Ochutnávka vín "Špičková vína z Bulharska" (Georgi Ivančev, Trakia Wine, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka "Skvělá sestava vín z Bulharska" dne 01.02.2018

Krásná sestava z Bulharska

Pro mne ve Viničním altánu nejlepší sestava z nabídky bulharských vín, která k nám dováží Georgi Ivančev. Tentokrát však v trošku komornějším prostředí, nicméně kdo nepřišel, může jen litovat.

Ochutnali jsme deset vín z šesti vinařství, přičemž téměř polovina vzorků byla z vinařství Katarzyna Estate. A všechna hned v první části degustace. Nejprve to byl Mezzek rosé 2016, cuvée odrůd Merlot, Malbec a Syrah. Suchá „růžovka” s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,1 g/l). Ve vůni jemné tmavé peckoviny s lehkou pecičkou. Téměř identické v jemnější, lehce pikantní chuti s malinkou pecičkovou hočinkou v koncovce.

Mezzek 2016 z odrůdy Mavrud byl takříkajíc „chlapské” pití s vyšším alkoholem (14,5 %), tradičně vyšší tříslovinou i pikantností. Jinak ve vůni i chuti nabídl lehce džemovité tmavé ovoce. Potřeboval by ještě nějaký čas ležet v láhvi. Všechny potřebné předpoklady pro to má.

Další víno řady Mezzek, tentokrát cuvée odrůd Cabernet Sauvignon (70 %) & Mavrud (30 %) 2016, bylo o poznání vstřícnější. Ve vůni výrazně vyzrálé tmavé ovoce s lehounkou stopou čokolády. V uhlazenější chuti rovněž tmavé ovoce s jemnou čokoládou, nicméně vytrvalejší, byť jemnější tříslo stálé přetrvávalo na patře.

To nejlepší z Katarzyna Estate mělo název Le Carre d'Or 2016, což byl stoprocentní Malbec. Vyšší alkohol (14,5 %), ve vůni tmavá lesní směs a jemná čokoláda. V chuti uhlazené tmavé ovoce v jemně džemovitém provedení, delší, ovocný, elegantní až téměř nasládlý závěr. Víno zrálo 6 až 9 měsíců v bariku, a zaujalo vysokým bezcukerným extraktem (31,8 g/l).

Cuvée Quatro 2011 z odrůd Malbec, Cabernet Sauvignon, Syrah a Merlot pocházelo z vinařství Marash. Ve vůni převažovala lesní směs (ostružiny),ale zřetelná byla i jemná stopa dřeva. V chuti pikantní tmavé ovoce, opět lesní směs a decentní stopa po hořké čokoládě.

Následovalo první víno z vinařství Angel's Estate - Angel Cabernet Sauvignon 2014. Opět vyšší alkohol (14,5 %), ve vůni kombinace tmavého ovoce, jemné čokolády a kůže. Chuť identická s jemnou stopou dřeva, uhlazená s delším závěrem, jemně pikantní s lehounkou stopou tříslovin.

A opět změna vinařství - Bessa Valley. Po dvou měsících jsme znovu ochutnali populární víno Petit Enira 2014 z odrůdy Merlot. Ve vůni tmavé ovoce s jemnou stopou sušených švestek. V uhlazené až jemné chuti navíc lehký dotyk dřeva a čokolády. Víno zrálo 6 měsíců ve dvouletém bariku.

Novinkou ve Viničním altánu bylo organické víno Orbelus 2011 ze stejnojmenného vinařství, cuvée odrůd Merlot & Syrah. Ve vůni tmavé ovoce s jemnou minerální stopou podobnou petrolejovým tónům. V chuti kombinace lesní směsi, tmavých peckovin a dubového dřeva. V koncovce bylo víno výrazně pikantní. Potřebovalo by však ještě trošku zakulatit ležením v láhvi.

Další degustační novinkou ve Viničním altánu bylo víno Yamantievs reserva 2010 z odrůdy Merlot. Ve vůni kombinace tmavého ovoce, lehce kořenitého. V chuti uhlazené, opět kořenité s jemnou stopou dřeva v delším závěru. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.

Moc jsem se těšil na závěrečné víno - Young Stallion 2015, cuvée z odrůd Merlot (35 %), Cabernet Sauvignon (35 %), Cabernet Franc (15 %) a Syrah (15 %). Ještě mladé víno, které zrálo 10 měsíců v bariku, vonělo po kombinaci různého tmavého ovoce včetně lesních plodů se stopou čokolády a kůže. V uhlazené chuti identické, elegantní v těle s jemnou stopou rukavičkové kůže a čokolády. Víno s velmi pěknou perspektivou, které mne opravdu potěšilo.

Početně velmi oslabený „vrcholový tým” ocenil vína takto: Young Stallion - 9,1 bodu (z 10 možných), Angel Cabernet Sauvignon - 9 b., Le Carre d'Or a Orbelus - 8,9 b., Petit Enira a Yamantievs reserva - 8,8 b., Quatro a Mezzek Cabernet Sauvignon & Mavrud - 8,7 b., Mezzek rosé a Mezzek Mavrud - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý