Ochutnávka vín Vinařství Mühlberger (Jaroslavice, Znojemsko)

Ochutnávka Vinařství Mühlberger (Jaroslavice u Znojma) dne 26.03.2018

Utěšená premiéra z Jaroslavic

Mladý vinař Petr Mühlberger z Vinařství Mühlberger v Jaroslavicích na Znojemsku představil ve Viničním altánu jedenáct vín z ročníků 2016 a 2017. A byla to velmi zdařilá premiéra malého vinařství v pražské Gröbovce.

Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené 2017. Suchý „veltlín” nabídl ve vůni jemně kořenité světlé ovoce v lehkém minerálním závoji. Chuť ovocně minerální, lehčí a pikantní s kořenitou stopou. Mladé víno, ještě bez závěrečné filtrace.

Stejně mladý, ale o trochu bohatší byl Ryzlink vlašský 2017. Suché víno s nižším alkoholem (11 %) vonělo po lehce kořenitém světlém ovoci. Výraznější aromatika v chuti od kompotovaného světlého ovoce až po květiny. V závěru bylo víno velmi pikantní.

Jedním z nejlepších vín večera byl pro mne Ryzlink vlašský 2016 (cukernatost moštu na úrovni pozdního sběru). Ve vůni světlé ovoce, především jemná broskev. Chuť ovocně-máslová s náznakem džemovitého ovoce a stopou po lehkém karamelu. Příjemně mazlivé víno na delší pití.

Rulandské bílé 2017 mělo vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu (5 g/l a 6 g/l), a trošku nižší alkohol (11 %). Ve vůni světlé ovoce s decentní medově-máslovým „štychem”. V chuti suché, velmi pikantní s převahou bělomasé broskve. V závěru byla zřetelná pecičková hořčinka.

Více mi chutnal Sauvignon 2017 s cukernatostí moštu téměř na úrovni výběru z hroznů (23,5 g/l). Opět vyrovnaný zbytkový cukr a kyselina (5 g/l a 6,2 g/l), ale také vyšší alkohol (13,5 %). Vůně převážně ovocná se stopou bezinek a bylin. V chuti bělomasá broskev, lehounce nasládlá, pikantní s jemnými květinovými tóny v koncovce.

Následovalo cuvée FRESH Ryzlink vlašský & Veltlínské zelené 2017. Vůně ovocně-květinová, lehce kořenitá. Chuť téměř identická, převládalo světlé ovoce s dominací hrušky. V těle lehce nasládlé, pikantní se závěrečnou jemnou hořčinkou.

Moc mi chutnal Ryzlink rýnský 2017, mladé víno, které však zřetelně naznačilo svůj perspektivní potenciál. Ve vůni jemně minerální světlé peckoviny. Stejně tak v nasládlé, malinko zakulacená, šťavnatá a pikantní chuti. Tady předpokládám ještě ležení v láhvi v horizontu svou až tří let.

Příliš mne neoslovilo Cuvée PATRA (Pálava & Tramín) 2016. Polosladké víno s ovocně-kořenitou vůní. A s obdobnou sladší chutí se závanem tramínových tónů a se stopou po minerálech.

Příjemně mne osvěžilo FRESH Rosé (Zweigeltrebe) 2017. Ve vůni lesní směs. Také v pikantní a šťavnaté chuti s lehkou stopou peckovin v nasládlé koncovce.

Další příjemným překvapením byl pro mne Cabernet Moravia 2016 s vůní tmavých peckovin (včetně švestky) s jemným dotykem máku. V identické, uhlazené a plnější chuti bylo víno zakulacené a měkce pikantní. Opravdu pěkně víno na delší, především chladnější večery.

A sladká tečka na závěr - Zweigelt Forte (Oberhausfeld) 2016, fortifikované víno s vůní višňového kompotu s jemným kořením. Ve sladké , plné a bohaté chuti byly cítit nazrálé tmavé peckoviny s lehounce kořenitým ocáskem. Příjemný závěr velmi zdařilé premiéry jaroslavického vinařství ve Viničním altánu.

Tentokrát téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína ze Znojemska takto: Ryzlink vlašský 2016, Sauvignon 2017, Ryzlink rýnský 2017 a Cabernet Moravia 2016 - 8,8 bodu (z 10 možných), Zweigelt Forte - 8,7 b., Cuvée PATRA 2016 a FRESH Rosé Zweigelt 2017 - 8,6 b., Rulandské bílé 2017 - 8,5 b., FRESH Ryzlink rýnský/Veltlínské zelené - 2017 - 8,4 b., Ryzlink vlašský 2017 - 8,2 b. a Veltlínské zelené 2016 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý