Ochutnávka vín Mikrosvín Mikulov

Ochutnávka Mikrosvín Mikulov (Sklepy Dolní Dunajovice) dne 15.06.2017

Mikrosvín nejen kultovní

Pro mne již kultovní vinařství Mikrosvín Mikulov má pořád co nabídnou z těch nejvyšších pater vinné kvality. Nejinak tomu bylo i tentokrát, škoda jen, že až po tříleté odmlce, neboť poslední prezentace ve Viničním altánu se uskutečnila v červnu 2013, a několik vín jsme ještě ochutnali v říjnu 2014 na společné degustací moravských vinařství.

Každopádně zástupce vinařství Jan Pásler, pro nás již pravidelný host, připravil krásně vyváženou sestavu mikrosvínských vín z ročníků 2015 a 2016, a to ze tří kvalitativních řad - Standard Line, Flower Line a Traditional Line.

Celkem jsme ochutnali jedenáct vín, z toho pět z nejvyšší přítomné řady Traditional Line. A bylo to potěšení.

Zahájili jsme trojicí vín z nejnižší řady, konkrétně pak Svatovavřineckým rosé 2015, jakostním suchým vínem s vůní tmavé lesní směsi. V chuti téměř identické, lehce nasládlé a šťavnaté s pikantní koncovkou. Příjemné zavínění i osvěžení.

Následoval jakostní Ryzlink rýnský 2015, rovněž suché víno s ovocně minerální vůní, v níž se již začaly objevovat první jemné stopy petroleje. Ve šťavnaté a pikantní chuti převládaly nazrálé světlé peckoviny. Pěkný ryzlink za skvělou cenu.

Třetím vínem ze základní řady byl Ryzlink vlašský 2016, rovněž jakostní suché víno. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně kořenité. Stejně tak v lehce nasládlé, zakulacené a měkce pikantní chuti. V závěru jsem cítil na patře decentní minerální hořčinku.

Následovala „květinová” řada Flower Line. Nejprve to bylo Sylvánské zelené 2016 v pozdním sběru (Mikulovsko). Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,9 g/l) nabídlo příjemnou ovocně-květinovou vůni. V bohatém, plnějším těle bylo měkce pikantní a šťavnaté. Hezká kombinace světlého ovoce a lučních květů.

Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru (Mikulovsko) bylo na hranici suchého a polosuchého vína, a vonělo po výrazném jižním ovoci. To bylo bohatě zastoupeno také v chuti. Tělo mělo plnější, nasládlé s měkce pikantním ocáskem. V závěru byl zřetelný jemný minerální „štych”.

O malinko víc mi chutnal Sauvignon 2016 v pozdním sběru z řady Flower Line (Znojemsko). Suché víno s vyváženým zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,7 g/l). Ve vůni převládaly broskve a meruňky. V ovocné chuti byly navíc zřetelné jemné tóny černého bezu. V závěru bylo víno lehce pikantní.

Následovala hitparáda řady Traditional Line, kterou zahájilo Veltlínské zelené 2015 ve výběru z hroznů (viniční trať Liščí vrch). Vůně ovocně-minerální s lehkým medovým závojem. V chuti přezrálé světlé ovoce, jemně smetanové, a s lehounkou stopou zeleného pepře v delší dochuti.

Ryzlink rýnský 2015 ve výběru z hroznů z viniční trati Staré v Dobrém poli byl polosuchý. Ve vůni byl ovocně-minerální se stopou medu a lipového květu. Chuť plná bohatě vyzrálých světlých peckovin, lehce minerální s jemnými petrolejovými tóny v delším závěru.

Velkým zážitkem byly oba následující „vlašáky”. Prvním byl Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru z viniční trati Purmice. Suché víno s krásně vyváženým zbytkovým cukrem (6,4 g/l) a kyselinou (6,3 g/l). Ve vůni světlé ovoce, náznak citrusů s medovými tóny v jemném minerálním kabátku. Chuť ovocná, lehounce minerální, malinko lehčí a elegantní s delší koncovkou.

O fous víc mi chutnal Ryzlink vlašský 2015 ve výběru z hroznů (viniční trať Goldhamer). Rovněž suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,9 g/l - 6,7 g/l). Ve vůni jemně minerální světlé ovoce. V chuti měkce ovocné (náznak citrusů) s lehkou stopou medu a špetkou botrytidy. Krásně mazlivý „vlašák”.

Na závěr jsme ochutnali nejsladší víno večera - polosuché Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů z viniční trati Rosentické v Dobrém Poli. Pociťově víno spíše polosuché nabídlo ve vůni vyzrálé jižní ovoce včetně ananasu s lehkým máslovým „štychem”. V chuti identické, nasládlé, jemně minerální v zakulaceném a měkce pikantním těle. Příjemné víno pro slavnostní přípitek.

Nemohli jsme pochopitelně ochutnat více skvostů z Mikrosvínu, ale i tento lehký průřez nabídkou nás mimořádně potěšil a jen potvrdil, že Mikrosvín je opravdová moravská špička!

Ne zcela kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína z Mikrosvínu takto: Ryzlink vlašský 2015 (Purmice) a Ryzlink vlašský 2015 (Goldhamer) - 9,2 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené 2015 (Liščí vrch), Ryzlink rýnský 2015 (Staré) a Chardonnay 2015 (Rosentické) - 9,1 b. (všechno řada Traditional Line), Sylvánské zelené 2016 (Mikulovsko) a Sauvignon 2016 (Znojemsko) - 8,8 b. (obě Flower Line), Rulandské šedé 2016, Flower line a Ryzlink rýnský 2015, Standard Line - 8,7 b., Ryzlink vlašský 2016 (Standard line) - 8,6 b. a Svatovavřinecké rosé 2015 (Standard Line) - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý