Ochutnávka vín Vinařství Pavel Binder (Rakvice)

Ochutnávka Rodinné vinařství Pavel Binder (Rakvice) dne 07.06.2017

Vstřícnost i elegance z Rakvic

Vinař Pavel Binder i letos zůstal v Rakvicích, takže vína prezentoval ve Viničním altánu již tradičně Vojtěch Vávra, „pražská spojka” vinařství. Představil nám deset vín z ročníků 2015 a 2016, v drtivé většině té nejvyšší moravské kvality.

Zavínili jsme se zemským cuvée Müller-Thurgau (60 %) & Sauvignon(40 %) 2016 s broskvově-citrusovou vůní a lehkým závanem minerálů. V zakulacené a ovocité chuti bylo víno pikantní a šťavnaté, nicméně nic složitého. Chutnalo mi, navíc potěšil poměr cena/výkon.

O něco sofistikovanější bylo Veltlínské zelené 2016 v pozdním sběru. Suché víno s vůní lehce kořenitého světlého ovoce. Chuť ovocná, lehce krémovitá s jemnou hořčinkou. V závěru měkce pikantní s náznakem máslových tónů.

Velmi vstřícné bylo Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů, suché víno s vyšším alkoholem (14 %). Ve vůni hodně vyzrálé světlé ovoce v máslovém, jemně vanilkovém kabátku. V plnější a šťavnaté chuti identické, zřetelná byla karamelová stopa.

Na stejné úrovni bylo pro mne Cuvée Binder Elegance 2016 v pozdním sběru z odrůd Ryzlink rýnský (60 %) a Tramín červený (40 %). Suché víno s vůní světlých peckovin s jemným minerálním závojem. Chuť měkce ovocná, aromatická s převahou jižního ovoce. Tělo uhlazené, šťavnaté a pikantní, ale trošku málo harmonické. Myslím, že potřebuje ještě chvíli ležet v láhvi.

Pro mne nejlepším bílým vínem večera bylo Cuvée Binder Premium 2015 v pozdním sběru z odrůd Veltlínské zelené (70 %) a Sauvignon. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,9 g/l). V delikátní vůni jsem cítil hezky nazrálé světlé peckoviny. Chuť ovocná, šťavnatá s delší koncovkou. Velmi atraktivní víno.

Kabinetní Muškát moravský 2016 mne příliš nezaujal. Polosuché víno s vůní, v níž jsem cítil kombinaci muškátových tónů a lehce kořenitých citrusů. Také v chuti kromě muškátového „štychu” byly zřetelné citrusy, především grep i s hořčinkou. Tělo měkce ovocné a šťavnaté, ale slušela by mu větší uhlazenost a elegance.

Velmi pěkný byl polosladký Cabernet Sauvignon rosé 2016. Kabinetní víno vonělo po kompotovaných, možná až džemovitých jahodách. V chuti bylo lehce nasládlé, převažovala malinko džemovitá lesní směs. Potěšilo šťavnatostí a pikantním závěrem.

Z řady Natur jsme loni v bílých vínech ochutnali Pinot Blanc (Rulandské bílé) 2013, tentokrát to byl Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (9 g/l). Víno, které se nesblíží s každým. Tradiční metody výroby a zrání v novém bariku nemusí každému vyhovovat. Ve vůni byly cítil lehounké oxidativní tóny, jemná vanilka a vyzrálé světlé ovoce. V chuti již byla větší a širší vstřícnost: výrazně výrazné světlé ovoce, šťavnatost a zřetelně pikantní závěr s jemnými vanilkovými tóny. Víno zrálo 12 měsíců v novém barikovém sudu z francouzského dubu. Pro mne velmi zajímavé víno, které by především potřebovalo před podáváním dostatečně vydýchat. A dále, jeho hvězdné chvíle teprve přijdou, nejdříve tak za rok!

Na závěr dvě červená vína, na kterých jsem si opravdu pochutnal. Nejprve to byla Frankovka 2015 v pozdním sběru, ovocité a „čisté” víno ve vůni a chuti s převahou tmavých peckovin. V příjemné, opravdu lahodné chuti bylo víno měkce šťavnaté a lehounce pikantní. Ideální víno na delší pití.

Opravdová špička na závěr - cuvée ve stylu Bordeaux - Cabernet Sauvignon & Merlot 2015 Natur ve výběru z hroznů. Poměr odrůd 50/50, vyšší alkohol (14 %) a krásná vůně vyzrálého tmavého ovoce s delikátní čokoládovou stopou. Chuť plná, uhlazená, bohatě ovocná a elegantní s delším, závěrem. Víno zrálo 18 měsíců v novém bariku z francouzského dubu. Krásné moravské červené s velkou perspektivou.

Téměř kompletní a spokojený „vrcholový tým” hodnotil vína rakvického vinaře takto: Cabernet Sauvignon & Merlot Natur 2015 - 9,2 bodu (z 10 možných), Cuvée Binder Premium 2015 - 9 b., Cabernet Sauvignon rosé 2016 - 8,9 b., Ryzlink rýnský Natur 2015 a Frankovka 2015 - 8,8 b., Chardonnay 2015 a Muškát moravský 2016 - 8,7 b., Cuvée Binder Elegance 2016 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2016 - 8,2 b. a cuvée Müller-Thurgau & Sauvignon 2016 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý