Ochutnávka vín "Další putování po Španělsku" (BMC Brno, s.r.o.) - dovozce

Ochutnávka "Skvělé novinky na španělském putování" dne 19.09.2017

Stálice i velké novinky

Letošní podzimní putování po vinařském Španělsku s Ing. Vladimírem Hrbkem a víny z dovozní nabídky BMC Brno bylo ve znamení několika skvělých novinek. A i ta „tradiční” si zachovala v drtivé většině skvělý poměr cena/výkon.

Zavínili jsme se vínem Nuviana 2016 z odrůdy Chardonnay (Bodega Santa Cecilia v oblasti Valle del Cinca). Nekomplikované příjemně pitelné ovocité vino ve vůni i chuti. V těle trošku lehčí, měkce pikantní s decentní grepovou hořčinkou v závěru.

Na našich degustacích již tradiční El Coto Blanco z odrůdy Viura (Macabeo) bylo tentokrát z ročníku 2016. Bílé víno z prestižního vinařství v denominaci Rioja DOCa. Bylo suché s jemnou ovocnou vůní a s malinkým květinovým přídavkem. V chuti ovocně-květinové, svěží, pikantní s trošku delší koncovkou.

A další „tradiční víno” z nabídky BMC Brno - Viňa Vilano Verdejo z vinařství Viňa Vilano (Rueda DO), v tomto případě ročník 2016. Suché víno s jen o malinko výraznější vůní (citrusy, náznak květin a jemná stopa černého bezu. V měkce ovocné chuti tentokrát méně černého rybízu a grepu, ale spíše exotické ovoce, šťavnaté a pikantní.

A ještě jednou Viňa Vilano, tentokrát již z modrých hroznů - Rosado 2016 z odrůdy Tempranillo (denominace Ribera del Duero DO). Ve vůni lesní směs s převahou jahod. V chuti jemně kořenitá lesní směs, tělo šťavnaté a pikantní. Svěží „růžovka” nejen na léto.

První červené bylo rovněž z vinařství Viňa Vilano. Roble 2016 z odrůdy Tempranillo mělo již o poznání vyšší alkohol (14 %) a vonělo po vyzrálé tmavé lesní směsi. V chuti vyzrálé a uhlazené tmavé ovoce, spíše peckoviny s lehkou stopou čokolády a vanilky. Pro mne překvapení včera, ve srovnání s předcházejícími ročníky.

Další klasikou na našich degustacích bývá víno El Coto Crianza. Ochutnali jsme ročník 2013, tedy víno, které zrálo 12 měsíců v bariku. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce se stopou kůže a čokolády. V identické chuti bylo víno uhlazené, lehounce zakulacené, zřetelně pikantní se stopou jemných tříslovin v koncovce.

Následující Viňa Vilano Crianza 2013 mne trochu zklamalo. Očekával jsem mnohem vyzrálejší, uhlazené a elegantní tělo, ale toho jsem se dočkal jen částečně. Ve vůni kombinace tmavého ovoce se stopou čokolády, kůže i tabáku. V chuti lehce tříslovinové a džemovité tmavé ovoce, a to bez jisté elegance.

Následovaly tři novinky z nabídky dovozce, vína z malé a velmi perspektivní denominace Yecla DO. Odborníky oceňovaná vína z vinařství Barahonda se skvělým poměrem cena/výkon rozhodně potěšila i většinu „laiků”. Nejprve to bylo cuvée Carro 2014 z odrůd Monastrell, Syrah a Tempranillo s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni výraznější lesní směs s náznakem džemovitosti. Chuť bohatě ovocná, uhlazená a jemně čokoládová s ještě zřetelnými tříslovinami. Víno má jistou perspektivu dalšího pozitivního vývoje.

O krůček výš nás dostalo víno Barabonda 2013, cuvée odrůd Monastrell (ve Francii známá jako Mourvédre), Syrah (30%) a Petit Verdot (10 %). Alkohol ještě o fous vyšší (14,5 %), ve vůni jemně džemovitá tmavá lesní směs. V chuti nazrálé tmavé ovoce, tělo uhlazené s lehkou čokoládovou a s delikátně kořenitou stopou. Také tříslo ještě svědčí o perspektivě pozitivního ležení tohoto vína v láhvi.

Nejvíc mi však z této trojky chutnalo Campoariba 2014. Cuvée odrůd Monastrell (70 %), Syrah (20 %) a Grenache (10 %) nabídlo ve vůni výraznou tmavou lesní směs. V bohatě ovocné chuti bylo víno uhlazené s náznakem kompotu, malinko kořenité (stopa hřebíčku) a měkce pikantní. Víno zrálo 3 měsíce v bariku, a již v tuto chvíli je ve stavu potěšující pitelnosti.

Za těmito novinkami nikterak nezaostala následující degustační „stálice” - víno 1564 Laude z Bodega Sierra Norte (Valencia DO). Ročník 2012 z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Petit Verdot voněl po jemně džemovitém tmavém ovoci. V chuti převládaly ostružiny, borůvky a jemná čokoláda. Sladké třísloviny byly zřetelné v měkce pikantním závěru.

A jako skvělá tečka velká „stálice” - Coto Imaz Reserva, konkrétně ročník 2011. Víno zrálo 18 měsíců v bariku (maximálně dvouletém) z amerického (80 %) a francouzského dubu (20 %). Ve vůni jsem cítil tmavé peckoviny s jemnou stopou čokolády a kůže. Chuť měkce ovocná, velmi uhlazená, elegantní, a jen s lehounce pikantním ocáskem. Tradičně krásné víno tak trochu „dámského” stylu.

Zakončili jsme velmi elegantně, ostatně nikterak překvapivě. A věřím, že stejně tak se necháme potěšit na dalším putováním za španělskými víny z nabídky BMC Brno, a to těsně po svatém Mikuláši.

Kompletní „vrcholový tým” ocenil španělská vína takto: Coto Imaz Reserva a Campoariba - 9,3 bodu (z 10 možných), Barahonda a 1564 Laude - 9,2 b., Carro - 9 b., El Coto Crianza - 8,9 b., Viňa Vilano Roble - 8,8 b., Viňa Vilano Verdejo, Viňa Vilano Rosado a Viňa Vilano Crianza - 8,7 b., El Coto Blanco - 8,5 b. a Nuvianna - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý