Ochutnávka vín Vinařství Babíček Vacenovský (Ratíškovice)

Ochutnávka Vinařství Bábíček/ Vacenovský (Ratíškovice, sklep v Miloticích) dne 30.03.2017

Milotická kvalita od začátku do konce

Po dvou letech jsme znovu ochutnali ve Viničním altánu vína z mladého a velmi dynamického Vinařství Bábíček/Vacenovský z Ratíškovic se sklepem v Miloticích. Tentokrát s prezentací majitele vinařství Zdeňka Bábíčka, velkého milovníka a znalce vín, což bylo rozhodně velmi přínosné a potěšující!

Představil nám jedenáct vín, všechna z ročníku 2015 - sedm bílých, po jednom klaretu a rosé, a na závěr dvě červená. Přitom vína z modrých odrůd patřila ke špici večera.

Zahájili jsme Veltlínským zeleným v pozdním sběru s ovocně-minerální vůní. Tento styl pokračoval i v chuti, která byla navíc šťavnatá, lehce kořenitá a pikantní. Ideální víno na delší pití.

O malinko sofistikovanější bylo následující Sylvánské zelené v pozdním sběru. Rovněž suché víno s vůní po ovoci, jemných květinách se stopou pylu. Chuť ovocně-květinová s jemným náznakem máslovosti, v závěru šťavnatá a pikantní. Docela extraktivní víno (25 g/l bezcukerného extraktu).

Velmi se mi líbil Ryzlink vlašský v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (7,3 g/l). Vůně ovocná s jemným minerálním „štychem”. Stejně tak zakulacená, šťavnatá a zřetelně pikantní chuť. Pro mne ideální víno.

Opravdu atraktivní, ale ještě mladý byl Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Suché víno s lehce vyšším zbytkovým cukrem (5,2 g/l) a výraznou kyselinou (8,4 g/l). Bohatá vůně po světlém ovoci (převážně citrusy) se stopou minerálů. Chuť ovocná, šťavnatá, jemně minerální s pikantním ocáskem. Během několika let ležení v láhvi bude víno rozhodně v krásné kondici.

Do té se stává již nyní Rulandské šedé ve výběru z hroznů. Formálně ještě suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,8 a 6,9 g/l). Ve vůni přezrálé jižní ovoce v jemném minerálním závoji. V chuti identické, bohaté s pikantním, lehce nasládlým ocáskem.

Kvalitativně velmi blízko „šedivce” bylo pro mne polosuché Chardonnay ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s delikátní stopou medu a jemných minerálů. Chuť rovněž bohatě ovocná, lehce minerální s náznakem máslovosti. V závěru jen malinko nasládlé a decentně pikantní. Další extraktivní bílé víno (30,1 g/l bezcukerného extraktu).

Tramín červený ve výběru z hroznů působil na mne spíše jako kořenitý (Gewürztraminer). Polosuché víno s bohatou ovocnou vůní (až do banánu) a se zřetelnou kořenitostí. Chuť ovocně-květinová s lehkou převahou sladkých citrusů, a s příjemnou kořenitostí v závěru na patře.

Mým velkým favoritem večera bylo Rulandské modré klaret v pozdním sběru. Také toto víno bylo formálně ještě suché (8,4 g/l zbytkového cukru a 6,7 g/l kyselin). Ve vůni nabídlo jemné tmavé peckoviny se vzdáleným náznakem minerálů a delikátní „pecičkou”. V chuti jemné, ale vyzrálé plané třešně (na Moravě často známé jako „spačurky”), špetka minerálů ve šťavnaté, malinko nasládlé a příjemně pikantní koncovce. Víno pro každou příležitost, které, osvěží a polaská.

Na závěr další tři vína z modrých hroznů. Prvním byla Frankovka rosé v pozdním sběru, víno na hranici polosuchého a polosladkého s pěknou vůní kombinující lesní směs a tmavé peckoviny. Chuť bohatě ovocná, šťavnatá, nasládlá a měkce pikantní.

Samostatnou kapitolou byla dvě červená vína - Frankovka a André, obě ve výběru z hroznů. Velmi extraktivní vína, v případě André až neuvěřitelná vyzrálost hroznů. V moravských podmínkách rozhodně mimořádný úkaz.

Frankovka nabídla ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce s převahou peckovin. V chuti bohaté tmavé ovoce, lehká stopa džemu v měkce pikantní koncovce. Krásná moravská frankovka s velmi pěknou perspektivou ležení. Za zmínku stojí bezcukerný extrakt - 32,9 g/l!

André ve výběru z hroznů jsem chutnal hodně dávno z produkce velkopavlovické Šlechtitelky. Tato z milotického sklepa v sobě nezapřela jistou drsnost této moravské odrůdy, nicméně v mnoha směrech potěšila již nyní ve svém mladém stadiu. Suché víno s typicky vyšší kyselinou (6,6 g/l) vonělo po jemně kořenité tmavé směsi peckovin a lesních plodů. V poměrně již uhlazené chuti bylo cítit výrazně tmavé ovoce. Nechyběly jemné třísloviny a především pikantní závěr. Osobně bych to víno rád ochutnal tak za pět let, myslím, že bych byl velmi uspokojen!

To byla mimořádně zajímavá vinná tečka za opravdu utěšeným večerem, letos do konce března rozhodně jedním z nejpřitažlivějších.

Téměř kompletní a spokojený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Rulandské modré klaret - 9 bodů (z 10 možných), Ryzlink rýnský - 8,9 b., Rulandské šedé, Tramín červený, Frankovka a André - 8,8 b., Ryzlink vlašský a Chardonnay - 8,7 b., Frankovka rosé a Sylvánské zelené - 8,6 b. a Veltlínské zelené - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý