Ochutnávka vín Vinařství Josef Kořínek (Hnanice) & Vinařství Simenon (Chvalovice)

Ochutnávka Vinařství Josef Kořínek (Hnanice) a Vinařství Simenon (Chvalovice) dne 02.02.2017

Dva vstřícné styly ze Znojemska

Dvě vinařství ze Znojemska nám ve Viničním altánu představila Renata Pudlowská, nyní pražské tykadlo především Josefa Kořínka ze Hnanic, ale také Vinařství Simenon (tedy Lukáše Kovalského) z Chvalovic.

Učinila tak živě a spontánně, často s detaily z vinařského zákulisí. Bylo živo a veselo, ale i proto, že vína obou malých vinařů moc chutnala.

Z nového vinařství Josefa Kořínka jsme ochutnali šest vín (čtyři bílá a dvě červená), z vinařství Simenon čtyři, všechna bílá, z toho jedno perlivé.

Nejprve dvě růžová od Kořínků. Prvním bylo Zweigeltrebe rosé 2016, suché víno z vůní bohaté lesní směsi. Chuť obdobná s náznakem jemné kořenitosti a s pikantním ocáskem.

Suchý byl i o rok starší Dornfelder rosé s vůní vyzrálé a kořenité směsi tmavého ovoce a lesních plodů. V ovocné chuti převládaly tmavé peckoviny, šťavnaté a pikantní.

Osvěžující bylo Sparkling wine z Veltlínského zeleného 2016 z Vinařství Simenon. Pěkné perlivé víno, suché s jemně kořenitou ovocnou vůní. Perlení jemné, ale dostatečné. Chuť ovocně-minerální se stopou kořenitosti a jemných „lékárenských” bylinek v pikantní koncovce.

Následovaly dva Kořínkovy „veltlíny”. Nejprve klasické Veltlínské zelené 2015, malinko lehčí a zřetelně suché víno. Ve vůni lehce smetanové světlé ovoce. V chuti přezrálé světlé ovoce s malou převahou hrušky. Lehounce máslové a měkce pikantní víno z viniční trati Knížecí vrch ve Hnanicích.

Nejlepším vínem večera bylo pro mne Veltlínské zelené VOC 2015, rovněž suché víno, jen s malinko vyšším zbytkových cukrem a alkoholem (13 %). Krásná vůně zralého světlého ovoce, s máslovým „štychem” a jemnou mineralitou. V chuti vyzrálé, téměř smetanové ovoce, zakulacené a měkce pikantní. Hrozny pocházely ze známé viniční trati Šác ve Vrbovci.

Veltlínu lehce šlapal na paty Ryzlink rýnský 2015 z Vinařství Simenon. Formálně ještě suché víno s vyšším, zbytkovým cukrem (8,3 g/l) z viniční trati Kraví hora v Konicích. Ve vůni vyzrálé ovoce v medovém závoji. V chuti ovocně-minerální, jemně nasládlé, šťavnaté a pikantní. V závěru bylo lehce medové.

Kořínkův suchý Sauvignon 2015 voněl po přezrálém ovoci, zpočátku jsem cítil i jemnou oxidaci. Chuť ovocná (přezrálé světlé peckoviny), lehce nasládlá s decentními botrytickými tóny. Víno prošlo kryomacerací (rmut se nechal naležel za velmi nízkých teplot). Víno získalo bohatší chuť, ale trochu mi mizela jeho svěžest. Není to můj styl sauvignonu.

Více mne oslovilo polosuché Chardonnay 2015 z Vinařství Simenon. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehce minerální s jemnou živočišnou stopou. Také v nasládlé chuti jsem cítil přezrálé jižní ovoce a minerální tóny. V závěru víno ukázalo pikantní ocásek.

Na stejnou úroveň bych zařadil Kořínkovo polosladké cuvée VeZeteRR 2015 z odrůd Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský (50/50). Ve vůni nabídlo nazrálé světlé ovoce, a také lehké živočišné tóny, které však rychle ustoupily do pozadí. Chuť nasládlá, bohatá na vyzrálé světlé ovoce, plnější a v závěru měkce pikantní. Lehce mazlivé víno.

A na závěr sladká Pálava z Vinařství Simenon. Vůně poměrně jemná, spíše ovocně-květinová. Chuť sladká, ale díky 8 g/l kyselin nikterak plochá. Opět kombinace světlého ovoce a jemných květin, a to lehce kořenitá. V závěru byla cítit lehká pikantnost.

Tentokrát jsem zůstal z celého „vrcholového týmu” sám. Takže hodnocení je pouze moje. Zde je: Veltlínské zelené VOC (Kořínek) - 9 bodů (z deseti možných), Ryzlink rýnský (Simenon) - 8,9 b., Chardonnay (Simenon), VeZeteRR (Kořínek) , Veltlínské zelené (Kořínek) a Pálava (Simenon) - 8,7 b., Sauvignon (Kořínek) a Dornfelder rosé (Kořínek) - 8,6 b., Sparkling wine (Simenon) a Zweigeltrebe rosé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý