Ochutnávka vín "Španělsko: Navarra & Cava" (Brezik Wine, s.r.o. - dovozce)

Ochutnávka "Navarra & Cava (Španělsko)" dne 06.04.2017

S převahou Marco Real a Cava

O téměř deset let zestárl Milan Březík od své poslední degustace ve Viničním altánu. V jeho dovozovém portfoliu se toho příliš nezměnilo. Ze španělských vinařství stále nabízí Orvalaiz, Marco Real a Pere Ventura, k tomu přibylo Vega del Castillero. Tři z oblasti Navarra DO, zbývají je denominace Cava DO z Penedésu. Tolik španělská nabídka, z níž nám tentokrát představil jedenáct vín. Tři sekty Cava vyráběné tradiční metodou zráním v láhvi, pět z Orvalaizu, jedno z Vega del Castillero a dvě z Marco Real.

Zahájil jsme „bublinkami”. Nejprve Pere Ventura Cuvée Especial z odrůd Xarello, Perellada a Macabeo. Základní suchý sekt vinařství s vůní nazrálého světlého ovoce. V těle s jemnějším perlením je ovocité (světlé peckoviny, zralé jablko) s měkce pikantní koncovkou. Víno zrálo 18 měsíců na láhvi.

Následoval o poznání vyšší „level” - Pere Ventura Primer Brut Reserva. Výrazně suchý sekt rovněž z odrůd Perellada, Xarello a Macabeo voněl více po jižním ovoci a květinách v jemném minerálním závoji. Perlení měl jemné, uhlazené tělo bylo ovocně-květinové s lehkou převahou citrusů. V závěru bylo měkce pikantní a velmi elegantní.

Třetím byl Pere Ventura Primer Semi Sec, o poznání sladší sekt (20 g/l zbytkového cukru) s bohatou ovocnou vůní i chuti. Byl sice sladší, ale působil bohatším dojmem (perlení i šťavnatost), v závěru byl měkce pikantní. Při výraznějším nachlazení by nemusel působit nějak výrazně sladce.

Tichá vína jsme zahájili „klasikou” z Navarry - růžovým vínem. V tomto případě to bylo Orvalaiz Rosado 2015, cuvée odrůd Tempranillo a Cabernet Sauvignon. Tradičně výraznější barva, bohatší ovocná vůně v podobě tmavé lesní směsi. V chuti suché, ovocité s převahou tmavých peckovin, v závěru pak měkce pikantní. Klasická španělská „růžovka” za výbornou cenu.

Od následujících červených odrůdových vín z vinařství Orvalaiz jsem očekával trochu víc vzhledem na vzpomínky deset let staré. Tenkrát mi připadala vína ovocnější, „čistší” a elegantnější.

V případě Tempranilla Roble 2014 jsem cítil přece jen stopu dřeva a výraznější kořenitost ve vůni i chuti. Dokonce bych řekl že ovocitost jinak uhlazeného vína byla oslabena na úkor koření a dubu.

Merlot Roble 2014 bylo jen o chloupek ovocitější, zde se spíše projevily džemovité tóny, jižní koření a stopa po papričce. Ale tělo bylo poměrně uhlazené a lehce pikantní.

Více mi chutnal Cabernet Sauvignon Roble 2014. Ve vůni přezrálé tmavé ovoce, jemně kořenité. Stejně tak v chuti, kde se ještě přidala špetka čokolády a zřetelnější tříslovina. A také pikantnější závěr. Toto víno je ideální k tmavým masům na běžné večeři.

Následující cuvée tří předchozích odrůd - Orvalaiz Pagos de Obanos Crianza 2011, působilo mnohem vyzráleji ve vůni i chuti, kde převládala tmavá lesní směs. V chuti bylo uhlazené, jemně kořenité a měkce pikantní. Nicméně na crianzu bylo přece jen malinko hubenější v těle.

Ze všech tichých vín mi nejvíce chutnalo Marco Real Pequeňas Producciones Tempranillo 2011. Ve vůni jsem cítil hodně vyzrálé tmavé ovoce. V chuti plné, bohatě ovocné (kombinace lesní směsi a tmavých peckovin), dostatečně uhlazené a téměř delikatesní s jemnými tříslovinami. Víno zrálo 5 měsíců v bariku (dvouletý) a stejnou dobu v láhvi.

Více jsem očekával od vína Vega del Castillo crianza 2013. Cuvée odrůd Tempranillo, Cabernet Sauvignon a Merlot nabídlo ve vůni džemovité tmavé ovoce, lehce kořenité. V chuti téměř identické, zřetelné bylo tóny po bariku s výraznou, pro mne až trochu nepříjemnou kořenitostí (říkám tomu „bakelit” nebo také „plesnivá jahoda”). Víno zrálo 12 měsíců v dvouletém bariku.

Ke špičce večera patřilo závěrečné víno Marco Real Reserva 2007, cuvée odrůd Tempranillo (70 %) a Cabernet Sauvignon (30 %). Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s lehounkým dotykem čokolády. Chuť identická, uhlazená a měkce pikantní. Víno, které zrálo 18 měsíců v novém barikovém sudu mi připadalo, že je těsně za svým vrcholem. Také poměr cena/výkon nebyl u něj jak příznivý jako v případě prvního z ochutnávaných vín vinařství Marco Real.

Protože z „vrcholového týmu” jsem z různých důvodů zůstal tentokrát sirotkem, celkové hodnocení je pouze moje subjektivní. Tady je: Marco Real Pequeňas Producciones Tempranillo - 9 bodů (z 10 možných), Pere Ventura Primer Brut Reserva a Marco Real Reserva - 8,8 b., Pere Ventura Primer Semi Sec a Vega del Castillo Crianza - 8,7 b., Pere Ventura Cuvée Especial, Orvalaiz Rosado, Orvalaiz Cabernet Sauvignon a Orvalaiz Pagos de Obanos Crianza - 8,6 b., Orvalaiz Tempranillo a Orvalaiz Merlot - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý