Ochutnávka vín Vinařství Proqin & Vinařství Radek Nečas (Velké Němčice)

Ochutnávka Vinařství Proqin & Vinařství Radek Nečas (Velké Němčice) dne 21.08.2017

Jubilejní radost z Velkých Němčic

Jubilejní 1100. ochutnávka ve Viničním altánu se vydařila. Rozhodující podíl na tom měl náš věrný host, Martin Prokeš z rodinného vinařství ve Velkých Němčicích. Vybral výborná vína (včetně produktů kolegy Radka Nečase, vinohradníka vinařství Proqin), na horní terase předvedl krásnou ukázku sabráže na různé způsoby, a celý večer udržoval příjemnou, často veselou atmosféru.

Zahájili jsme v „hlavním sále” novinkou v podobě sektu Proseq Intelligent Brut, vyrobeného tradiční metodou zráním v láhvi z odrůd Chardonnay, Ryzlink rýnský a Sauvignon (sklizeň 2015). Nekomplikovaný a vstřícně ovocitý sekt nabídl ve vůni světlé peckoviny v jemném minerálním závoji. V chuti šťavnatý, pikantní, ovocně-minerální jen s trochu kratším závěrem. Příjemné osvěžení a dostatečné zavínění!

Další dva sekty z Proqinu jsme již vychutnávali na horní terase, a to společně s ukázkami sekání, tedy sabráže. Nejprve jsme si vychutnali Stephanus sekt Extra Brut (opět vyrobený tradiční metodou jako všechny ochutnávané sekty) z odrůdy Ryzlink rýnský. Vůně bohatě ovocná s jemným minerálním nádechem. Chuť plná s bohatým perlením, převažovaly šťavnaté světlé peckoviny. Sekt poskytl delší pikantní dochuť s jemně nasládlým ocáskem.

Po výborném sektu následoval ještě krásnější - Mathias Brut z odrůd Pinot Blanc (80 %) a Chardonnay. V ovocité vůni potěšily jemně máslové světlé peckoviny. Tělo zakulacené, ovocné a šťavnaté, měkce pikantní, živé a s delším závěrem.

Po osvěžení skvělým sektem v podvečerní Gröbovce jsme se opět vrátili k přechutnávání tichých vín dolů do „hlavního sálu” Nejdříve na nás čekal Neuburg 2016 v pozdním sběru, mešní víno. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně minerální s náznakem smetanových tónů. V chuti téměř identické, lehounce minerální, měkce pikantní s mazlivým, jemně nasládlým ocáskem.

Přišla na řadu změna vinařství - Sauvignon Blanc 2015 v pozdním sběru z Vinařství Nečas. Ve vůni světlé ovoce, zpočátku jemné tóny zelené papriky, postupně převážily tóny dřeva a listu černého bezu. V chuti suchý, převaha světlých peckovin s lehounkým dotykem minerálů. A opět tóny černého bezu i jemné zelené papriky. Vyzrálý, ale osvěžující sauvignon.

A další víno od Nečase, neméně pěkné - Tramín červený 2015 v pozdním sběru. Polosladký, ale nikoliv přeslazený tramín s ovocně-květinovou, lehounce kořenitou vůní s náznakem minerálů. Chuť výrazně nasládlá, plnější s náznakem sladkých citrusů s měkce pikantním závěrem.

A ještě jednou klasický sekt - Rosa Maria Brut, růžový sekt z odrůdy Pinot Noir s vůní po jahodách, džemu a jemných minerálech. V chuti opět jahody v džemovitém provedení, tělo lehounce zakulacené s pikantním závěrem. Trochu mne překvapily jemné třísloviny.

A další „roséčko”, tentokrát tiché - Proqin rosé 2016 v pozdním sběru z odrůdy Zweigelt. Polosuché víno s krásnou lososovou barvou a s vůní jahod s přidáním tmavých peckovin. V chuti lehce nasládlé, měkce ovocné a uhlazené s pikantním závěrem.

Prvním z červených bylo základní z nabídky Proqinu - ABCD cuvée 2015, zemské víno (parametry pozdního sběru) z odrůd Blauburger, Dornfelder a Cabernet Moravia. Ve vůni jemně džemovité tmavé ovoce. V lehčí, trochu uhlazené chuti převládalo tmavé ovoce. V kratším závěru bylo víno měkce pikantní.

Z Vinařství Nečas byl následující Zweigelt 2015 v pozdním sběru s vůní lehce kořenitých třešní a višní. V chuti uhlazené tmavé peckoviny, především višně. V závěru jemné až téměř sametové se stopou sladkých tříslovin.

Na stejnou kvalitativní úroveň bych zařadil Proqin Cuvée 4ZET 2015 v pozdním sběru z odrůd Blauburger, Dornfelder, Cabernet Moravia a Zweigeltrebe. Ve vůni tmavé ovoce, náznak jemné kůže a ořechového koláče. Chuť bohatě ovocná (tmavé lesní plody), uhlazená a lehounce pikantní. Víno ještě zkrásní ležením v láhvi.

A na závěr pro mne nejlepší tiché víno večera: Pinot Noir 2015 ve výběru z hroznů ze známé viniční trati Punty ve Velkých Němčicích. Víno, které zrálo v dubovém sudu, nabídlo několikavrstevnou vůni i chuť. Převažovalo lehce kořenité tmavé ovoce s lehounkou stopou kůže a čokolády. V téměř delikátní chuti bylo jemné a uhlazené se vzdáleným náznakem sladkých, velmi jemných tříslovin. Již nyní krásně pitelný pinot, ale jeho nejkrásnější časy ještě přijdou, bez ohledu na to, že láhev je opatřená šroubovacím uzávěrem. Příjemně laskající tečka za opravdu bohatým vinným večerem. Hezký dárek k degustačnímu jubileu.

A jak hodnotil „vrcholový tým“, stále ještě početně oslabený, vína obou vinařství z Velkých Němčic? Takto: Sekt Mathias Brut – 9 bodů (z 10 možných), Stephanus sekt Brut a Pinot Noir – 8,9 b., Neuburg, Sauvignon Blanc (Vinařství Nečas) a Tramín červený (Vinařství Nečas) – 8,8 b., Zweigelt (Vinařství nečas) a Proqin Cuvée 4ZET -8,7 b., sekt Proseq Intelligent Brut, sekt Rosa Maria Brut a Proqin Rosé – 8,6 b., Proqin ABCD cuvée – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý