Ochutnávka vín Vinařství Kolby (Pouzdřany)

Ochutnávka Vinařství Kolby, a.s. (Pouzdřany) dne 04.04.2018

Kolby v tradičně vyšším stylu

Několik let po sobě představoval ve Viničním altánu vína z Vinařství Kolby v Pouzdřanech náš pravidelný host Martin Prokeš, jinak spolumajitel Vinařství Proqin ve Velkých Němčicích. Tentokrát přijel Ondřej Stejskal, nový ředitel Kolby. A představil nám deset vín, v drtivé většině novinek z ročníku 2016. Devět bílých vín a jedno červené (sklizeň 2015) z dílny hlavního technologa vinařství Petra Otřísala.

Zahájili jsme až nečekaně úspěšným Veltlínským zeleným 2016, suchým jakostním vínem s pěknou vůní jemně kořenitého (a trošku minerálního) světlého ovoce. Potěšilo poměrně plné a zakulacené tělo, kombinující nazrálé světlé ovoce s máslově-medovou stopou. Cítil jsem i jemnou kořenitost v pikantním závěru. Víno se skvělým poměrem cena/výkon.

Neméně pěkné bylo následující Cuvée 1244 2016, rovněž suché jakostní víno, v tomto případě z pinotových odrůd (Pinot Blanc, Pinot Gris a Chardonnay). Ve vůni převládaly vyzrálé světlé peckoviny, v porovnání se vstupním vínem bylo ještě plnější a bohatší v chuti. Cítil jsem především vyzrálou broskev včetně pecky. Tělo bylo šťavnaté a měkce pikantní. Rovněž potěšil výborný poměr cena/výkon.

Třetí jakostní víno - Cuvée KOLBY bílé 2016 (Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené) mělo bohužel výraznou vadu. Zřejmě došlo k tzv. refermentaci v láhvi, víno bylo kyselé s kvasnými tóny a prakticky nepoživatelné. Nicméně nejsem si zcela jistý, co se s vínem stalo. Víno jsme nehodnotili.

Vyšší řadu vín zahájil Sauvignon 2016 v pozdním sběru. Víno s broskvově-meruňkovou a jemně minerální vůní se trošku pomaleji otevíralo, takže v optimálním a velmi příjemném stavu bylo až při přechutnávání na závěr degustace. Výrazně suché víno nabídlo v chuti velmi pikantní a nazrálé světlé peckoviny. V těle bylo víno šťavnaté s delším závěrem, v němž byla cítit lehounká pecičková hořčinka.

Moc se mi líbilo suché Rulandské bílé 2016 v pozdním sběru. Tradičně přívětivá vůně medově-máslového světlého ovoce. To jsem cítil také ve šťavnaté a pikantní chuti. Plné a zakulacené víno s delším, lehounce nasládlým, ale zároveň pikantním závěrem.

Aromaticky o něco bohatší bylo Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru. Další suché víno s vůní jižního ovoce v medově-minerálním závoji. Také chuť ovocně-minerální, lehounce nasládlá, zakulacená a měkce pikantní. V závěru byl cítit lehký minerální „štych”.

Prvním vrcholem večera byl pro mne Ryzlink rýnský 2016 v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,7 g/l a 6,9 g/l). Vůně ovocně-minerální s jemnou lipovinou. V chuti kulatý, šťavnatý a pikantní, převažovala přezrálá broskev v delším závěru.

Ještě o chloupek více mi chutnal kabinetní Ryzlink vlašský 2016 v pozdním sběru. „Vlašák” na hranici suchého a polosuchého vína s vůní světlého ovoce, minerálních tónů a závanu medu. V chuti plný, zakulacený, ovocně-minerální s delším závěrem. Bude to vinný mazlíček.

A tím se již stalo Chardonnay 2016 v pozdním sběru, víno na hranici polosuchého a polosladkého vína. V bohaté vůni hodně nazrálé světlé ovoce. V chuti plné, nasládlé, zakulacené a jemně medové. V delším závěru nabídlo příjemné minerální tóny.

O závěr se postaralo jediné červené víno večera - Cabernet Sauvignon 2015 ve výběru z hroznů. Víno, které zrálo ve větším dubovém sudu vonělo po jemně kořenitých tmavých peckovinách. V chuti hodně nazrálé černé třešně a višně se stopou čokolády, uhlazené a lehounce pikantní v delikátní „makové” koncovce. Krásná ukázka toho, že Kolby se může pochlubit také víny z modrých hroznů.

Početně lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína z pouzdřanského sklepa takto: Chardonnay - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský 9 b., Cabernet Sauvignon - 8,9 b., Rulandské šedé a Rulandské bílé - 8,8 b., Sauvignon - 8,7 b., Veltlínské zelené a Cuvée 1244 - 8,6 b. Cuvée KOLBY bílé nehodnoceno.

Text a fotografie Libor Chlupatý