Ochutnávka vín Vinařství Kakhetian Traditional Winemaking, Gruzie (Salome Khardzeishvili – dovozce)

Ochutnávka Kakhetian Traditional Winemaking (Gruzie) dne 03.10.2017

Vinná Gruzie očekávaná - a nalezená

Dlouho očekáváná prezentace gruzínských vín, o jejíž konání jsem měl obavy až do posledního týdne před „”dnem D", se nakonec konala. A byla velmi úspěšná, a navíc naprosto pohodová.

Postarala se o to nejen kvalitní vína z vinařství Kakhetian Traditional Winemaking, ale také prezentují. Paní Salome Khardzeishvili, rodilá Gruzínka, která gruzínská vína k nám dováží, byla velmi sympatická, přímo charismatická, a navíc v tamních vínech dostatečně erudovaná.

Připravila pro nás 11 vín, a jako degustační tečku desetileté gruzínské brandy. Ochutnali jsme také dvě vína (bílé a červené) vyrobená tradiční gruzínskou metodou Kvevri (Qvevri), tedy zráním ve velkých hliněných nádobách, zakopaných do země.

Zahájili jsme u nás prakticky neznámým gruzínským sektem vyrobeným tradiční metodou zráním v láhvi. Guramishvili's Marani Brut Grande cuvée, ročník 2015, bylo z limitované edice. Víno z odrůd Tsolikauri, Chinuri, a k tomu ještě směsi 25 starých gruzínských odrůd, vonělo po světlých peckovinách. V chuti bohatě ovocné, plnější, lehounce nasládlé s delším závěrem.

Na řadu přišlo první víno „Qvevri”, odrůda Rkatsiteli 2014. Ve vůni světlé ovoce, zřetelné citrusy i mineralita. V suché chuti ovocně-minerální, lehounce tříslovité, pikantní a s jemnou hořčinkou v koncovce. Víno, na které si musíte chvíli zvykat.

Následovalo Iveria Khikvi 2014, suché víno s vůní světlého ovoce s jemných lipových tónů. V chuti ovocně-květinové, lehounce zakulacené a jemně pikantní.

Čtvrtým vínem bylo Chkhaveri 2012 ze stejnojmenné odrůdy, lehounce narůžovělé s vůní nazrálého světlého ovoce se stopou květin a medu. V chuti vyzrálé ovoce (světlé peckoviny) s jemnou pecičkou. V těle měkce pikantní s delší dochutí.

Guramishvili's Marani Chinuri 2015 mělo příjemnou vůni světlých peckovin, hodně nazrálých s náznakem medu. Také v chuti vyzrálé světlé ovoce se stopou medu. V těle kulaté, měkce pikantní s lehounce nasládlým ocáskem.

A nyní přišla na řadu vína červená, jako první vyrobené metodou Kvevri. Qvevri Saperavi 2014 vonělo po lehounce džemovité, vyzrálé lesní směsi. V trošku lehčí chuti bylo ovocné (tmavé lesní plody), svěží a pikantní s velmi jemnými tříslovinami. Chutnalo mi více než bílé vyrobené stejnou metodou.

Mezi výbornou červenou pětku, byť o malinko více pikantní, než bych si přál, se jako první zařadilo Saperavi Premium 2015. Víno s vůní tmavého ovoce, jemné čokolády se stopou džemu. V chuti hodně ovocné (lesní směs), uhlazené a lehce pikantní v závěru na patře.

Otskhanuri Sapere Premium 2013 nabídlo ve vůni kořenitou lesní směs v lehce kompotovém a džemovitém provedení. V chuti kompotované tmavé ovoce (peckoviny s pecičkou), čokoláda a stopa vanilky.

Asi nejvíce mi chutnalo víno Royal Mukazani 2015. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce s trochou čokolády a jemným závanem dřeva. V chuti tmavá lesní směs s náznakem džemovitosti a s měkce pikantním závěrem.

Následovala dvě sladší červená vína. Nejprve Kindzmarauli 2015 z odrůdy Saperavi. Vůně výrazně ovocná s převahou lesní směsi. Chuť sladká, zakulacená s jemnými tříslovinami. Na červené s vysokým zbytkovým cukrem (s výjimkou portského, sherry či Marsaly) si nikdy nezvyknu.

V případě vína Khvanchkara 2015 z odrůd Mujuretuli a Aleksandrouli by to bylo pro mne možná o něco lehčí, protože pocitově bylo jen lehce nasládlé. Ve vůni tmavé peckoviny. V chuti jemné, lehounce nasládlé a uhlazené tmavé peckoviny. V závěru pak jen malinko pikantní. Pro mne víno na jednu sklenku k rodinnému přípitku.

Na závěr nic sladkého či bublinkového, ale pořádný alkohol (40 %) - desetiletá gruzínská brandy Old Kakheti. Silná, ale hladivéá. Stejně jako příjemný večer s paní Salome a gruzínskými víny.

A takto je hodnotil početně poněkud oslabený „vrcholový tým”: Royal Mukazani 2015 - 8,8 bodu (z 10 možných), Saperavi Premium 2015, Otskhanuri Sapere Premium 2013, Chkhaveri 2012, Guramishvili's Marani Chinuri 2015 - 8,7 b., Guramishvili's Marani Brut Grande cuvée, Khvanchkara 2015, Iveria Khikvi 2014, Kindzmarauli 2015 - 8,6 b., Qvevri Saperavi 2014 - 8,5 b. a Qvevri Rkatsiteli 2014 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý