Ochutnávka vín Vican - rodinné vinařství (Mikulov)

Ochutnávka "VICAN rodinné vinařství (Bulhary u Mikulova)" dne 19.01.2017

Ze šťastné ruky Tomáše Vicana

Celoživotní milovník vína, filmový a televizní producent Tomáš Vican vybudoval v Bulharech u Mikulova výborné vinařství, jehož produkty rozhodně potěší každého konzumenta špičkových moravských vín. Přesvědčili jsme se o tom na prezentační premiéře vinařství ve Viničním altánu. A to s velkým přispěním Daniela Záblackého, znalce vín a také malovinaře, který se na ochutnávaných produktech ze sklepa v Bulharech výrazně podílel. Tomáš Vican měl šťastnou ruku, a my jsme z ní „ochutnávali”.

Pan Daniel nám představil deset vín z ročníku 2015, tedy z premiérové sklizně - osm bílých, a po jednom růžovém a červeném. Až na jedno víno pocházely hrozny z mikulovské viniční trati Pod Mušlovem, jen Muškát žlutý se urodil na skvělé vinici Ořechová hora v Březí.

Vstupním vínem bylo růžové cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon a Frankovka v pozdním sběru. Polosuché víno se šťavnatou kyselinou (7,5 g/l) nabídlo v bohaté vůni kompotované jahody s jemnou mineralitou. V nasládlé chuti bylo plné, ovocité s džemovitým „štychem”. V koncovce bylo víno, které mi připomínalo styl „růžovek” na delší trať například z jihofrancouzského Bandolu, jemně pikantní. Za rok bude minimálně stejně dobré!

Přímo mne pohladil Ryzlink vlašský 2015 v pozdním sběru, suché víno s přitažlivou ovocně-minerální vůní s oříškovou stopou. V identické chuti bylo bohaté s poměrně delším, měkce pikantním závěrem. Ještě může ležet a stále okouzlovat!

Muškát žlutý bych rozhodně nečekal na Ořechové hoře. Nicméně stalo se již před mnoha lety, takže my jsme nyní ochutnali zemské víno z ročníku 2015. A chutnalo. Suché víno s vůní lehce kořenitého muškátu a vzdálených minerálních tónů. V téměř identickém těle bylo víno zakulacené a uhlazené s pikantním ocáskem vyzrálých citrusů.

Ještě mladý, ale velmi perspektivní byl Ryzlink rýnský v pozdním sběru. Vůně ovocná, jemně minerální. Stejně tak měkce pikantní chuť s tóny lipoviny. Již nyní hezky pitelný, ale má dobře nastartováno k lepším zítřkům.

Sauvignon v pozdním sběru byl na hranici polosuchého a polosladkého vína. Ve vůni ovocný v lehkém máslovém závoji. V ovocné chuti nasládlý, tělo zakulacené, plnější a měkce pikantní. Mohl by být o něco živější.

Nesmírně atraktivní byl pro mne polosladký Ryzlink rýnský ve výběru z hroznů (15,6 g/l zbytkového cukru a 8,7 g/l kyselin). Díky těmto parametrům bylo víno velmi bohaté, plné a šťavnaté, sice lehounce nasládlé, ale také krásně pikantní. Ve vůni byly již zřetelné náznaky petrolejových tónů, v chuti spíše jemné s bohatším minerálním závojem. Minimálně polovina hroznů byla napadena ušlechtilou plísní.

Příjemný byl již zřetelněji polosladký Tramín ve výběru z hroznů. Vůně ovocně-kořenitá, chuť nasládlá, bohatě ovocná a jemně aromatická po sladkých citrusech. Spíše ovocný typu tramínu se slušným bezcukerným extraktem (25,6 g/l).

Již výrazně sladké (27,9 g/l zbytkového cukru) bylo Rulandské šedé ve výběru z hroznů s bohatší ovocnou a jen jemně minerální vůní. Chuť měkce ovocná, nasládlá s lehce minerální stopou. V závěru na patře bylo jemně pikantní.

Sladká Pálava ve výběru z hroznů (40 g/l zbytkového cukru) byla jemnější ve vůni i chuti. Převažovaly lehounké citrusy, nedostávalo se tramínových a muškátových tónů. V chuti byla sladší, zakulacená, decentně kořenitá a díky více než 7 g/l kyselin i pikantní. Extraktivní (31,5 g/l bezcukerného extraktu), ale na mne málo svěží a aromatická.

Jediným červeným vínem večera byla závěrečná Frankovka 2015 ve výběru z hroznů. Pěkná vůně tmavých peckovin, stejně tak chuť, v níž jsem cítil náznak džemu. V závěru bylo toto „čisté” víno lehce pikantní.

Krásný večer, krásná vína, a to mnohé vinné skvosty ještě zůstaly ve sklepě. A nejen z nového ročníku 2016. Takže se dále těšíme.

Početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Ryzlink rýnský 2015, výběr z hroznů - 9 bodů, Tramín 2015 - 8,9 b., Ryzlink rýnský 2015, pozdní sběr, Rulandské šedé 2015 a Ryzlink vlašský 2015 - 8,8 b., Muškát žlutý 2015, Sauvignon 2015 a Pálava 2015 - 8,7 b., Frankovka 2015 - 8,6 b., Cabernet/Frankovka rosé 2015 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý