Ochutnávka vín Vinné sklepy Lechovice

Ochutnávka Vinné sklepy Lechovice dne 05.06.2017

Krása od sektu až po „ledovku”

Poměrně dramatický vývoj událostí v lechovickém vinařství v uplynulém roce mírnil moje naděje na příjezd technologa vinařství Jana Hrachovského do Viničního altánu. Nicméně stal se „zázrak”, a my mohli společně s naším pravidelným hostem ochutnat novinky z Vinných sklepů Lechovice. Několik bylo opravdu čerstvých, ještě neměly etiketu a prodávat se budou minimálně až za několik měsíců.

Jan Hrachovský se nevymluvil na složitou situaci ve vinařství a osobně nám představil jedenáct vín, převážně z ročníku 2016.

Vstupním vínem byly již tradičně „bublinky”, kompletně vyráběné přímo ve vinařství (žádný odvoz suroviny v tanku do Rakouska a v láhvích zase zpět). Sekt Lechovice Brut 2015 byl z odrůdy Sauvignon, která patří již tradičně k lechovickým „majstrštykům”. Barva nazlátlá, ve vůni hodně nazrálé světlé peckoviny. Rovněž tak v plnější, měkce pikantní chuti s jemnými medovým tóny. Poměrně bohatě perlivý sekt s lehounkým citrusovým ocáskem.

Potěšilo Veltlínské zelené VOC 2016. Suché víno s příjemnou vůní nazrálého ovoce s lehkými medovými tóny a stopou po mandlích. V plnější ovocité chuti bylo šťavnaté s lehkými dotykem kořenitosti a s jemnou grepovou hořčinkou v koncovce.

A další víno VOC Znojmo - Ryzlink rýnský 2016, polosuché víno s vůní světlých peckovin v jemném máslovém závoji se špetkou lipoviny. V ovocně-květinové, jemně máslové chuti jsem opět cítil lipovinu. Tělo šťavnaté a měkce pikantní.

Do třetice VOC a opět Ryzlink rýnský. V tomto případě ročník 2015, rovněž polosuché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem i kyselinou v porovnání s jeho mladším bratříčkem. A z klasických bílých vín večera mi chutnalo nejvíc. Atraktivní vůně po nazrálém světlém ovoci s jemnou mineralitou, kterou bych označil za lehký „předpokoj petroleje”. V plnější ovocně-minerální chuti bylo bohaté, šťavnaté s nasládlou medovostí. Krásný „rýňák” z vinice Nad Kolářovým sklepem v Boroticích.

Následovalo Rulandské šedé 2016, sur-lie, další polosuché víno. Ve vůni lehce smetanové světlé ovoce v jemném džemovitém provedení. V chuti krémové ovoce, plné a zakulacené se špetičkou karamelu v delší dochuti. Příjemně mazlivé, extraktivní víno, které hladilo.

Polosuché Chardonnay 2016 v pozdním sběru vonělo po jemně smetanovém jižním ovoci. V chuti přezrálé světlé peckoviny, především broskve, nasládlé, zakulacené a měkce pikantní. Hrozny pocházely z borotické vinice Nad Kolářovým sklepem.

A další špičkové bílé víno večera - Sauvignon VOC 2016. Polosuché víno s plnější vůní vyzrálých světlých peckovin. V chuti především bělomasá broskev, ale i náznak meruňky. Šťavnaté, zakulacené a měkce pikantní víno. A opět ze známé vinice Nad Kolářovým sklepem v Boroticích.

Druhé Rulandské šedé večera bylo v pozdním sběru z ročníku 2016. Polosladké víno s vůní jižního ovoce a s jemnou stopou „lékárny” delší dochuti. Jižní plody byly i v chuti, lehce džemovité, výrazně nasládlé a měkce pikantní.

Zřetelnou změnou bylo Svatovavřinecké rosé 2016, ještě nezatříděné víno, které na prodej teprve čeká. Víno na hranici polosuchého a polosladkého s pěknou kyselinkou (7,9 g/l). Ve vůni „čisté” tmavé peckoviny. Stejně tak v lehce džemovité chuti. Decentně nasládlé a měkce pikantní víno.

O závěr se postaraly dvě sladké lahůdky, dost charakteristické pro nabídku Vinných sklepů Lechovice. Prvním byl Ryzlink rýnský 2015, slámové víno s vysokým zbytkovým cukrem (215 g/l) a nízkým alkoholem (9,5 %). Ve vůni přezrálé, lehce džemovité citrusy. Ve sladké a šťavnaté chuti převládalo hodně koncentrované světlé ovoce, spíše v sušené podobě. Potěšil pikantní závěr.

Obdobně sladký (209 g/l zbytkového cukru) byl Cabernet Sauvignon 2013, ledové víno. Opět nízký alkohol (9,5 %), ve vůni kompotované až džemovité tmavé ovoce. Ve výrazně sladké chuti identické, snad s výraznější džemovitostí. Bezcukerný extrakt vysoký, přibližně stejný jako u předchozí „slámovky” (61 g/l). Přednost bych dal slámovému ryzlinku, protože mi připadal pikantnější a v ovocité chuti „čistší”.

Nemusím dodávat, že lechovický vinný večer se vydařil. Také díky velmi vyvážené skladbě ochutnávaných vín. Tady patří velký dík Janu Hrachovskému.

„Vrcholový tým”, početně lehce oslabený, hodnotit lechovická vína takto: Cabernet Sauvignon 2013, ledové - 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský VOC 2015, Sauvignon 2016 a Ryzlink rýnský 2015, slámové - 9 b., Sekt Lechovice Brut a Ryzlink rýnský VOC 2016 - 8,8 b., Veltlínské zelené 2016 VOC a Rulandské šedé 2016 - 8,7 b., Chardonnay 2016 - 8,6 b., Rulandské šedé 2016, sur-lie a Svatovavřinecké rosé 2016 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý