Ochutnávka vín "Bulharská vína - další skvělá série" (Georgi Ivančev, Trakia Wine, s.r.o.) - dovozce

Ochutnávka "Špičková vína z Bulharska" dne 18.12.2017

Do třetice krásné bulharské ovínění

Na začátku předvánočního týdne jsme měli možnost letos již potřetí ochutnat bulharská vína z dovozní nabídky Georgi Ivančeva. Převládala vína z vinařství Katarzyna Estate a Angel's Estate.

A „andělským” Chardonnay 2014 jsme také degustaci zahájili. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně minerální. V plnější chuti pak bylo víno lehounce máslové a měkce pikantní se středně dlouhou koncovkou. Výborné nejen k zavínění.

Následovala jen červená vína, a nejprve pět z polské kapitálové akvizice v Bulharsku - Katarzyna. Nejprve Mezzek Merlot 2016 s vůní džemovité lesní směsi. Stejně tak v identické, trošku drsnější chuti se zřetelnou stopou čokolády a tříslovin. Víno musí v láhvi ještě ležet, podle mne minimálně půl roku.

Mezzek Cabernet Sauvignon 2016 byl o poznání vstřícnější. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce se stopou sušených plodů s jemnými tóny zelené papriky. V chuti vyzrálé tmavé ovoce s lehkým dotykem čokolády a s jemnými tříslovinami v poměrně uhlazeném těle.

Z této řady vín mi nejvíce chutnal Mezzek Syrah 2015 s velmi pěknou vůní tmavé lesní směsi. Chuť bohatě ovocná se stopou kůže, jemných tříslovin, a také s delším závěrem.

O stupínek výš se dostal Cheval de Katarzyna (Mavrud) 2016. Ve bohaté vůni jsem cítil vyzrálé tmavé ovoce s lehkým dotykem čokolády. V bohatě ovocité chuti byla zřetelná kombinace tmavých peckovin, lesní směsi a čokolády. Tělo uhlazené s delším, lehce džemovitým závěrem. Příjemný a elegantní Mavrud.

A ještě o něco lepší bylo pro mne cuvée Contemplations 2016 (Merlot & Malbec - 60/40) s výraznější vůní po tmavé lesní směsi. Chuť ovocitá, velmi uhlazená, elegantní s lehounce pikantní koncovkou.

Přiznám se, že mi mimořádně vyhovuje „Bordeaux styl” červených vín z vinařství Angel's Estate. Ochutnali jsme dvě - nejprve Angel Cabernet Sauvignon 2014. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce. Ve zřetelně suché chuti identické, navíc s jemným náznakem čokolády v lehounce pikantní koncovce.

Ze stejného ročníku bylo cuvée Angel 2014, Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc (50/50). Ve vůni příjemná kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V identické chuti uhlazené, harmonické s jemnými, sládnoucími tříslovinami v delším závěru.

Zakončili jsme dvěma víny z vinařství Domaine Bessa Valley. Vínem s nejlepším poměrem cena/výkon byla jako již tradičně Petit Enira z odrůdy Merlot, v tomto případě ročník 2014. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemnými tóny kůže. V trošku lehčí a uhlazené chuti tmavé ovoce s dotykem kůže a jemné čokolády. Skvělé víno k jídlu, ale také jen tak na delší pití.

O závěr se postaralo „velké cuvée” odrůd Merlot (55 %), Syrah (21 %), Cabernet Sauvignon (9 %) a Petit Verdot (15 %) - Domaine Bessa Valley Enira 2011. Ve vůni tmavé ovoce, spíše sušené, s dotykem jemných bylin. Stejně tak v uhlazené chuti bohaté na sušené tmavé plody. Elegantní, delší závěr na patře.

Početně lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil letošní již třetí nabídku bulharských vín takto: Domaine Bessa Valley Enira - 9,2 bodu (z 10 možných), Angel (Cabernet Sauvignon & Cabernet Franc) - 9,1 b., Contemplations, Angel (Cabernet Sauvignon) a Petit Enira - 9 b., Cheval de Katarzyna - 8,9 b., Angel (Chardonnay) - 8,7 b., Mezzek Syrah - 8,6 b., Mezek Cabernet Sauvignon a Mezzek Merlot - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý