Ochutnávka vín "Vybraná vína z Bulharska" (Georgi Ivančev - Trakia Wine, s.r.o.) - dovozce

Ochutnávka "Další špičková vína z Bulharska" dne 12.09.2017

Další kolo bulharské špičky

Georgi Ivančev, který dováží do Česka bulharská vína, nám letos již podruhé představil deset vzorků ze své bohaté dovozní nabídky. Tentokrát to byla vína ze tří vinařství: Katarzyna Estate, Domaine Bessa Valley a Angel's Estate. Celkem jsme ochutnali deset vín - jedno bílé, jedno růžové a osm červených.

Nejprve jsme ochutnali šest vín z vinařství Katarzyna Estate. Tím prvním bylo Cuvée Mezzek 2016 z odrůd Sauvignon Blanc a Pinot Gris. Suché víno s trochu vyšším alkoholem (13,3 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehce máslové s delikátním minerálním „štychem”. V chuti ovocně-minerální, zakulacené a měkce pikantní. Hezké zavínění.

Následoval Mezzek rosé 2016, cuvée z odrůd Merlot, Malbec a Syrah. Opět suché víno, jen o malinko nižší alkohol (13 %), a ve vůni lehce vyzrálé tmavé ovoce s jemným dotykem minerálů. V chuti tmavé ovoce, tělo zakulacené, jemně pikantní, ale méně výrazné. Trošku jsem cítil alkohol.

Následovala tři čistě jednoodrůdová vína. Nejprve Mezzek Merlot 2016, pro mne nejméně zajímavé červené víno. Vysoký alkohol (14,5 %), ve vůni výrazně „převařený” džem z tmavé lesní směsi a peckovin. V poněkud výrazné chuti jsem cítil džemovité tmavé ovoce a sušené plody, stopu čokolády a zřetelné třísloviny. Překvapivě drsnější styl merlotu.

O poznání vstřícnější byl Mezzek Cabernet Sauvignon 2016. Stejně vysoký alkohol, ale lépe zakomponovaný v těle vína. Ve vůni nazrálé, jemně džemovité tmavé ovoce, především lesní plody. Ve výraznější chuti po tmavé lesní směsi bylo víno jemnější a uhlazenější, v závěru pak lehounce pikantní.

A ještě více mi chutnal Mezzek Syrah 2015, jen s o fous nižším alkoholem (14,3 %) a příjemnou a bohatou vůní po tmavé lesní směsi. V chuti výrazně ovocný (lesní plody), uhlazený, elegantní a lehounce pikantní v závěru na patře.

Pro mne nejlepším ochutnávaným vínem z vinařství Katarzyna Estate byl Cheval de Katarzyna 2016 z bulharské odrůdy Mavrud. Opět vyšší alkohol (14,5 %), ve vůni višně v čokoládě s dotykem vanilky. V chuti identický, uhlazený, slaďoučký, ale stále ještě se zřetelnými třísloviny. Víno zrálo 4 měsíce v použitém bariku.

Následující červené víno bylo již z vinařství Angel's Estate, které patří mezi má vyvolená bulharská vinařství. Cuvée Angel 2014 z odrůd Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc mne zaujalo svým příznačným „stylem Bordeaux”. Ve vůni tmavé ovoce s jemnou čokoládou. V chuti tmavé ovoce, uhlazené, nepřevoněné s jemnou stopou zelené paprika a s delikátním pikantním ocáskem.

Závěrečná tři vína byla z vinařství Domaine Bessa Valley. Petit Enira Merlot 2012 bylo pěkně vyzrálé víno z tmavého ovoce, čokolády a jemných bylin. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité se stopou čokolády, v závěru stále ještě jemně pikantní. Ze všech ochutnávaných vín se mohlo pochlubit nejlepším poměrem cena/výkon.

O něco atraktivnější bylo následující DUO Enira 2015 z odrůd Merlot (60 %) a Syrah (40 %). Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce se špetkou hořké čokolády a nádechem kůže. V identické chuti bylo víno uhlazené, jemné a dostatečně elegantní. Víno zrálo 9 měsíců v bariku.

Závěrečné víno bylo nepochybně jedničkou večera, ale jeho „přezrálý styl” není mým vyvoleným. Domaine by Enira 2011 z odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah a Petit Verdot mělo ze všech vín nejvyšší alkohol (14,7 %). Ve vůni přezrálé tmavé ovoce s převahou džemovité tmavé lesní směsi a s jemnou čokoládovou stopou. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, uhlazené s lehkým náznakem čokolády. Víno zrálo rok v bariku, jednou a dvakrát použitém.

Už se těším na příští setkání s bulharskými víny z nabídky Georgi Ivančeva. A doufám, že mne potěší i další vína z mého oblíbeného vinařství Angel's Estate.

Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Domaine by Enira - 9,3 bodu (z 10 možných), Petit Enira - 9 b., Cheval de Katarzyna, Angel a DUO by Enira - 8,9 b., Mezzek Syrah - 8,8 b., Mezzek Cabernet Sauzvignon - 8,7 b., Mezzek Merlot - 8,5 b., Mezzek Sauvignon Blanc & Pinot Gris - 8,4 b. a Mezzek rosé - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý