Ochutnávka vín Vinařství Kolby (Pouzdřany)

Ochutnávka Vinařství Kolby, a.s. dne 28.02.2017

Vína z Kolby jsou i pro nás!

Za premiérové účasti ředitelky Radmily Křehulové ve Viničním altánu jsme měli opět možnost ochutnat skvělá vína z pouzdřanského vinařství Kolby. Zatímco paní ředitelka nás seznámila s vinařstvím, ochutnávaná vína nám přiblížil Martin Prokeš, náš pravidelný host z velkoněmčického Proqinu a blízký spolupracovník vinařství Kolby.

Ochutnali jsme dvanáct vín včetně šesti novinek z ročníku 2015. Deset bílých, jedno růžové a jedno červené víno.

Zahájili jsme velmi vstřícným Sektem Kolby 2013 extra sec, vyrobeným tradiční metodou zráním v láhvi. Víno z odrůdy Ryzlink vlašský vonělo po nazrálých světlých peckovinách s lehounkou minerální stopou. V chuti vyváženě perlivé, lehounce nasládlé kompotované světlé ovoce, tělo zakulacené a poměrně šťavnaté s lehce pikantním závěrem. Takový mazlivý sekt.

Výborným poměrem cena/výkon se může již tradičně pochlubit ročníkové Cuvée Kolby. Tentokrát jsme ochutnali ročník 2015. Jakostní víno z odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský bylo polosuché, a ve vůni nabídlo světlé ovoce s jemným máslovým „štychem”. Z komerčních důvodů „ponížené” přívlastkové víno bylo v chuti bohatě ovocné, uhlazené, jemně nasládlé s měkce pikantní koncovkou, v níž jsem cítil lehounkou mandlovou hořčinku.

Miluji vlašáky z Kolby. Ochutnali jsme pro srovnání dva. První byl z ročníku 2015 v pozdním sběru. Příjemně polosuché víno s výraznou kyselinou (8,5 g/l). Ve vůni ovocně-minerální s jemnými máslovými tóny. V chuti nazrálé světlé ovoce, lehce minerální, tělo zakulacené, poměrně šťavnaté s jemným pepřovým závěrem.

Následoval o čtyři roky starší Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Zřetelně suché víno s pěknou vůní přezrálého ovoce, jemných minerálů v lehkém medovém závoji. V suché chuti kombinoval vyzrálé světlé ovoce s minerálními i vzdálenými bylinnými tóny. Elegantní víno v ideální kondici.

Ryzlink rýnský 2015 v pozdním sběru měl velkou smůlu na korek. Minimálně dvě láhve měly velký korkový problém, a ani další nepůsobily v tomto směru zcela ideálně. Velká škoda, neboť víno bylo rozhodně velmi atraktivní. Formálně ještě suché víno vonělo po vyzrálých citrusech s lehkým náznakem petrolejových tónů. V pikantní chuti bylo prakticky identické (převládaly meruňky), a opět s „perspektivou” petrolejové stopy. Víno je ještě mladé, jeho krásné dny teprve přijdou v řádu let.

Pro mnohé byl Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru jedničkou večera. Formálně ještě suché víno s vysokou kyselinou i zbytkovým cukrem (9,6 g/l a 8,2 g/l) mělo krásnou, ovocně-medovou vůni s tóny blížícími se petroleji. V identické a extraktivní chuti bylo velmi pikantní s delším závěrem.

Velmi zdařilé byly obě „šardonky”. Nejprve jsme ochutnali Chardonnay 2015 ve výběru z hroznů, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem. Ve vůni nabídlo vyzrálé jižní ovoce. V ovocně-medové chuti bylo malinko nasládlé, mazlivé a měkce pikantní. A bude ještě lepší!

Poslední dvojice měla podobu vín z odrůdy Sauvignon. Prvním na řadě bylo tentokrát starší, konkrétně Sauvignon 2013 ve výběru z hroznů. Formálně ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,4 g/l) a téměř vyrovnanou kyselinou (7,8 g/l). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, jemný list černého bezu, a zpočátku i lehká živočišnost. V chuti pěkná kombinace meruněk, broskví a angreštu, lehce nasládlé, uhlazené a v koncovce pikantní.

Nesrovnatelně vyšší zbytkový cukr (42,6 g/l) měl Sauvignon 2015 ve výběru z hroznů. Toto téměř sladké víno bylo ve vůni ovocně-minerální. V chuti výrazně sladší, ale ne protivně přeslazené, ovocně-minerální, bohatší v těle s delším závěrem. Prostě sauvignon poněkud odlišného stylu.

Růžové víno z Kolby je spíše vzácností. Ochutnali jsme Modrý Portugal rosé 2015 v pozdním sběru. Polosuché víno vonělo po jemných tmavých peckovinách. V chuti bylo měkce ovocné, malinko nasládlé a lehce pikantní. Osvěžující „růžovka” na delší pití.

Na závěr jediné červené - Cabernet Sauvignon 2013 v pozdním sběru. Ročník to nebyl zcela ideální na červená vína, přepokládal kromě jiného delší ležení ve dřevě, případně i v láhvi. Nicméně víno to bylo zajímavé, třebaže jemnější v barvě i stavbě těla. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s lehounkou stopou dubu. V chuti jsem cítil tmavé peckoviny a stopu dřeva v podobě lehounkých vanilkových tónů. Příjemné víno na delší pití.

Téměř kompletní a spokojený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Ryzlink rýnský 2010 a Sauvignon 2013 - 9,1 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2015 a Chardonnay 2013 - 9 b., Sekt Kolby - 8,9 b., Ryzlink vlašský 2011 - 8,8 b., Ryzlink vlašský 2015, Sauvignon 2015 a Cabernet Sauvignon 2013 - 8,7 b., Cuvée bílé 2015 a Modrý Portugal rosé 2015 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý