová). Víno z odrůdy Rulandské bílé mělo 50,7 g/l zbytkového cukru, a jen díky bohaté kyselině (8,3 g/) nebylo pouze přeslazené a fádní. Ve vůní lehce medová mandarinka a pomeranč. V chuti sladší „manda”, tělo bohaté, a v dochuti měkce pikantní. Takový dezertík či přípitek pro slavnostní, nejlépe celorodinné příležitosti.

Takže sladká tečka za velmi bohatým a utěšeným vinným večerem s charismatickým vinařem. Už se těším na příští setkání.

Početně téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil Jindřichova vína takto: Jindřich IV. 2016 - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2017 (Liščí vrch), Sauvignon 2017 a Pálava 2017 - 9 b., Ryzlink vlašský 2017 (Ořechová hora), Ryzlink rýnský 2016, Chardonnay 2017 a Barborka 2017 - 8,9 b., Veltlínské zelené 2017 a Johanniter 2017 - 8,7 b. a Müller-Thurgau 2017 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý