Ochutnávka vín Vinařství Tanzberg Mikulov (sklep Bavory)

Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 02.05.2018

Červený i bílý vrchol z Tanzbergu

Po dvou letech jsme měli opět možnost ochutnat vína z mikulovského Vinařství Tanzberg (sklep v Bavorech), a to včetně „vinného školení” majitelem vinařství Vladimírem Železným, ve Viničním altánu v pořadí již pátého.

V degustační nabídce bylo deset vín - jeden sekt a devět tichých (šest bílých, jedno růžové a tři červená).

Zahájili jsme výborným Sektem Chardonnay & Ryzlink rýnský 2014, brut. Ve vůni hodně nazrálé světlé peckoviny s jemnou minerální stopou. V bohaté a téměř identické chuti byly cítit i jemné medové tóny. Perlení bohaté, dochuť delší a měkce pikantní.

Skvěle jsem si pochutnal na Ryzlinku vlašském 2016 ve výběru z hroznů (proslulá viniční trať Železná). Ve vůni kořenité světlé ovoce s lehounkou květinovou stopou. Chuť ovocně-minerální s převahou naleželých světlých peckovin, zakulacená a měkce pikantní.

A další výborné víno - Chardonnay 2015 v pozdním sběru (z Anenského vrchu). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s jemnými tóny medu a karamelu. Chuť ovocně-máslová s lehounkým karamelovým „štychem”. Tělo zakulacené, v závěru byl zřetelný pikantní ocásek.

O něco méně zajímavé bylo Cuvée Pereleh 2016 v pozdním sběru. Tento výběr z pinotů (50 % Pinot Blanc, 25 % Pinot Meunier a 25 % Pinot Noir) voněl po lehce minerálních světlých peckovinách. Také v chuti světlé peckoviny s náznakem minerálních tónů, zřetelně pikantní, jen málo zakulacené, a v závěru možná i trochu fádní.

To v žádném případě neplatí o Sauvignonu 2017 v pozdním sběru ze známé viniční trati Turold. Opravdu krásný sauvignon s přitažlivou vůní po broskvích, meruňkách a jemném černém rybízu. V bohaté a šťavnaté chuti opět světlé peckoviny se zřetelným „štychem” černého rybízu. V koncovce bylo víno měkce pikantní.

Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru z viniční trati Slunečná byl polosladký a trochu připomínal ryzlinky z Mosely. Vůně bohatě ovocná (nazrálé peckoviny) s minerálními tóny, které signalizovaly „předstupeň petroleje”. Chuť nasládlá, plná vyzrálého ovoce a lipoviny, lehce minerální, a opět s perspektivou petrolejových tónů.

Zpočátku jsem nemohl přijít na chuť Cuvée Rachel 2016 rosé v pozdním sběru. Ve vůni se objevily trošku nepříjemné živočišné tóny, které společně s mineralitou trošku zakrývaly ovocnou aromatiku vína, složeného z odrůd Merlot a Pinot Meunier. Víno se však ve vůni postupně a poměrně rychle otevřelo, a nabídlo poněkud přívětivější tvář. V chuti bylo víno ovocně-minerální, jemně kořenité a měkce pikaní s lehounkou „pecičkovou” hořčinkou.

Prvním ze tří červených vín byl Merlot 2012 ve výběru z hroznů (viniční trať Pod Pálavou). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce ve zřetelném griotkovém kabátku. V chuti hodně nazrálé a uleželé tmavé ovoce, lehce kořenité a uhlazené se stopou mletého máku. Víno je na svém vrcholu, možná malý krůček pod ním.

Cabernet Sauvignon 2013 v pozdním sběru (viniční trať Turold) má svůj vrchol ještě před sebou v horizontu měsíců či jednoho roku. Ve vůni tmavé peckoviny s hořkou čokoládou. V uhlazené chuti jsem cítil vyzrálé tmavé ovoce v lehce džemovitém provedení, a s pomalu sládnoucími, ale jemnými tříslovinami. V závěru vykukoval pikantní ocásek.

A na závěr jedno z nejlepších vín večera, každopádně vrchol mezi ochutnávanými červenými. Nefiltrovaný Maharal 2015 v pozdním sběru, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (45 %), Merlot (45 %) a Frankovka (10 %) nabídlo delikátní vůni po jemně džemovitém tmavém ovoci. V uhlazené a mnohovrstevné chuti nabídlo vyzrálou směs tmavých peckovin a lesních plodů, stopu sušeného ovoce, kávy, čokolády a jemné vanilky. Víno zrálo rok v novém bariku. Výborná a sofistikovaná tečka za večerem plným bohatých vín a dalších veselých, vážných i poučných zážitků kolem vína.

Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína z Vinařství Tanzberg, který čeká možná nelehké období s novými klíčovými osobnosti pro výrobu a prodej vína, takto: Sauvignon 2017 - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2016 a Maharal 2015 - 9,1 b., Sekt Chardonnay & Ryzlink rýnský 2014, Ryzlink vlašský 2016 a Chardonnay 2015 - 9 b., Merlot 2012 - 8,8 b., Cuvée Pereleh 2016 a Cabernet Sauvignon 2013 - 8,7 b., a Cuvée Ráchel 2016 rosé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý