Ochutnávka vín Vinařství Tichý (Dolní Dunajovice)

Ochutnávka Vinařství Tichý (Dolní Dunajovice) dne 13.06.2017

„Tiché” vinné potěšení od Lubomíra Tichého

Někdejší student valtické vinařské školy a pozdější technolog tamního školního sklepa nám ve Viničním altánu názorně ukázal, že vinařské řemeslo ovládá perfektně. Dnes majitel Vinařství Lubomír Tichý v Dolních Dunajovicích nám na své premiéře v Gröbovce představil deset vín, všechna z ročníku 2016 - devět bílých a jedno červené.

A právě posledně jmenovaným jsme trochu netradičně degustaci zahájili. Zemský Cabernet Moravia z panenské sklizně, v moštu doslazený, voněl po tmavých peckovinách. V chuti šťavnatý, ovocný, „čistý” a nekomplikovaný. Příjemně pitelné víno na delší posezení.

Následoval Ryzlink vlašský v pozdním sběru, suché víno s vůní jemně kořenitého, vyzrálého světlého ovoce se zřetelnými tóny oříšku. Hrozny pocházely z viniční trati Pod slunným vrchem v Dolních Dunajovicích.

Malinko jsme změnili styl díky vínu z u nám málo známé odrůdy Auxerois v kabinetním provedení. Rovněž suché víno, s trošku méně výrazným charakterem. Ve vůni ovocně-květinové, jemně minerální. V zakulacené, jemně uhlazené chuti působilo kratším dojmem, navíc by zasloužilo poněkud pikantnější tělo.

Mnohem více mi chutnalo kabinetní Veltlínské zelené, suché víno s nižším alkoholem (11 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehounkým smetanovým ocáskem. V chuti bohatě ovocné, poměrně šťavnaté, lehce máslové a výrazně pikantní.

Následovalo další kabinetní Veltlínské zelené, tentokrát v barikovém provedené. Suché víno se stejně nízkým alkoholem (11 %) a s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,2 g/l a 6,4 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce v jemném vanilkovém závoji. V chuti nazrálé světlé ovoce, šťavnaté se zřetelnými vanilkovými a jemnými dubovými tóny. Potěšila pikantní koncovka. Víno zrálo 8 měsíců v bariku.

Velmi se mi líbil kabinetní Ryzlink rýnský, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,6 g/l). Ve vůni nabídl světlé peckoviny, lehce minerální se stopou lipoviny. Ve šťavnaté a pikantní chuti převládaly broskve a meruňky. Velmi svěží, ale ještě mladé víno s velmi pěknou perspektivou. Hrozny pocházely z viničních tratí Dunajovický kopec a Zimní vrch.

Kabinetní Cuvée Müller-Thurgau a Muškát moravský (70 % a 30 %) bylo polosuché s muškátově-květinovou vůní. V chuti výrazně aromatické ovoce a květiny. Na patře lehce nasládlé a měkce pikantní. Dal bych přednost o trochu méně voňavé variantě.

Pro mne vstřícnější bylo Cuvée (e)L v pozdním sběru, polosladké víno z odrůd Rulandské bílé (60 %), Sauvignon (20 %) a Veltlínské zelené (20 %). Pociťově spíše polosuché víno s vůní jemných citrusů, medu a se stopou vanilky. Zpočátku byl zřetelný lehký živočišný závan, který postupně mizel. Chuť měkce ovocná, malinko nasládlá, zakulacená s příjemným medovým „štychem” v decentně pikantním závěru.

Velmi vstřícný byl Ryzlink vlašský v pozdním sběru, polosladké víno z Dunajovického kopce. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, zpočátku s lehkými živočišnými tóny. V chuti byl bohatý, plný, minerální a lehce medový s malinko pikantním, jemně oříškovým ocáskem.

Na závěr Cuvée Pinot (Rulandské bílé a Rulandské šedé - 50/50) ve výběru z hroznů. Ve vůni světlé ovoce, med a květní pyl. V chuti zřetelně nasládlé, zakulacené a měkce ovocné se stopou medu a pylu. Delikatesní víno pro slavnostní příležitosti, které ležením v láhvi ještě zkrásní.

Krásná nasládlá tečka za velmi vydařenou premiérovou degustací, která přímo vybízí k dalšímu opakování.

Početně lehce oslabený „vrcholový tým” takto hodnotil vína dolnodunajovického vinaře: Cuvée Pinot 2016 - 8,9 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2016 suchý a polosladký, Veltlínské zelené 2016, barrique a Ryzlink rýnský 2016 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2016 a Cuvée (e)F - 8,7 b., Cabernet Moravia 2016 - 8,6 b. a Auxerois 2016 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý